Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 6.Kvě.2024 - 20:38
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: dva freťáci
OdeslatNapsal: 24.Kvě.2009 - 18:53 
 E-mail  Profil

Registrován: 24.Kvě.2009 - 18:42
Příspěvky: 1
Dobrý den, máme dva kluky asi rok staří a začali se nám prát. Předpokládáme, že jsou v období říje (kousání za krk, zapáchající moč), ale máme strach z toho že by jsi mohli ublížit, jelikož se koušou až do krve a doslova řvou o pomoc.
Uvažovali jsme také o rozdělení, ale jakmile jsme tak učinili, oba byli velice neklidní.
Děkujeme za jakoukoli radu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 24.Kvě.2009 - 19:38 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 1.Led.2008 - 18:18
Příspěvky: 99
Bydliště: Ostrava
Kastrace.

_________________
Damián , Doruška , Draco a Dixie


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 24.Kvě.2009 - 20:55 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Ve většině případů a to drtivé, se dva samci nesnesou, natož nekastrovaní, a je to vcelku jejich přirozené chování, prostě ten druhý je konkurence. Jsou jen malé vyjímky, kdy se tak nějak snášejí. Tady může pomoci ta kastrace, aby nebyli ovlivnění hormony. Ale neměli by být kastrovaní dříve jak 8 měsících.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 8:32 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Jordi napsal:
Ve většině případů a to drtivé, se dva samci nesnesou, natož nekastrovaní, a je to vcelku jejich přirozené chování, prostě ten druhý je konkurence. Jsou jen malé vyjímky, kdy se tak nějak snášejí. Tady může pomoci ta kastrace, aby nebyli ovlivnění hormony. Ale neměli by být kastrovaní dříve jak 8 měsících.


Podle mě tohle není pravda a musím v tomhle oponovat :-( V poslední době se naopak setkávám s tím, že je to 50/50 ať už se mají snést dvě samice nebo dva samci! Já bych doporučila spíš párek, který nechat časem vykastorvat a ani za to bych se nezaručila...
Každopádně k tomuhle případu...Doporučila bych je spíš nerozdělovat, jelikož jakmile je rozdělíte, nemusí se pak zpětně snášet a i pokud budou kastrovaní. Doporučila bych Vám co nejbližší termín u veterináře na operaci - kastraci. Pokud nedojde k větším šarvátkám, tak bych je nechala každpádně společně. Mám sice 3 samičky, ale ty se mi kolikrát mezi sebou také koušou tak, že kňučí a volají o pomoc (a na zádíčkách taky mají nějaké ty stroupky po jejich hrátkách) a jsou všechny po kastraci...To kousání je jejich přirozená hra a neděsila bych se toho tolik.
Spíš až kdyby šlo opravdu do tuhého, já vím, ono Vám je určitě líto toho, co křičí, ale ono je to zase tolik nebolí...Mají hroší kůži...A stroupky se zahojí.

_________________
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 9:24 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Pokud mají věčně rozrýpané záda, tak se ty strupy budou zvětšovat a mokvat a nikdy se nezahojí, pokud si je budou stále drásat. V takovém případě je nechávat spolu není dobré. A já mám obvykle také 3 samice spolu a takové strupy si nědělají. Drsná hra se nerovná neustálé drásání zad a zátylku do krve a mokvavých ran.

Je to názor každého, ale já bych zvíře se zvěčující se ránou nenechávala týrat druhým jedincem. Pravda, oddělení můžou po sobě jít také, ale myslím si, že kastrace jejich chování o dost zmírní.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 11:41 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 5.Led.2008 - 21:09
Příspěvky: 876
Bydliště: Přerov
Kdysi jsem Šelmáka obaloval na noc do klece elastickým obinadlem :cheesy: tak aby mu Bloodik v kleci nemohl na záda, protože tam měl stroupek a nejvíc mu Blooďa tahal právě v kleci. Když jsou puštění ohlídám si je, prostě si s nimi hraju, aby přišli na jiný myšlenky, když se žačnou prát, začnu odvádět jejich pozornost hračkami, pískám na ně, na čež oba přibíhají a za boj je zapomenuto. Čeho jsem si všiml, že mají nejvíce tendenci se bít po koupání. Asi že se z nich umyje ten pach a potom než si to vyříkají a zase se označkují, to chvíli trvá. Z mých zkušeností vím, že rozdělení je krok zpět, ztratí spolu kontakt a odcizí se. Poznal jsem to taky, když byl Bloodik po operaci ouška a musel jsem ho oddělit, protože Šelmák se mu pořád snažil lízat stehy a pod :roll: Potom byl dost problém, když měli být zase spolu, dokonce nespávali spolu v pelíšku, jak obvykle, ale jeden z nich třeba i dole u záchodu, zatím co jeden ovládal patro s pelíšky :roll:
Teď už se ale občas jen tak kočkují, dokonce ani žádné šrámy, nic.
Za dva měsíce máme dva roky :wink:

_________________
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci_2009/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Amalka/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Mladata_2010/
http://old.stream.cz/?m=video&a=user_vi ... _id=164416


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 14:15 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Pokud maji strupy na zadech do krve, pak oddelit. Mohou chytnout infekci, tim, ze se rana neustale otvira.. :( Da se pripadne jeste dohromady poustet, obcas to tak chvilku jde, ale vetsinou i to po nejake dobe neni mozne..
U rijnych samcu je to obvykle pravidlo, ze proste se nesnesou. Ale u tech co vyrustaji spolu to neni ani tak konkurenci, ale tim, ze oba maji choutky, ale ani jeden z nich nechce delat samici. Takze to vzdy zacina tim, ze jeden leze po druhem,ze ho chce nakryt a druhemu se to nelibi a tak se zacne branit :(

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 17:01 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Jordi napsal:
Pokud mají věčně rozrýpané záda, tak se ty strupy budou zvětšovat a mokvat a nikdy se nezahojí, pokud si je budou stále drásat. V takovém případě je nechávat spolu není dobré. A já mám obvykle také 3 samice spolu a takové strupy si nědělají. Drsná hra se nerovná neustálé drásání zad a zátylku do krve a mokvavých ran.

Je to názor každého, ale já bych zvíře se zvěčující se ránou nenechávala týrat druhým jedincem. Pravda, oddělení můžou po sobě jít také, ale myslím si, že kastrace jejich chování o dost zmírní.



Jasně, ale každý máme představy o kousání do krve asi jinou...U mě teče krev už jen když se píchnu do prstu špendlíkem a pokud má jedna z mých fretek na zádech dva stroupky jako kdyby se o něco malého píchla, nebudu jí kvůli tomu oddělovat od ostatních...
Takže záleží na soudnosti chovatele :-) Záleží na tom, jak velké rány má to zvíře na sobě a jak bitky mezi nimi probíhají. Pokud má na zádech strupy, jako když si dítě odře koleno při pádu z kola, určitě jsem pro, aby byli rozděleni...Nevyjádřila jsem se přesně... :?

pro upřesnění: dokonce jsem ty malé stroupky řešila s veterinářkou a bylo mi řečeno, že to není nic závažného a oddělení zvířat není řešení! Měla sem přece jen o Bělunku strach...

_________________
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 17:17 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Jenze ono dve samicky si nedokazou udelat to stejne jako dva samci ;) Resit dve samicky a dva rijne samce neni to same.

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 17:56 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
jojo, dva samci jsou něco úplně jiného, než dvě samice. dokáží se servat daleko víc a kousance na zádech/krku rozhodně nejsou jen škrábance, jako se to stává u holek.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 18:34 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
yasmin napsal:
Jenze ono dve samicky si nedokazou udelat to stejne jako dva samci ;) Resit dve samicky a dva rijne samce neni to same.


Však ano, proto jsem psala, že u mě to je něco jiného :shock: :roll:

_________________
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 19:29 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Ono i nadrženej 5 letej kastrát dokáže někdy udělat takové rýhy zubama na krku samičce, že to někdy stojí za to. Bohužel kdyby to alespoň k něčemu bylo, ale na ukončení říje je absolutně nepoužitelnej, protože k ničemu než rozdrásání krku stejně nedojde :roll:

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 25.Kvě.2009 - 21:34 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
petulevrtule napsal:
Každopádně k tomuhle případu...Doporučila bych je spíš nerozdělovat, jelikož jakmile je rozdělíte, nemusí se pak zpětně snášet a i pokud budou kastrovaní. Doporučila bych Vám co nejbližší termín u veterináře na operaci - kastraci. Pokud nedojde k větším šarvátkám, tak bych je nechala každpádně společně. Mám sice 3 samičky, ale ty se mi kolikrát mezi sebou také koušou tak, že kňučí a volají o pomoc (a na zádíčkách taky mají nějaké ty stroupky po jejich hrátkách) a jsou všechny po kastraci...To kousání je jejich přirozená hra a neděsila bych se toho tolik.
Spíš až kdyby šlo opravdu do tuhého, já vím, ono Vám je určitě líto toho, co křičí, ale ono je to zase tolik nebolí...Mají hroší kůži...A stroupky se zahojí.


No ja myslim, Petule tohle...

Nevim zda si dokazes predstavit ty nasledky co si samci dokazou udelat. Proste samci a samice jsou jine. Samicky si to vyrikaji, ale samci jsou schopni, behem dvou minut udelat rany o velikosti petikoruny az do krve :roll:
Nesouhlasim s tim, zenerozdelovat. Ani s tim kastrovat co nejdriv.
Hlavni pravidlo je, ze samci musi byt v pne riji, aby se mohli kastrovat. Nekteri se budo rvat uz kdyz na ne rije jde, pokud budou mit choutky, muzou znackovat, ale varlatka vyvinuta jeste nemaji.. Takze kastrovat v plne riji, podle potreby rozdelit a po kastraci cca 14nu vydrzet. Oni sice se muzou sem tam rvat, ale rozhodne je to po par dnech prejde.. Silver a Flavio se po rozdeleni taky rvou, ale skonci rije a jsou zase v pohode a to jsou rozdeleni treba ipul roku ;)

Vsechno zavisi na situaci. Pokud se rvou, nema smysl snazit se je skamaradit, akorat si vic ublizi. Samo ze zacatku jeste muze byt chvile kdy se srovnaji, ale pokud uz maji na zadech strupy, tak se ty strupy uzjen zvetsi :(
Takze kdyz to tak je, tak bud je mit odelene a nebo proste je kastrovat az bude vhodna chvile..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 27.Čer.2009 - 17:51 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 27.Čer.2009 - 16:58
Příspěvky: 4
Dobrý den, naše rodina chová fretky již několik let. Abych se pravdu přiznala těmto fantastickým "kvokům" jsme zcela propadli :D Vždy jsme ovšem chovali pouze po jednom freťačkovi (báli jsme se možných střetů mezi více samci). A tomu je i tak nyní. Máme nádherného do slova a do písmene vypiplaného freťáčka, kterého jsme dostali na necelých 5 týdnech. Vyrostl z něho nádherný tříletý chlupáč, který si nás vychoval k obrazu svému :lol:
Nyní jsem se ocitla v situaci pro mě naprosto nepochopitelné. Známí pořídili své dceři freťáčka, který ji už ovšem dávno omrzel !!! a neprojevuje již o něho žádný zájem, což se na něm pochopitelně odráží. Proto ho chtějí dát pryč. A já uvažuji o tom, že bych se ho ujala. Oba samci jsou přibližně stejně staří (3 roky) a ochočení. Ovšem náš chlupáč je nekastrovaný, zatímco druhý vykastrovaný je. Oba mají i odlišné návyky co se týče spánku a aktivity. Prosím myslíte si, že je nějaká šance, že by si na sebe zvykli? Nechtěla bych je vystavit stresujícím a krvelačným bojům, ale také nechci nechat tohle úžasné zvíře, které vyžaduje a hlavně si zaslouží péči a zájem svého majitele, u někoho, komu nestojí ani za pohled, natož za vlídne slovo, pohlazení nebo dokonce hru :cry:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: dva freťáci
OdeslatNapsal: 27.Čer.2009 - 18:09 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Doporučila bych určitě freťáky spolu někde pustit - nejlépe na neutrálním prostředí -bylo by lepší, kdyby byli kastrovaní oba, ale to neznamená, že se nesnesou. Snést se mohou a nemusí...Jediná možnost jak to zjistit je, to vyzkoušet. Je tu mezi námi i spousty takových, co musejí pouštět freťule zvlášť. Pokud by jste se mu chtěla vážně věnovat, ani tohle by vás odradit nemělo. Taky hodně záleží na tom, jestli se už oba s nějakou jinou fretkou setkali, jelikož pokud ne, většinou takové fretky další nerespektují - ale není to samozřejmě pravidlem. Dost záleží na povaze zvířete...Nezbývá opravdu nic jiného, než to vyzkoušet, ale ne tam, kde to bude jeden nebo druhý cítit jako vpád do jeho teritoria.

_________________
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign