Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 19.Kvě.2024 - 19:13
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 11.Črc.2011 - 15:16 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
Ahoj všichni, dostala jsem se do takové zajímavé situace, u nás na dvoře můj chlap chytl mládě tchoře, musel protože na něj letěli všichni naši psi a ono se to malé odmítlo jít schovat. Matka se tam vůbec neukázala. Tak jsme si ho nechali. Nikdy jsem takové zvíře neměla. Takže mám pár otázek pokud bude někdo tak hodný odpovězte prosím.
1. Musí to opravdu tak smrdět? Zatím je to tedy síla. koupila jsem na radu ve zverimexu kukuřičnou podestýlku, což jsem tady někde četla že není vhodné. že prý má mít hadry, deky a tak? je to pravda???? Dále zatím tam nemám záchod s kočkolitem, ale pokaždé se vykadí do roku a já to třikrát denně uklízím. Ale stejně strašně smdí? je to asi spíš močí že? Takže pomůže v tomto kočkolit?
2. máte někdo zkušenost s tchořem a né fretkou? Vím že fretka je defakto domestikovaný tchoř ale mě tedy alespoň bylo řečeno, že oproti fretce právě tchoř jde výrazněji cítit.
3. Kdy ho můžu poprvé vykoupat? Podle veterinářky má tak 11 týdnů. Ale těžko říct.
Moc vám všem děkuji za jakoukoliv radu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 11.Črc.2011 - 15:49 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
pokud jde opravdu o tchoře a ne vyhozenou fretku, pak smrdět bude a to daleko víc, než fretka. kukuřičná podestýlka je opravdu nevhodná a pokud čůrá/kadí volně do rohu, pak to opravdu bude smrdět daleko víc, než když bude chodit na záchůdek s kočkolitem, který pachy (alespon částečně, záleží na kvalitě) pohlcuje.
i když je to mládě, pak nepočítej s tím, že se tchoř ochočí stejně dobře jako fretka a bude z něj domácí mazlík, do určité míry se to ochočit dá, ale pořád je to "divoká" šelma a tou zůstane.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 12.Črc.2011 - 14:20 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Tchoři bývají oproti fretkám mnohem více pružnější, obratnější, a bývají plaší, proto počítej s tím, že se jeho chování změní.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 18.Črc.2011 - 14:43 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Tchoři chodí na záchod velmi dobře, lépe než fretky, ale přijde mi, že mláďatům (minimálně polotchořům) to trvá déle, než se to naučí. Záchod je určitě lepší než podestýlka všude. Také možná smrdí proto, že často puší, protože se bez maminky bojí.
Mám doma tchoří samičku, takže mám zkušenosti. Výchova není pro začátečníka úplně snadná, chce to mít buď hodně informací a trpělivosti, nebo zkušenosti s fretkami.
Tady jsem sepsala nějaké informace o tchořích v zajetí a co od nich čekat http://bilytesak.cz/o-tchorich.html
Jinak tchoř není sám od sebe o moc výrazněji cítit, ale bude to hodně cítit, až přijde do říje, to se připrav :-)

Jestli máš další konkrétní dotazy, tak se ptej.

Jo, ještě pár prajtických rad. Hamaka - klidně stará mikina přivázaná provázkem na klec - je velmi dobré vybavení klece, tchoři navíc oceňují kryté domečky - buď boudičku, nebo zavěšenou třeba starou kabelku.
A víš, čím krmit? Najdeš tu dost informací, je to ještě mládě, potřebuje kvalitní stravu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 18.Črc.2011 - 23:37 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
díky za vaše postřehy. Já už mu hamaku udělala a mám pro něj objednané i další jako domeček a pelíše a tak. Záchůdek už taky máme a hned na něj začal bez problémů chodit. No nevím co si o tom všem myslet, každý říká něco jiného. Někdo že tchoře má a je ochočený, nekousavý. Jiní že kdyby to mládě tchoře bylo a samec tak mě dokáže poškubat ruku. Tak vážně nevím co si o tom myslet. Zatím je stále hravý, kouše jen přři hře a to s mírou. Žádná krev ještě prolita nebyla. Ovšem za tři týdny vyrostl minimálně o dvojnásobek. Je hodně obratný, skáče jako divý a je neustále hravý. Většina tvrdí že se povahově změní pokud je to tchoř že nebude dál tak hodný a pokud fretka tak bude klidnější.... Viděla jsem foto tchořice a ten můj vypadá naprosto stejně. Co se týče jídla, mám pro něj granulky Ferret pro. Taky mu dávám konzervy masové s opravdovými kousky masa a sem tam vajíčko a někdy těstovinu, banán. Kuřecí maso. Tak snad je to tak dobře. ??


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 18.Črc.2011 - 23:46 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
ferret pro zrovna moc kvalitní není a pro mládě má hodně málo tuku, mimina potřebují mít minimálně 22% tuků. spíš než to, že jde o masovou konzervu napiš značku, protože za "opravdu masovou" spousta lidí považuje i konzervy s kostkama soji.
jinak fretka je zdomácnělý tchoř a tak většina tchořovitých fretek vypadá jako tchoř, ale těžko ti někdo bez testů prokáže, jestli opravdu jde a nebo nejde o tchoře, protože ani u nalezence nemůžeš se 100% jistotou říct, že je to opravdu tchoř, zvlášt v dnešní době, kdy končí na ulici kopa fretek a fretat.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 19.Črc.2011 - 7:42 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Existuje několik poznávacích znamení mezi fretkou a tchořem, nic z toho není 100%, ale víc znaků dohromady může lecos napovědět. Jenže když si nikdy neměla fretku, tak to těžko poznáš.
Pokud je to opravdu tchoř, tak má o dost ostřejší zuby, než fretka, tekže by tě opravdu mohl hodně pokousat, rány od tchoře jsou o dost hlubší, než od fretky, a samec má asi ještě větší zuby, než samice, kterou mám já. Ale z mé zkušenosti tchoř útočí jen když se cítí ohrožený. Asi to taky bude trochu problém v pubertě, to kouše skoro každý samec, protože zkouší, co si může dovolit.
Obecně bych tchoře jako zvíře pro začátečníka nedoporučila, přeci jen je jeho výchova i péče o něj trochu složitější, než u fretky, já začátečníkům nedoporučuji ani polotchoře, nabízím je zkušenějším chovatelům. Takže doporučuji co nejdřív se vyzbrojit alespoň teoretickými vědomostmi a pokud něco nevíš, tak se ptát, ať tě pak nic nemile nepřekvapí.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 19.Črc.2011 - 23:28 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
no tak nejsou to kostky masové ale přímo kousky masa, tak snad ještě poznám kus masa ne? :D No já myslela že Ferret je kvalitní když to tady spouta lidí co jsem se dívala doporučovala. Co by jste tedy doporučili za granule?
To je právě ten problém, že fretku jsem nikdy neměla takže těžko můžu posuzovat ty rozdíly :(. Jen bych řekla že dost rychle roste, opravdu už je velký téměř jak dospělá samička fretky. On zkouší i teď jak moc může kousnout, když se mu prst nechá v tlamičce tak pomalu zkouší stiskat víc a víc. Když je to moc syknu a on pustí. Takže to snad je dobré. Samozřejmě to studuji ale tak zatím je v pohodě. Akorát je dost divoký, spíše akční jakmil dojdu hned po mě skáče. :D Jdou jsem dávat fotky? Pokud jo pomohlo by kdybych ho nafotila???


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 0:11 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Obecně se teď za nejlepší granule pro mláďata považují totally ferret baby, tabulka s přehledem vhodných a méně vhodných granulí je tady http://www.pudicka.estranky.cz/clanky/i ... retky.html, případně jsou tam i použitelné kotěcí http://www.pudicka.estranky.cz/clanky/i ... retky.html

Fotka sem dát jde, je možné si tu založit vlastní album nebo dát odkaz na fotku jinde na internetu. Nicméně fotka může napovědět, ale nic nebude to jisté.

To, že je freťák v cca 3 měsících velký jako dospělá samička není nic výjimečného.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 0:48 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
no co se týče masových konzerv a kapsiček, tak právě že jich je minimum, které obsahují OPRAVDU maso a ne soju se 4% masa, jako je tomu třeba u těch běžně dostupných - whiskas, friskies, kitekat a jim podobné, které jsou prezentovány jako masové a přitom maso nikdy nepotkali. celkově bych ale místo konzerv a kapsiček volila spíš maso čerstvý syrový, může jak hovězí, tak i kuřecí, kuřecí klidně i s kůží, případně celá kuřecí křídla nebo krky..
co se týče velikosti, pak je normální, že roste rychle, mám 10ti týdenního samce, který mi už přerostl všechny tři samice.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 12:45 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
Jo to vím, já ani psům nedávám tady tyhle rádoby masové kapsičky, to jim taky radši koupit normální masové krky nebo vnitřnosti nebo tak něco aspoň mám jistotu že to tak je. Já si teď nevzpomínám co to bylo za značku ale nic z tady těch jakože "kvalitních". Ale bylo to pro kočky a byla i podle toho drahá. To mu dávám z konzervy jen když ráno spěchám do práce, tak nasypu trochu granulí a trochu masa. Jinak mu taky dávám kuřecí maso. Akorát jsem mu dala uvařené teda. No zkusím příště syrové, ale obecně ze všeho syrového mám prostě strach,nedávám syrové ani psům. prostě to raději uvařím. A celé křídlo kuřecí jako i s kostmi?? Mám dojem že už jsem to někde četla ale radši se optám.
Tak s tím růstem jste mě aspoň utěšili já už se bála, že mi z něj vyrostě nějaký malý psík :D. Jen mě teda šílené straší jak řádí po kleci, mám ji vysokou asi 130 cm šířka 100 cm a délka kolem 140 cm. A on si klidně skáče mezi patrama a nepoužívá vůbec přelezy tak se vždycky děsím aby neskočíl až zvrchu úplně dolů :(. a to podotýkám mám jen dvě patra! Naštěstí to zatím bere pěkně postupně. :D Jinak díky moc všem za vaše rady, moc si toho cením. Ať žije internet :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 12:52 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
Jo ještě co se týče toho chování že by se mělo jakože změnit. Jak mi tam někdo psal že bývají obratnější a plašší a tak. To on obratný je teda až hrůza! Ale je zároveň i plachý, dává si pozor prozkoumává kuchyň až když si pěkně sedneme a má na to klid. Jde vidět že je opatrný a dává si pozor. Chytit se taky jen tak nenechá ale když vidí že si budeme hrát hned se otočí na záda a hrajeme si. Nevím co by se mělo nějak výrazně měnit nebo spíše proč??? jasně až přijde do puberty bude více zkoušet s tím počítám. Ale nevím proč když mám zvíře od prcka malého a získali jsme si důvěru protože ze začátku se chytit samozřejmě v kleci jen tak nenechal a prskal a syčel na nás. To ale dělal jen první týden. Teď už vůbec. Tak proč by se mělo nějak výrazně měnit chování??? Jestli na to máte někdo odpověď tak sem sní prosím, protože tomu vážně nemám důvod věřit. Je mi jasné že když bude dospívat bude se měnit i chování, ale to by se snad měl spíše uklidnit neměl by být tak divoký, měl by více spat a tak ne? A ne že by měl být snad horší a zlobivější. Nevím prostě jsem to nepochopila.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 12:58 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2011 - 14:46
Příspěvky: 7
Omlouvám se že se tak rozepisuju jen pořád mě něco napadá na to co jste mi psali.
Takže pro ŽABKU proč je péče o tchoře složitější a jinačí než u fretky????? Snad fretka je domestikovaný tchoř ne? tudíž péče by měla být úplně stejná nebo snad ne? možná výchova to bych pochopila, jasně pořád je to šelma a tou zústane, musí se na něj opatrněji nenutit ho do ničeho, možná víc být člověk opatrný. To budiž. Ale proč jiná péče než u fretky? můžeš mi napsat jak jsi to myslela, tedy v čem konkrétně je to tedy jiné aby jsem věděla na co si dát pozor? Já bych si samozřejmě taky vybrala na začátek fretku než tchoře ale to jen proto že o tchořích toho lidi neví tolik jako u domestikované fretky. A hlavně já sem si ho nevybrala, on přišel knám na dvůr sám :D.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 20.Črc.2011 - 13:38 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Chování mláděte může (ale nemusí) být dost odlišné od dospělého. Každé mládě, domácího i divokého zvířete je hravější, důvěřivější a o dost ovladatelnější, než dospělý jedinec. Samozřejmě chování v dospělosti závisí hodně na výchově v mládí, ale zvlášť u divokého zvířte hrají větší roli geny. A tchoř má "naprogramováno" že má nedůvěřovat všemu, co je větší než on, že se má schovávat do temných koutů, že má lovit kořist a bránit se nepříteli. Samozřejmě, že výchova to může zvrátit, ale musíš se připravit na to, že taky ne úplně.

A proč by měl být tchoř jiný než fretka? Právě proto, že fretka je domestikovaná. Chová se už přes 2000 let, to je jako by ses ptala, proč se jinak chová vlk a jinak pes. Když najdeš v lese vlčí štěně, taky tě nepřekvapí, že se i přes důslednou výchovu v dospělosti bude chovat o dost jinak, než pes.

A v čem je náročnější péče? Třeba stříhání drápků a čištění uší. Tchoř má mnohem větší sílu, než fretka, a když se mu něco nelíbí, dává to najevo dost jasně, snaží se utéct (a udržet jeho pevné a ohebné tělíčko je opravdu někdy dost pracné), když to nepomůže, puší (a to o dost výrazněji, než fretka, z oblečení to s trochou štěstí jde vyprat, vyvětrat nestačí), a případně se brání kousáním. Má o hodně ostřejší a delší zuby, bez problémů projedou lidským prstem až ke kosti. A v tlustých kožených rukavicích mu opravdu drápky neostříháš, takže ani mechanická obrana v tomto případě nepomůže. A minimálně jeden další člověk ti ho musí držet. To samé se týká případných veterinárních zákroků.

Mimochodem, víš o tom, že tchoř je chráněné zvíře a podle zákonů ČR nesmí být držen v zajetí bez zvláštního povolení? Ono tchoře od fretky skoro nikdo nepozná, ale myslím, že je dobré to aspoň vědět.

Tchoři jsou obratní, podle mě se nemusíš bát o jeho kosti při akrobatických výkonech :-)

Maso mu dej i s kostmi, je dobré aspoň ze začátku křídlo nebo krk rozporcovat na menší kousky, jinak to bude všude tahat, oválí to ve všem a celé křídlo naráz stejně asi nesní. A je dost teplo, tak aby se mu tam pak nevály nedožrané kusy. Uvidíš, kolik toho sní, a příště to můžeš tomu přizpůsobit.
A maso může bez problémů syrové, myš by mu v přírodě taky nikdo nevařil ;-), pokud se obáváš kvality masa, tak ho nejdřív strč na den do mrazáku, tím se zbavíš případných bakterií a pod.

Ještě k té změně chování. Dospělý samec fretky je opravdu klidnější a mazlivější, než mládě. I můj polotchoř je výrazně klidnější, než jeho sestřička, a nechá se brát do ruky, i když mazlení tedy vypadá jinak. Tchořice i polotchořice obě vydrží v ruce jen nezbytně dlouhou dobu, pak hned chtějí pustit, sice jsou na mě zvyklé, rády si hrají, ale fretka se chová úplně jinak. A to obě když byly malé, tak se nechaly do ruky brát mnohem lépe a dokonce si třeba i sami vylezly na klín. To teď absolutně nepřipadá v úvahu.

Hlavně se připrav na pubertu, ta bývá složitá i u fretek, z mých zkušeností mi přijde, že je snažší při pubertě vyjít se samcem, než se samicí, ale pokud vím, zkušenosti většiny lidí jsou opačné. Dosud hodné a čistotné zvíře často začne chodit na záchod kam ho napadne, bez důvodu útočí, při hře kouše do krve a pod. Mě osobně přišlo, že puberta se u tchořů a polotchořů projevuje trochu míň, než u fretek, ale mohla to být náhoda.

Taky to bude zajímavé při první říji, tchoř je cítit víc, než fretka, takže pokud nemáš velmi tolerantní členy domácnosti, zvaž možnost venkovní voliéry. Taky asi bude mít dost velké tendence dostat se na svobodu. A samozřejmě si bude všechno značkovat, jak močí, tak bobky (tchoři si v přírodě pomocí bobků označují své území).

Vím o jedné chovatelce na Slovensku, která má tchoře - samce, ten je hodně mazlivý a klidný, ale ona ho má od malinka, našel se při stěhování nějaké stodoly, nebo tak nějak, jako úplně malinké miminko, ještě slepé, vypiplala ho na flašce. Je jasné, že chování takového zvířete bude o dost změněné proti normálu.

Nechci tě nijak odstrašovat, neříkám, že nejde doma chovat tchoře (naopak vím, že to jde, když ho doma mám :-) ), ale chci, abys věděla, do čeho se pouštíš. Kdo má zkušenosti s fretkami, dokáže si to představit líp.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Prosím radu mám Tchoře
OdeslatNapsal: 23.Črc.2011 - 23:04 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Tak co nového? Jak se klukovi daří? A bude nějaká ta fotka?

Dnes jsem se bavila s majitelkou polotchořice, která vykazuje v chování spíše tchoří rysy, a ta radikálně změnila chování po čtvrtém měsíci, tedy ve věku, kdy se malí tchoři začínají osamostatňovat. Je pravda, že někdy zhruba v podobném věku se začaly trochu jinak chovat i mé tchoří holky (měla jsem dvě), i když asi ne tak razantně. Ale každopádně to byla proměna k větší plachosti a menší ovladatelnosti, její polotchořice se od té doby nenechá brát do holých rukou (a to už jí je teď tuším sedm).

Tak abys o tom věděla.


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign