Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 28.Bře.2024 - 14:14
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: genetika barev
OdeslatNapsal: 3.Dub.2009 - 0:26 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Dub.2009 - 0:02
Příspěvky: 15
Ahoj,
chtela jsem se zeptat, jestli je stejne jako u norku a potkanu u fretek nutne respektovat nejake zasady "michani barev"? jestli jsou nejake vylozene doporucene nebo nevhodne kombinace (z duvodu treba horsi zivotaschopnosti)?
pak bych se jeste chtela zeptat konkretne, mam takovou svetle cokoladovou (nebo tmave sampanskou?) holcicku, mamina byla stribrna a tata sampus. Chtela bych, aby mladatka byly pokud mozno co nejmin tchorici a albini. co na ni mam pustit, abych mela skorice a cokolady a nejake pekne odznaky taky a tak? (omlouvam se vsem milovnikum tchoriku, ale me se proste ty "obyc" fretulky nelibi). je lepsi stribrnak, nebo taky cokoladovy? mate to nejak odzkousene?
jaka je pravdepodobnost prenosu znaku (ponozek, lysiny, siamky, pandy a takovych podobnych kratochvili)? jsou nekteri samci, kteri "navlecou do ponozek" treba cely vrh? nebo je to pul na pul?
asi se moc ptam, ale zas kdo se moc pta, moc se dozvi. a ja bych toho chtela o barvach vedet moooooc, prze svet si preci zaslouzi prekrasne fretecky, ne? ;)
diky. pa v


Přílohy:
Poznámka: tady je jeste mladoch a taky je divny svetlo, tak to neni uplne ono... rovnou jestli se mi prihlasi nejaky zenich-krasavec, budu moc rada!!! :)
DSC00322.JPG
DSC00322.JPG [ 196.09 KIB | Zobrazeno 3630 krát ]
Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 3.Dub.2009 - 3:19 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Především by lidé, kteří se rozhodnou odchovávat, měli myslet hlavně na zdraví a nechovat jen pro krásné barvy. Je velmi smutný pohled na nádherně vybarvenou fretku s deformovaným obličejem. Chovatel by měl buď umět posoudit, nebo nechat si posoudit fretku, jestli je vhodná k chovu. Jestli má správné proporce a správnou stavbu těla. Měl by odchovávat na zdravých fretkách. Měl by mít zájem o to vědět, kde budou mláďata od něj žít a co se s nimy bude dít.

Tak například u tmavookých bílých fretek, pand, některých blaze fretek je geneticky vázána na tyto znaky hluchota. Tyto fretky mívají někdy zkrácený ocas a šikmé oči. Nedoporučuje se křížit mezi sebou dvě DEW, pandy, blaze fretky.

Vady, které by chovatel neměl podporovat jsou: kryptorchismus (nesestouplé varle u samce), polydaktilie (mnohoprstost), 7. řezák (zub navíc), vrozená degenerativní vada oka (zákal), předkus, podkus, křivý obličej - překroucený obličej, a další viditelné odchylky od standardu fretek.

To, že je tvoje fretka šampaň, znamená, že maminka je buď štěpitelná na albína nebo na šampaň.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 3.Dub.2009 - 13:31 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Jordi to napsala dobre. :) Doplnila bych jeste - taky koukat se na nepribuzne jedince :)

Jinak cokoladoveho samce sezenes asi hodne tezko :) Stribrneho ani tak ne, ale musis pak pocitat s tim, ze s nejvetsi pravdepodobnosti budes mit vrh tchoriku a stribrnych. Pokud bude samec stepitelny (jako to bylo u maminy tve samicky) pak budes mit i sampan, mozna sampan mitt. A pokud je tva samicka taky stepitelna na albina (mohla by to mit po matce) a samec by byl taky, pak budou mezi mladatky i albinci.

Mas fretulku v registru? Co jeji prarodice a sourozenci? Jaci jsou? :)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 2.Kvě.2009 - 19:18 
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 2.Kvě.2009 - 18:38
Příspěvky: 11
ahoj ja bych se taky chtela zeptat...mam sampano samecka a znami maji albin samicku a tak sem se chtela zeptat jaka je prvdepodobnost ze mladatka nebudou mit cervena ocka?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 2.Kvě.2009 - 19:22 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
pravděpodobně budou ve vrhu šampani i albíni.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 3.Kvě.2009 - 0:44 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 20.Črc.2008 - 19:33
Příspěvky: 293
Bydliště: Třebíč,obec Rohy
U nás miminka stará 1.týden.Maminka albínka ,tatínek šampan' a vyhráli albíni 4:3 :wink:
Z tohoto spojení jinak miminka být zbarvená nemůžou.

_________________
stránky Naší fretčí smečky: http://www.fretecka1.webnode.cz
stránky Našich Teddy králíčků: http://www.nasiteddykralicci.webnode.cz


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 3.Kvě.2009 - 18:59 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
:) pěkné

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 26.Kvě.2009 - 20:43 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Dub.2009 - 0:02
Příspěvky: 15
yasmin napsal:
Jordi to napsala dobre. :) Doplnila bych jeste - taky koukat se na nepribuzne jedince :)

Mas fretulku v registru? Co jeji prarodice a sourozenci? Jaci jsou? :)


Registraci jsem pro Fridu uz posilala, takze brzy zaregistrovana bude. Mami byla stribrna (zuzla), tata sampan (nemo). Ve vrhu byli myslim nejaci tchorici, sampane, jedna skorice a jedna cokolatka.

Nepribuznost je uplne samozrejma. Studuju zootechniku, takze si dovedu predstavit, co za skody muze napachat krizeni mezi pribuznyma... :) Bohuzel nekteri samci jsou treba ze zverimexu, tak se to nevi. Nebo z druhe ruky a rodice neznami... Snazim se tedy aspon vybirat podle oblasti, naivne predpokladam, ze kdyz je Frida od sedlcan, ze by treba s vimperskyma nemusela mit moc spolecne...

Jak je to prosim s tim uchovnenim? To se dela jedine na vystave? A ta je jen jednou za rok, nekdy zjara? To je tak co jsem zatim stihla vypozorovat... Nebo se v nejblizsi dobe chysta nejaka dalsi fretsi vystava? (Nejradeji treba v Ceskych Budejovicich!:) NEni teda nic jako u psu, ze jen ti a ti muzou dostat uchovneni? U fretek neni zadny ofiko prukaz puvodu, ktery se da ziskat jedine po "papirovych rodicich"?

Dekuji za odp. :) A omluva za hloupe otazky... :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 26.Kvě.2009 - 21:05 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
weruska napsal:
Nebo z druhe ruky a rodice neznami... Snazim se tedy aspon vybirat podle oblasti, naivne predpokladam, ze kdyz je Frida od sedlcan, ze by treba s vimperskyma nemusela mit moc spolecne...


to je bohužel dost naivní :( v ČR je to už s příbuzností hodně špatný a třeba v Ústeckym kraji narazíš na fretky s původem z Jihomoravskýho a podobně, takže to, že je jedna fretka z jedný starny ČR a druhá z té opačné ještě žel neznamená, že nejsou příbuzné :( a tuším, že zrovna Frida už patří k těm z příbuzenského krytí :( Nemo má otce Peruána a Sixtus (otec Šmudli) má v rodokmenu Peruána už 2x.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 9:31 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Pravda, to že je fretka z jiné strany republiky opravdu neznamená, že příbuzná nebude. A Výstava v Českých Budějovicích? Uspořádaš ji? Nebo víš o někom kdo by mohl? :)

Výstav je víc, bohužel u nás tak 1 za rok max. 2. Ostatní výstavy bývají v zahraničí. Děláme to obvykle tak že se domluví víc lidí na auto a jede se. Buď na otočku, nebo se tam přespává. Jiná cesta nevede. "Uchovnění" posouzení chovnosti se provádí zatím jen na výstavách. Hádám, že až budou více proškolení poradci chovu tak by mohly být i svody mladých. To je ale hudba budoucnosti.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 10:07 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Dub.2009 - 0:02
Příspěvky: 15
ŽoFiRo napsal:
a tuším, že zrovna Frida už patří k těm z příbuzenského krytí :( Nemo má otce Peruána a Sixtus (otec Šmudli) má v rodokmenu Peruána už 2x.


Myslim si, ze me na to chovatelka upozornovala, ze tam doslo k nejakemu prehlednuti a uvedomila si to az pozdeji. Nastesti nevypada, ze by Frida mela nejake problemy, deformace nebo tak... Muzete tu kdyztak prosim nekdo napsat, co za problemy vznika u fretek pri pribuzenske? Mensi/vetsi rust? Metabolicke poruchy? Diky...

S tou pribuznosti, proste jedina cesta je snazit se najit samecka, ktery ma uplne jine rodice i prarodice... No, delam, co muzu... :) Snazim se hledat mezi temi, ktere maji zname aspon rodice... :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 10:31 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
To není tak jednoduché říci co se stane. Ono příbuzenská plemenitba může přinést na druhé straně i vynikající výsledky, bohužel ale na druhé ty špatné. Vždy je to o tom, které geny se spojí a co vytvoří. To se ovlivnit nedá.

v zahraničních knihás se například píše o deformovaném obličeji, ten ale může vzniknout rovněž špatným výběrem partnerů. Například se píše u psů, že předkus a podkus vznikne tím že se skříží jedinec s dlouhým čumákem s jedincem s čumákem kratším. Budou prý ve vrhu štěňata s různými délkami spodní a horní čelisti.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 11:14 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Dub.2009 - 0:02
Příspěvky: 15
No tak podle toho, jaka je fridulka krasavice (teda je to moje prvni fretka, takze nemuzu srovnavat, ale stejne si myslim, ze je nejkrasnejsi na svete! :), tak jen doufam, ze v nasem pripade doslo k podporeni a znasobeni tech dobrych genu :)

Vim, ze barva a nepribuznost nejsou jedina selekcni kriteria, ale jako zacatecnik muzu tezko koukat na neco dalsiho... Mate jeste nekdo nejaky tip, na co se zamerit, co sledovat? Opravdu bych chtela vykrocit pravou nohou a nebyt jen dalsi "mnozitel" fretek.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 11:54 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Tak důležité je vědět, co vlastně chceš. Co je tvým cílem. Někdo třeba nechce produkovat pandy. Někdo chce pouze čisté barvy a tak hledá třeba tchoříky bez bílých znaků s rodiči bez znaků. Někdo se zabývá albíny, Někdo miluje stříbrné fretky, jiný holduje šampaňským. Někdo chce fretky co největší, jiný se snaží docílit fretek ideálních pro lov. Je to různé. Pokud nevíš co chceš mít za cíl, tak je alespoň dobré vědět co nechceš. :)

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: genetika barev
OdeslatNapsal: 27.Kvě.2009 - 12:53 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
ŽoFiRo napsal:
a tuším, že zrovna Frida už patří k těm z příbuzenského krytí :( Nemo má otce Peruána a Sixtus (otec Šmudli) má v rodokmenu Peruána už 2x.


No ale matka je Zuzla a ta nema podle me Peruana v rodokmenu.. Takze Frida neni z pribuzenskeho kryti. Smudla je dcera Zuzly a Sixta, tam problem je v tom, ze Sixtus je z pribuzenskeho kryti...

Takze hlavne se vyvarovat tomu Peruanovi (C091), ktery je celkem rozsireny.

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign