Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 19.Dub.2024 - 21:09
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 4.Kvě.2012 - 0:24 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Kvě.2012 - 23:11
Příspěvky: 2
Dobrý den
Chci se zeptat na Váš názor.
Pořídil jsem si freťáka po pročtení snad všeho na internetu,shlédnutí reportáží ČT atd.Nakonec jsme fretí samičku i měly.
Takže jsem si pořídil samečka fretky, je mu 10 měsíců je skutečně zatím velice čistotný.Koupil jsem ho od majitelů kteří měli batole a tak se o něj nemohli starat.Říkali mi že je mazlivý a že vůbec nekouše což mi přišlo tak trochu zvláštní vzhledem k věku a vůbec o něm mluvili v samých superlativech což mi přišlo až podezřelé když se ani o pubertě ani o říji slovem nezmínili.Když jsem ho tam viděl a hladil si ho byl taky velmi hodný a jen jemně mne při mazlení okusoval.Tak jsem si ho tedy odvezl domů a druhý den jsem musel jít do práce,má prostornou klec vyrobenou ze staré skříně a nechtěl jsem ho po dobu co budu v práci nechat na volno protože ještě plně neznám nástrahy bytu.Přišel jsem domů a pustil ho a v tu chvíli to začalo.Klasická říje,zakousnout se a odnést, je jak šílenec a nic jiného než moje ruka ho skoro mimo jídla ani nezajímá,pohladit se nenechá,hned se ožene a zakousne se.Chci se tedy zeptat jestli mi lhali(moc to ani neuměli) a zatajili mi říji nebo je možné že samec začne např. po změně prostředí říjit ze dne na den? Jaké jsou vlastně nevýhody kastrace kromě toho že ztratí reprodukční schopnost(připouštět nechci.pokud tedy nemáte někdo zájem o šampaňského poloangoráka pro svojí samičku)? Někde se píše že kastace je vhodná v 8-10 měsících jinde ve 12-14 měsících ale k čemu je pro psychickou stránku freťákovi říje k užitku když to o co se snaží s mojí rukou nelze provést a přijde mi že se spíš trápí.Je tedy toto doporučení bráno pouze s přihlédnutím na dokončení vývoje stránky fyzické?Bylo by špatné rozhodnutí ho po týdnu od přestěhování nechat vykastrovat i když mi přijde zabydlený?Děkuji za jakékoli názory, chci se poradit.

Dalibor


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 5.Kvě.2012 - 22:53 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
celkem pochybuju, že by freták začal říjit ze dne na den, spíš bych to "zatajení" říje přisuzovala nevědomosti předchozích majitelů a možná ani nebyl důvod prodeje batole jako to, že samec začal dospívat.
co se týče kastrace, tak ta se nedoporučuje dřív, než fretka pohlavně dospěje a to ani ne tak kvůli psychice jako kvůli tomu, že u časně kastrovaných fretek se daleko častěji stává, že funkci varlat (vaječníků) převezmou nadledviny a začnou ve větším množství produkovat hormony, což vede k jejich zvětšení a případně tvorbě nádorů.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 6.Kvě.2012 - 11:38 
 E-mail  Profil

Registrován: 3.Kvě.2012 - 23:11
Příspěvky: 2
No nejspíš ho tedy nechám vykastrovat příští týden protože bych řekl,že pohlavně dospělý už je když je v říji.Jak probíhá pokastrační péče ?Měl bych si raději vzít dovolenou a hlídat ho aby si nic neudělal.Za jak dlouho se dá čekat změna chování?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 22.Kvě.2012 - 17:26 
 E-mail  Profil

Registrován: 20.Kvě.2012 - 9:06
Příspěvky: 5
Proč jste si freťáka pořizoval, když se o něj nedokážete postarat a řešíte to hned kastrací? Pokud jste toho přečetl spousty jak sám píšete, tak jste to snad očekával ne?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 9.Čer.2012 - 23:03 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Z vlastní zkušenosti vím, že změna prostředí má u odrostlých fretek vliv na chování fretky. Nový majitel nemůže čekat, že nově přinesená fretka bude druhý den mázlíček. Je to pro ní stres. Objeví se v místě, kde to nezná, vidí cizí lidi. Chce to prostě čas, než si zvykne.

Ode mě si také vzal zájemce skoro ročního freťáka a ačkoliv věděl, že freťák je temperamentní (i přes moje doporučení, aby si vzal jiného dvouletého a zklidněného) mi ho druhý den vezl zpátky, že večer vpohodě a ráno je všechny pokousal. Když pominu fakt, že jsem mu nabízela klidné starší zvíře a on trval na mladším zrovna v pubertě, zásadní chyba byla, že mu nedali klid. Nenechali ho seznámit a celá rodina se na něj sesypala. V noci na něj útočila vyděšená obyvatelka klece, ráno jej zase tahala rodina z klece. Druhá chyba, že mu nedali na nějaký čas vlastní klec.

U zvířat zvláště pak odroslých platí, že potřebují klid a čas na aklimatizaci. Říje navíc u samců fretky podněcuje rivalitu a "agresi" především u dospívajících. Samozřejmě, že každá fretka je jiná a u některých může být puberta i říje bouřlivější u jiných klidnější. Já mám také jednoho samce, který byl jako jednoletý docela kousavý a druhý zase absolutní "noumík", který by ani mouše neublížil.

Takže ano, v domácím prostředí není divu, že nemusel projevovat agresivitu, protože se necítil ohrožený. V novém a jemu cizím prostředí prostě znervózněl a klidně se mohl rozkousat.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťák říjná bestie.Kastrace a její úskalí?
OdeslatNapsal: 11.Čer.2012 - 11:21 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 5.Led.2008 - 21:09
Příspěvky: 876
Bydliště: Přerov
Já jsem tedy viděl dospívat 6 fretek, žádný problém, neprojevilo se, mám tři nekastrované samce, spolu tedy můžou být jen dva, bratři, se svým otcem se nesnesou, asi by ho snad rozkousali, co jsem viděl, když se mi dostali k sobě, ale jinak jsou to mazlíci co spí u mé postele a nebo na ní moc rádi a mazlí se, nevím v podstatě, co je to fretčí kousnutí, tak, že by tekla krev a pod, to jsem v životě nezažil a nechápu, že to pro někoho je tak nepřekonatelný problém, že kvůli tomu zvíře hned chce dávat pryč :roll:

_________________
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci_2009/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Amalka/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Mladata_2010/
http://old.stream.cz/?m=video&a=user_vi ... _id=164416


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign