Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 23.Dub.2024 - 11:00
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 4.Úno.2008 - 20:55 
 Profil

Registrován: 4.Úno.2008 - 20:39
Příspěvky: 3
chtel bych se zeptat jak dlouho trva pareni.Nas samecek uz 4ty den se pari se samickou..porad nema dost .Chtel bych se zepta jak dlouho to ma trvat jestli samicce to neublizi.
Dekui


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 4.Úno.2008 - 21:00 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
jak jsem odpovidala i na mych strankach..
samicky jsou k pareni pripravene zhruba 11ty den rije - od doby kdy vulva plne nabehla (cca rozmer 1 - 1,5cm) Pokud je to ten 11.ty den a samicka si necha rict, pak ji samec muze nakryt. Muzete je nechat spolecne tak dlouho, dokud ona stale jeste chce a neodhani samce od sebe - pokud na nej jeci, syci pak je uz oddelte. Navic v te dobe zacne i vulva jemne splaskavat..

Jinak je dobre je sem tam od sebe oddelit, aby si take trochu oddechli

Moji samci byvaji se samickama vzdy max. 4 dny, pak uz je samicka nechce.

Nezalezi na samci zda chce - ten chce PORAD! ale na samicce jestli se necha, nebo se brani.. 8)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Připuštění fretky
OdeslatNapsal: 14.Pro.2010 - 18:20 
 E-mail  Profil

Registrován: 14.Pro.2010 - 17:48
Příspěvky: 1
Čaute všichni, chtěl bych se zeptat někoho kdo m poradí... budu nechávat tento rok poprvé připouštět fretku, mohl by mi někdo poradit jak bych správně měl vyživovat fretku před porodem, potom při kojení a jak se správně starat o fretčata. Dostal jsem dobré rady od přítelkyně která má fretek 8, ale chtěl bych slyšet i váš názor...díky :lol:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Připuštění fretky
OdeslatNapsal: 14.Pro.2010 - 18:30 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Asi myslis pristi rok :-)

Kazdopadne, zde je podle me dobre vypraveni: http://fretka.kom.cz/main/fretka-08-rij ... rezost.php
Pak jsou informace zde: http://fretka.sk/o-fretkach/reprodukcia/ http://fretka.sk/o-fretkach/mladata/

Dulezite je take vedet predky samice a hledat samce, ktery neni pribuzny. A hlavne si nerikat, ze kdyz je samice z Brna a samec od Prahy, ze neni moznost pribuznosti :-)
Pak je dobre si take rozmyslet, zda na to clovek ma casove.. Mladata se krmi od tri tydnu nekolikrat denne, tekze pokud je clovek dlouho v praci, pak by se do odchovu poustet nemel.. Dale zda ma finance na to mladata kvalitne vykrmit, naockovat a take pokud je neuda, zda je muze mit dele jak 8 tydnu od narozeni. Na to dojizdi mnoho chovatelu a pak se tu objevuji inzeraty typu, kupte je rychle, nebo je dam utratit/do zverace/vypustim.. A lidi se divy, ze ty jejich fretky nikdo nechce, kdyz uz je tak prefretkovano..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 4.Úno.2011 - 22:04 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Pro.2010 - 19:58
Příspěvky: 111
ahojte chtěla bych se zeptat asi blbá otázka,ale nedá mi spát :D
Máme páreček a chtěli by jsme mladé,ale náš Borísek je hodně velký a Julča naopak přiliš drobná nemůžeme jí ublížit když se spolu spáří jako třeba aby neměla moc velké freťata a neměla problémy z porodem atd...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 4.Úno.2011 - 22:56 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
velikostní rozdíl mezi samcem a samicí je veliký, je to normální, často tam bývá rozdíl i víc než 1kg. měla bys ale taky znát původ fretek, aby se nekryli příbuzný, to, že je každý z jinýho města nebo konce republiky neznamená, že nemůžou být příbuzní. taky počítej s tím, že fretat se může narodit klidně i 12 a v dnešní době už o fretata není zájem, spousta fretek končí na ulicích a odložených v útulcích, takže pokud ti záleží na tom, kam se dostanou, pak počítej s tím, že je nejspíš v době odstavu neudáš a můžou zůstat i o několik týdnů nebo měsíců dýl, taky už je nemusíš udat vůbec.. odchov je dost náročný časově a finančně, samec musí být od samice po dobu odchovu oddělený, takže je potřeba mít pro něj samostatnou klec a věnovat se mu zvlášt... odchovat fretata je sice hezká představa, ale rozhodně to není nijak snadná záležitost..

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 5.Úno.2011 - 0:44 
 E-mail  Profil

Registrován: 10.Led.2011 - 17:54
Příspěvky: 37
Bydliště: Bratislava
a taká dosť blbá otázka - nechávate všetky mladé, alebo robíte výber? čiže z napr. 12 nenecháte len 3 ?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 5.Úno.2011 - 3:23 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Romanius napsal:
a taká dosť blbá otázka - nechávate všetky mladé, alebo robíte výber? čiže z napr. 12 nenecháte len 3 ?
Tak to je opravdu hloupá otázka. Myslím si, že takováto "NEPŘIROZENÁ SELEKCE" je hodně zastaralá necivilizovaná praktika.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 5.Úno.2011 - 23:07 
 E-mail  Profil

Registrován: 10.Led.2011 - 17:54
Příspěvky: 37
Bydliště: Bratislava
no, ja len že 12 freťátek je teda dosť záťaž pre fretku, radšej by som jej to ulahčil. a tiež je dnes velký problém mladé umiestniť. poznám aj prípad, ked mladé fretky z chovatelskej stanice skončili v zverimexe (čo sa mi zdá ako velmi nevhodné). takže radšej by som volil neprirodzený náhodný výber, ako dávať chúdatá malé nevinné do zverimexu, kde nakoniec budú možno pol roka, rok s pochybnou starostlivosťou, nevhodnou "výživou", v malej klietke, bez kontaktu s dobrými ludmi ...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 5.Úno.2011 - 23:40 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Romanius napsal:
no, ja len že 12 freťátek je teda dosť záťaž pre fretku, radšej by som jej to ulahčil. a tiež je dnes velký problém mladé umiestniť. poznám aj prípad, ked mladé fretky z chovatelskej stanice skončili v zverimexe (čo sa mi zdá ako velmi nevhodné). takže radšej by som volil neprirodzený náhodný výber, ako dávať chúdatá malé nevinné do zverimexu, kde nakoniec budú možno pol roka, rok s pochybnou starostlivosťou, nevhodnou "výživou", v malej klietke, bez kontaktu s dobrými ludmi ...
Pokud by některá CHS pod Slovenským klubem chovatelů dala mladé fretky do zverimexu, porušila by tím kodex, a měl by to klub vědět.
Příroda si umí poradit a selekci dělá sama. Většinou do 5 dnů. A pokud někdo není ochoten řešit, co s přebytečnými freťaty, neměl by vůbec pomýšlet na to odchovávat. A má to vůbec nějaký racionální důvod, proč ty freťata mít? Nebo jde jen o to, že máš samici a samce? Proč množit fretky jen tak? Já mám taky doma 3 mláďata z loňska a to je mám jako utopit nebo co? Když ti zbydou, tak si je budeš muset nechat, nebo se do toho raději nepouštěj. A ušetříš tak několik životů. Ne jenom ten tvůj život má cenu.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 6.Úno.2011 - 0:42 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
fretky jsou dobrý matky a péči o mladé zvládnou, pokud je nějaké mládě slabé, nevyvinuté, neschopné života, tak to samice pozná a starat se o něj nebude.. jinak tedy nechápu, proč odchovávat mládata, když pak část z nich pozabijim? k čemu to je? nechtěných a odložených fretek je i tak dost, takže proč množit za každou cenu a ještě takovým způsobem? vím, že na vesnicích se toto u koček dělá běžně, že se kočce kotata zabijou, přípdně se jí nechá jen jedno, ale to jsou povětšinou kočky, co si lidi pořídí k baráku a víc se o ně nestarají, možná jim sem tam dají nažrat, ale proč to dělat u zvířete, který si pořídim jako mazlíka? odchov mládat je nejen radost, ale především starost a pokud na to člověk v jakémkoliv směru nemá, neměl by o tom ani uvažovat.. když budete chtít dítě a narodí se vám dvojčata, taky uděláte nepřirozenou selekci, protože jste chtěli dítě jedno a dvě nezvládnete?!

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 6.Úno.2011 - 1:15 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Pro.2010 - 19:58
Příspěvky: 111
Romanius se slušně jenom zeptal a vy ho málem ukamenujete :roll: Vím,že ta selekce se dělá i u psů a nikdo na to nevidí nic špatného i když já bych to neudělala.
Já se jenom ptala na velikost,protože u psů to problém může být dostala jsem odpověd za kterou děkuji :)
To že odchov mládat je náročný vím jsem chovatelka psů a vím co to obnáší i když z fretkama se to určitě srovnávat nedá a proto také vím,že určitě ještě přijdu za váma se na něco zeptat.... :D A to,že by mi nějaké mládě zůstalo mně vůbec netrápí u nás je místa dost :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 6.Úno.2011 - 5:15 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Borísek a Julča napsal:
Romanius se slušně jenom zeptal a vy ho málem ukamenujete :roll: Vím,že ta selekce se dělá i u psů a nikdo na to nevidí nic špatného i když já bych to neudělala.
Já se jenom ptala na velikost,protože u psů to problém může být dostala jsem odpověd za kterou děkuji :)
To že odchov mládat je náročný vím jsem chovatelka psů a vím co to obnáší i když z fretkama se to určitě srovnávat nedá a proto také vím,že určitě ještě přijdu za váma se na něco zeptat.... :D A to,že by mi nějaké mládě zůstalo mně vůbec netrápí u nás je místa dost :D

Možná to tak může na někoho působit, ale kamenování to rozhodně není. :wink:

Není nic špatného na tom, když kdokoliv napíše, že by si každý měl odchov mláďat dobře rozmyslet. Fretka je živá bytost a člověk rozhodně není bůh, aby rozhodoval o tom, kterou bytost nechá žít a kterou zabije bez jakéhokoliv racionálního užitku. Jak napsala žofiro: "Proč odchovávat už s touto myšlenkou, že některá mláďátka ... ehm ... zabiju" Z mého pohledu to nemá logiku.

O selekci psů v chovu jako takovém teda nevím. Ale jak psala žofiro, na vesnicích se to asi pořád děje i když to je opravdu nezodpovědný přístup. My máme například fenku kastrovanou právě proto, aby neměla štěňátka, bůh ví ským a nikdo je potom nechtěl, proto, že to je vesnická směs.

Opravdoví chovatelé psů, štěňata neselektují, dokonce některé kluby mají v kodexu, že nadpočetným štěňatům musí chovatel zajistit náhradní matku, nebo se o ně postarat, což v žádném případě neznamená, že je dá utratit. Jestli ta selekce není zase jen fáma, stejně jako to, že by 5. štěně nedostalo papíry - opět hloupost. PP mají všechna štěňata z vrhu. Je to doklad o původu takže nemá smysl, aby jej nedostala některá štěňata.

Když nebudu chtít od fretky miminka, pak ji raději dám kastrovat. A pokud je chci, musím vědět, co dělat když je neudám. Jak říkám, zbyla mě 3 a také je mám doma a vůbec by mě nenapadlo že bych je měla dát utratit nebo tak něco.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 6.Úno.2011 - 19:59 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Pro.2010 - 19:58
Příspěvky: 111
ano máš pravdu :D
Co se týká psů já osobně jsem se stím bohužel už setkala i u koček na vesnicích se to dělá běžně :( Bohužel né každý je tak zodpovědný a dá fenku vykastrovat...

A co se týká fám tak těch je taky bohužel moc :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Krytí fretek
OdeslatNapsal: 6.Úno.2011 - 23:38 
 E-mail  Profil

Registrován: 10.Led.2011 - 17:54
Příspěvky: 37
Bydliště: Bratislava
ja som sa ozaj len tak spýtal a dôvod som aj v dalšom príspevku vysvetlil, aspoň myslím. na odchov mladých sa zatial nechystám, nie sú na to podmienky a moja Daisy ani nie je moc predurčená na odchov (genetická vada v jej rodokmene).


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign