Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 29.Bře.2024 - 7:03
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:03 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Je to hooodně nadnesený název, neberte to nijak doslova. Řešit zde chci především nejasnosti ve výkladu Veterinárního zákona (166/1999 Sb.) tak, jak se momentálně učíme ve škole. Nemám na to žádný patent a mé informace budou nezávazné a zdarma... Tak snad se to chytne.

Pro začátek sem zkopíruju něco od jinud :lol:

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Naposledy upravil khaki dne 25.Bře.2009 - 23:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:07 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Z veterinárního zákona při poslední novelizaci vypadla povinnost chovatelů očkovat fretky proti vzteklině. Tato povinnost už platí jen pro psy, lišky a jezevce držené v zajetí. Vzteklina se přeočkovává podle návodu výrobce, resp. podle toho, jak dlouho garantuje imunitu. Ale to už je známá věc. V Zákoně je ještě větička, že fretka cestující po EU musí mít pas, ale to taky není žádná novinka.

Česká republika je státem prostým vztekliny. Teoreticky nemůže nikdo chovatele nějak postihnout za to, že svou fretku nenechal naočkovat proti vzteklině. To jen tak na okraj, pro případné pořadatele nějakých společných akcí...

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:08 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
boža napsal:
Novelizovaný zákon jsme ted nečetla ale! jestliže tvoje fretka někoho kousne a veterinář si nebude jistý, že nemá vzteklinu, musí udělat test a ten se dělá odebráním vzorku mozku, což jaksi za živa není možný. Takže při souhře blbých náhod a blbého veterináře se může stát, že když nebudeš mít naočkovanou fretku proti vzteklině, muže ti ji ze zákona veterinář uspat, aby prokázal že nenakazila kousnutou osobu. Což si myslím že je sice malé riziko, ale za tech 50,- Kč ročně ani tak nestojí.

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:10 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
To se Boži, malinko mýlíš.

Zvíře, které poranilo člověka (jakékoliv) a je tam riziko přenosu vztekliny (což u fretky je) se pouze musí dostavit na klinické vyšetření v den pokousání a pět dní po té. Tak to sice v zákoně nestojí, ale vyplývá to z něj, neboť virus se vylučuje 3 - 5 dní před objevením klinických příznaků. Pokud zvíře nemá příznaky první ani pátý den klinického vyšetření, je tím vyloučeno vylučování viru a tím přenos onemocnění v době pokousání (nikoliv samotné onemocnění). Nikdo se nemusí bát, že když nebude mít očkovák zrovna po ruce a fretka někoho kousne, že bude uspána! Ani při blbé náhodě a veterináři! Ne aby to někdo připustil, nechat si uspat zvíře!
A ještě něco.... Zákony sice ráda nemám, ale §4 odstavec 1 veterinárního zákona by měl znát každý chovatel. Je to čtení asi na 5 minut, tak se toho nebojte a najděte si je. Vyplatí se to.

A poslední připomínka... Kdyby měl někdo zájem, můžu tu založit nové vlákno, něco jako "právní poradnu" (amatérskou) pro případ, že si někdo nebude jist něčím z oblasti legislativy. Kompletní veterinární zákon a související předpisy z veterinární oblasti jsou k mání průběžně aktualizovány zde:

http://vfu-www.vfu.cz/vetleg/

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:12 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
boža napsal:
Ja vím že je to pitomost, jenže znám podobný případ se psem.
Já jsem všema deseti proti očkování fretek například proti psince, tam je to tááková krávovina, až by člověk plakal. Ale u očkování proti vzteklině i já uznávám, že : nezatěžuje fretku - ani oslabený organizmus a není drahé což není zas tak důležité, a při použití BiocanR je nutné přeočkování až po dvou letech, takže taky dobrý.

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:17 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
To se to dělá, pokud má to zvíře nějaký klinický příznak, pak se uspí. Já vím, že ta vzteklina není tak hrozná vakcína. Jen mě to napadlo sem napsat, protože myslím, že to zrovna moc lidí neví. A takových zajímavých věcí je v zákoně víc.

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:18 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
boža napsal:
...nějaký klinický příznak. To je právě to co může nastat, blbá shoda náhod, zrovna bude mít rýmu, podlitý oči a kejchat a veterinář - nějakej blb a že jich je, než by si dělal potíže, tak zvíře uspí. Kdežto když mu omlátíš o hlavu očkovák, že je frndule pravidelně očkovaná a že ti teče z nosu taky, tak at se zklidní, mužeš odejít středem.
Já jsem zrovna dost nabroušená na veškerý diletanty, co si říkaj MVDr,takže si fakt dokážu představit situaci, kdy se to stát může. Jestli čteš forum na fretka cz, tam zrovna řešíme,jak uspali fretku bez vědomí majitele na veterině v Havířově. Mě by vzal čert, když to čtu. Každej majitel zvířete musí být informovanej o všem možným a chránit se před blbostí a bejt opatrnej.

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:19 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Tak to je zase svatá pravda. Té fretinky je mi líto, dít by se to nemělo. Na to ti nemám co říct... Na jiné fórum než sem nechodím.

boža napsal:
je to tu,slabším náturám nedoporučuju číst http://forum.fretka.cz/read.php?1,188881

a to vlákno nejen k vet.zákonu prosím fakt založ. začni třeba výkladem novelizace.To bych zrovna já tedky ocenila páč kvuli utulku musím všechno znát a nemá čas a budu vděčná za každé info.

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: "Právní poradna" :-)
OdeslatNapsal: 25.Bře.2009 - 23:33 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Abyste nemuseli hledat, zde je §4 Zákona (povinnosti každého chovatele). Vřele doporučuju přečíst. S výkladem pomůžu :wink:

HLAVA II

ZDRAVÍ ZVÍŘAT A JEHO OCHRANA

Oddíl 1

Povinnosti chovatelů

§ 4

(1) Chovatel je povinen

a) chovat zvířata způsobem, v prostředí a podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce a zdravotní stav a předcházet poškození jejich zdraví,


b) sledovat zdravotní stav zvířat, v odůvodněných případech jim včas poskytnout první pomoc a požádat o odbornou veterinární pomoc,


c) bránit vzniku a šíření nákaz a jiných onemocnění zvířat a plnit povinnosti stanovené tímto zákonem nebo na jeho základě k zdolávání těchto nákaz nebo jiných onemocnění zvířat 7c),


d) poskytnout nezbytnou součinnost a pomoc k tomu, aby mohlo být řádně provedeno nařízené vyšetření zvířete, odběr vzorků, ochranné očkování nebo jiný odborný veterinární úkon, například fixace zvířete, předvedení zvířete v zájmovém chovu,


e) podávat zvířatům léčivé přípravky, jejichž výdej je vázán na předpis veterinárního lékaře, jen podle jeho pokynů,


f) zajistit, aby byli psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stáří od 3 do 6 měsíců platně očkováni 7d) proti vzteklině a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni, uchovávat doklad o očkování po dobu platnosti očkování a na požádání jej předložit orgánům vykonávajícím státní veterinární dozor,


g) zajistit, aby byli psi, kočky a fretky v zájmovém chovu, pokud jsou přemísťováni mezi členskými státy k neobchodním účelům, označeni stanoveným způsobem a provázeni dokladem, který obsahuje údaje umožňující zjištění totožnosti zvířete a kontrolu jeho stavu (dále jen "pas"), 7e) vydaným veterinárním lékařem schváleným pro tuto činnost; evidenci těchto pasů vede Komora veterinárních lékařů České republiky (dále jen "Komora"). Schválení soukromého veterinárního lékaře může být pozastaveno nebo odejmuto, jestliže tento lékař vydal pas s prokazatelně nepravdivými údaji, anebo v rozporu s podmínkami stanovenými tímto zákonem nebo předpisy Evropských společenství 7f). Prováděcí právní předpis upraví podrobněji označování psů, koček a fretek v zájmovém chovu, přidělování identifikačních prostředků a stanoví náležitosti, způsob vydávání a číslování pasů, vedení jejich evidence, údaje, které musí pas obsahovat, a jeho vzor,


h) zajistit, aby bylo neprodleně a v rozsahu nezbytně nutném pro vyloučení podezření z onemocnění vzteklinou veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění touto nákazou,


i) dodržovat povinnosti plynoucí z předpisů Evropských společenství 7g).

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign