Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 20.Dub.2024 - 4:23
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 5.Čer.2009 - 12:04 
 E-mail  Profil

Registrován: 5.Čer.2009 - 11:43
Příspěvky: 3
Ahoj,
máme freťulku Kačku a je nemocná. Budou jí čtyři roky.
Asi před měsícem jsme našli Kačku ležet ve vlastních výkalech a v kaluži slin. Vůbec se neudržela na nožičkách. Volali jsme paní doktorce Chylíkové a ta nám poradila, abychom jí dali Calopetku a druhý den přijeli na prohlídku. Po Calopetce se její stav zlepšil. Při prohlídce nám odebrali krev a celkově nás vyšetřili. Krev byla v pořádku a vyšetření dopadlo taky bez nálezu. Od té doby se tento stav již několikrát opakoval a vždy se po Calopetce zlepšil, ale je celkově unavená. Jsem z toho už strašně nešťastná. Tak se chci zeptat, jestli někdo z vás neměl stejné problémy. Někdo mi říkal, že to může být Inzulinom a tak se chci zeptat, co to je a co by to pro nás znamenalo.

Výsledky krve byly : BUN 4,0
GLU 4,9
ALP 0,83
T-PRO 65
GPT 1,49
CREA 43

Předem děkuji za rady


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 5.Čer.2009 - 12:29 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Inzulinom je něco jako pravý opak cukrovky. Je to nádor buněk, které ve slinivce vytvářejí inzulin, následkem toho je zvýšený transport glukózy do buněk a její pokles v krvi (hypoglykémie). Normální je kolem 5 mmol/l. U fretek je častým nálezem, ale ve vyšším věku je běžnější. Hypoglykémii zná každý, kdo si ráno nalačno zaběhl 100m na tramvaj :lol: . Ale u fretek s inzulinomem hladina cukru v krvi může klesnout ještě podstatně níž, tak si umíte představit, že to není nicmoc stav, může být i život ohrožující...

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 5.Čer.2009 - 12:43 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Inzulinom je nádor na slinivce. Prujevuje se nízkou hladinou krevního cukru a zvýšenou produkcí hormonu inzulinu.

Něco o inzulinomu najdeš zde: http://fretka.sk/veterinarna-poradna/hormony.html (uprostřed stránky)

Na cz fóru je pár takových případů i na sk. Já bohužel moc neporadím osobní zkušenosti nemám..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 20.Čer.2009 - 17:39 
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 2.Kvě.2009 - 18:38
Příspěvky: 11
da se tomu to onemocneni nejak predchazet?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 20.Čer.2009 - 23:34 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Nedá. Jak chceš předejít rakovině? Očkování neexistuje (není původce), a fretky žijí poměrně zdravě (na rozdíl od lidí). Prevence neexistuje...

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 1:31 
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 25.Úno.2008 - 22:10
Příspěvky: 36
Bydliště: BRNO
Ahojky

nedavno sem zjistila ze moje fretulka ma inzulinom :cry: .. ze zacatku sme ji zacali davat prednison.. potom nam sla na operaci a po operaci sme to vysadili.. mysleli sme si ze vsechno uz bude ok.. protoze nam zacala krasne sama bez prascich papkat.. ale pozdeji nam vysledky ukazaly ze nador ktery byl na slinivce byl zhoubny.. takze i kdyz sme to odoperovali stejne se objevi .. nevite nekdo jak dlouho fretulky dokazi s touhle nemoci zit? co ji mam davat na papku aby dostavala presne to co potrebuje? .. jinak normalne ji davam Vitakraft.. ale obcas se velice rada naji Whiskas nebo Kitkat.. krade to u kocky.. rozhodne bych rekla ze se toho naji mnohem vic nez Vitakraftu.. ani nevim jestli ji to mam zakazovat nebo to raci nechat byt a byt rada ze vubec neco papka.. jo a mohu ji davat meloun?? nekde v nejakym forum sem cetla ze se ji meloun podavat nesmi a ti co odpovedeli ji dali zapravdu.. prijde mi to ale nejaky divny.. kdyz ma prece malo cukru naopak potrebuje cukr do sebe dostat ne??.. dekuji moc za odpoved..


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 10:08 
 E-mail  Profil

Registrován: 5.Čer.2009 - 11:43
Příspěvky: 3
Ahoj,
toto vlákno jsem zakládala a přestože naše Kačenka je již v nebíčku, tak ho sleduji. Co kdyby se to opakovalo! Kačenka s ním žila další dva roky. S tím melounem bych asi taky váhala. Ale co se týče krmiva : Vitakraft je uzpůsoben zdravím fretkám a ty mají menší nároky. Nám naše veterinářka doporučila Proplan kotěcí a nebo Iams kotěcí a musím říct, že po něm vždy ožila. Takže jsme přešli na proplan a doplňovaly jsme to dávkamy Calopet pasty. Ta měla vždy startovací účinky i na konci jejího života.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 12:14 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
taky mám fretku s inzulinomem a stravu jsem jí nijak neupravovala, dostává i kousek melouna. co se týče granulí friskies a whiskas, pak je to pěknej humus i pro kočky, natož pro fretky a sežere jich daleko víc proto, protože jí to výživově nevyhovuje a je po nich pořád hladová, chutnají jim víc protože jsou slaný jako prase.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 12:27 
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 25.Úno.2008 - 22:10
Příspěvky: 36
Bydliště: BRNO
a mohu se zeptat jak u vas probihalo posledni stadium? a jaky ste meli celkove priznaky nemoci? moje fretulka prevazne jenom spala.. nepapkala.. ale vajicko ci melounek si dala velice rada..jednu dobu sem ji dokonce nemohla vubec probudit :( musela sem s ni lomcovat :cry: ale tedka uz je to dobre.. po te operaci zacala sama papkat a uz mame 750g.. nastesti sme to totiz chytli v cas tak nam tak rapidne nezhubla jak sem cetla v ostatnich forech.. ale bohuzel jak uz sem psala.. nador je zhoubny..takze se driv nebo pozdeji vsechno vrati zpatky.. :cry: :cry:

a calopetka se da koupit u veta nebo normalne ve zverimexu?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 12:36 
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 25.Úno.2008 - 22:10
Příspěvky: 36
Bydliště: BRNO
No my kocce tento druh granuli nedavame porad..normalne dostava Proplan..akorat babicka tedka koupila tohle a bylo ji to desne lito vyhodit..jinak smudla neni domaci..spis lita po venku a lovi si mysi..takze to neni jeji hlavni zdroj potravy..

a ten meloun ji davas casto? nase by to opravdu jedla porad..nevim jestli ji to mam aspon trochu omezit ci nikoliv..ono mozna celkove bude nejrozumnejsi hnedka v pondeli zavolat doktorovi a zeptat se jeho..


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 9.Črc.2011 - 13:25 
 E-mail  Profil

Registrován: 5.Čer.2009 - 11:43
Příspěvky: 3
U Kačenky se změny začaly projevovat velice pozvolna. Nejdříve byla stále unavená a přesně jak ty píšeš velice tvrdě a často spala. Pak se začala počůrávat, pokakávat a hodně slintala. Nakonec zůstávala i v tom ležet a nebyla schopna vstát. Někdy se u ní oběvovaly křeče v nožičkách, ale ty po Prednisonu přestaly a už se neobjevily. Více jak rok po diagnóze s Prednisonem byla jako vyměněná. Lítala, kvokala a byla plná energie. Zkrátka jako když byla malá. Poté se to začalo zhoršovat a tak jsme upravovaly dávky Prednisonu a vždy se to na čas zlepšilo. Při záchvatu (kdy jenom ležela a nebyla schopna ani zvednout hlavičku) jsme jí podávaly Calopetku a ta jí nastartovala. Nakonec se nám jednou neprobudila.
Calopetku seženeš na veterině, ale je tam zbytečně drahá. V klasických kamenných obchodech (zverimex) ji asi neseženeš, ale zkus to přes internet. Já ji kupuji na http://www.vase-krmivo.cz/ostatni/calopet-pasta-6126 . Tam je asi nejlevnější v přepočtu s dopravou.
Ten Proplan musí být KOTĚCÍ. S tím melounem se raději poraď s veterinářem, přece jen to je velká dávka cukru a ten sice potřebuje, ale asi větší potřeba je živočišných proteinů.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Co je to inzulinom ?
OdeslatNapsal: 11.Črc.2011 - 2:39 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
calopet se dá koupit i ve zverimexu, já ho vídám třeba ve zvěrokruhu a nebo v lékárnách. melouna nedávám moc, vlastně ho ani nijak často nekupuju, mají pár malých kousků do roka, ono celkově by ani zdravá fretka neměla dostávat moc sladkýho, i co se ovoce týče...

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign