Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 19.Kvě.2024 - 19:15
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 15.Kvě.2011 - 17:04 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 15.Kvě.2011 - 16:46
Příspěvky: 30
Bydliště: kousek od Benešova u Prahy
Ahoj, prosím o radu, jak se zbavit nejspíš tohoto ,,parazita".

Můj freťák Matýsek tím trpí už asi měsíc. Mezitím jsme byli dvakrát u veterinářky, která nám aplikovala za krk nějaké léčivo. Bylo nám řečeno, že se jedná nejspíš o svrab. Žluté krupičky se směrem od hlavy stáhly do zadní části, ale pořád přetrvávají. Svědí ho to. Do toho máme v srsti holá místa, kde začínají růst malé nové chloupky. Dále se nám objevily strupy a na ocasu máme hnědé mazlavé skvrny. Tento dárek nejspíše chytil při opakovaných nedovolených výletech mimo klec.
V knížkách o fretkách píší i o léčbě pomocí koupelí, ale nevím, zda by se tím nesmýval přípravek aplikovaný za krkem.

Děkuji za jakékoli nápady o vyhoštění nechtěného parazita.
Renča


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 15.Kvě.2011 - 17:46 
 E-mail  Profil

Registrován: 26.Led.2011 - 20:36
Příspěvky: 244
Matýsek napsal:
Ahoj, prosím o radu, jak se zbavit nejspíš tohoto ,,parazita".

Můj freťák Matýsek tím trpí už asi měsíc. Mezitím jsme byli dvakrát u veterinářky, která nám aplikovala za krk nějaké léčivo. Bylo nám řečeno, že se jedná nejspíš o svrab. Žluté krupičky se směrem od hlavy stáhly do zadní části, ale pořád přetrvávají. Svědí ho to. Do toho máme v srsti holá místa, kde začínají růst malé nové chloupky. Dále se nám objevily strupy a na ocasu máme hnědé mazlavé skvrny. Tento dárek nejspíše chytil při opakovaných nedovolených výletech mimo klec.
V knížkách o fretkách píší i o léčbě pomocí koupelí, ale nevím, zda by se tím nesmýval přípravek aplikovaný za krkem.

Děkuji za jakékoli nápady o vyhoštění nechtěného parazita.
Renča


ahoj, tak presne takoveto priznaky mel nas kocour a vyklubal se mu z toho svrab. Mel jakoby strasne mastnou srst, hola mista, strasne se skrabal a jak si to rozskrabal tak se mu tam udelaly strupy. Vet. rikal, ze to chytnou pri svych toulkach venku, ale taky od ježků. Dostal 2 injekce ATB ve dvou dnech, udelali mu ster z kuze a vysetreni pod mikroskopem a kocour Leoš byl jak nový :-) zkusila bych zajit k jinemu doktorovi


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 15.Kvě.2011 - 18:43 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
pokud je to samec v říji, pak nemusí jít o žádný svrab, ale jen o kožní maz, který se zvlášt říjným samcům dělá ve velké míře, jsou to žluté "tečky" většinou hlavně u kořene chlupů, toho fretku zbavíš vykoupáním, ale bude se to dělat pořád. každopádně pokud chceš mít jistotu, pak nech udělat stěr a ne léčit stylem pokus - omyl, tahle cesta nikam nevede a často vyjde o hodně dráž, než vyšetření a cílená léčba.
přípravky, co se aplikují na kůži za krkem (advocate, stronghold a pod.) se vstřebají do kůže, takže se nesmyjí, i tak by se ale zvíře před a po aplikaci nemělo pár dnů koupat.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 15.Kvě.2011 - 19:11 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Tak jako Žofiro to nevidím na svrab, ale spíš na maz..
A navíc ty holá místa bych přisuzovala také k tomu, že teď je období línání..
Pokud by to nebyl maz, pak je lepší napřed udělat vyšetření (jak píše Žofiro - stěr) a pak léčit :-)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 11:42 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 15.Kvě.2011 - 16:46
Příspěvky: 30
Bydliště: kousek od Benešova u Prahy
ahoj, tak presne takoveto priznaky mel nas kocour a vyklubal se mu z toho svrab. Mel jakoby strasne mastnou srst, hola mista, strasne se skrabal a jak si to rozskrabal tak se mu tam udelaly strupy. Vet. rikal, ze to chytnou pri svych toulkach venku, ale taky od ježků. Dostal 2 injekce ATB ve dvou dnech, udelali mu ster z kuze a vysetreni pod mikroskopem a kocour Leoš byl jak nový :-) zkusila bych zajit k jinemu doktorovi[/quote]


no tahle veterinářka nám není ochotná odstranit ani zubní kámen. Říká: ,,A už jsi někdy viděla kunu lesní, že by to potřebovala?" :wink: :mrgreen: Dostali jsme za krk už podruhý Advocate

děkuju za radu


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 11:50 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 15.Kvě.2011 - 16:46
Příspěvky: 30
Bydliště: kousek od Benešova u Prahy
ŽoFiRo napsal:
pokud je to samec v říji, pak nemusí jít o žádný svrab, ale jen o kožní maz, který se zvlášt říjným samcům dělá ve velké míře, jsou to žluté "tečky" většinou hlavně u kořene chlupů, toho fretku zbavíš vykoupáním, ale bude se to dělat pořád. každopádně pokud chceš mít jistotu, pak nech udělat stěr a ne léčit stylem pokus - omyl, tahle cesta nikam nevede a často vyjde o hodně dráž, než vyšetření a cílená léčba.
přípravky, co se aplikují na kůži za krkem (advocate, stronghold a pod.) se vstřebají do kůže, takže se nesmyjí, i tak by se ale zvíře před a po aplikaci nemělo pár dnů koupat.


No, je v říji. Paní doktorka to viděla, ale řekla mi, že jde nejspíš o svrab. Tak proto jsem ho nechala léčit tímhle :roll: Já odborník nejsem :mrgreen: a v brožurách jsem nic takového nenašla. Děkuju za informaci, určitě ho dneska vykoupu, když je tak hezky :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 11:51 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 15.Kvě.2011 - 16:46
Příspěvky: 30
Bydliště: kousek od Benešova u Prahy
yasmin napsal:
Tak jako Žofiro to nevidím na svrab, ale spíš na maz..
A navíc ty holá místa bych přisuzovala také k tomu, že teď je období línání..
Pokud by to nebyl maz, pak je lepší napřed udělat vyšetření (jak píše Žofiro - stěr) a pak léčit :-)


Děkuji vám všem :oops: :mrgreen:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 12:10 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
Matýsek napsal:
ahoj, tak presne takoveto priznaky mel nas kocour a vyklubal se mu z toho svrab. Mel jakoby strasne mastnou srst, hola mista, strasne se skrabal a jak si to rozskrabal tak se mu tam udelaly strupy. Vet. rikal, ze to chytnou pri svych toulkach venku, ale taky od ježků. Dostal 2 injekce ATB ve dvou dnech, udelali mu ster z kuze a vysetreni pod mikroskopem a kocour Leoš byl jak nový :-) zkusila bych zajit k jinemu doktorovi



no tahle veterinářka nám není ochotná odstranit ani zubní kámen. Říká: ,,A už jsi někdy viděla kunu lesní, že by to potřebovala?" :wink: :mrgreen: Dostali jsme za krk už podruhý Advocate

děkuju za radu[/quote]

pokud ti tohle veterinář řekne, asi toho o fretkách moc neví a zdaleka bych se mu vyhla. ono tím, že léčí maz jako svrab sice nic nezkazí, protože ušní svrab klidně i mít může, ale pokud by léčila něco vážnějšího, fretka to taky nemusí přežít...
jinak když jsem si brala fretě, který bylo šíleně zasvrabený, ušní svrab mu lezl jak v uších, tak ve velký míře i po celém tělíčku, pak to byly malinkatí, skoro jakoby průsvitní, broučci, kteří se poměrně rychle pohybují, žádný žlutý tečky na kůži přitom neměla.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 12:14 
 E-mail  Profil

Registrován: 26.Led.2011 - 20:36
Příspěvky: 244
Nas fretak mel cerveny maz v usich, tak jsem se ptala doktorky co to muze byt, rekla, ze nejspis svrab a dala nam nejake kapky do usi. ani ster neudelala. Kapky jsem mu dala 2x a pak jsem cetla o upadavani boltcu u fretek, tak jsem mu to prestala davat. nakonec slo o usni maz. ouska jsme vycistili a je klid :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 12:18 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
podle barvy mazu těžko poznáš, jestli tam je svrab, zánět a nebo prostě jen maz. ve všech třech případech můžeš ucho vyčistit, ono to nachvilku zmizí, ale problém se tím neřeší..

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 12:50 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 1.Úno.2011 - 16:07
Příspěvky: 46
Možná je problém v článku na Wikipedii, který tvrdí, že: "Přítomnost parazitů také stimuluje tvorbu ušního mazu, který je nápadně tmavý, připomíná kávovou sedlinu." Jsou veterináři, kteří kouknou na tyčinku, zjistí, že maz je tmavý a diagnostikují svrab. A ejhle, stronghold ani advocate na zánět nefunguje :o . Vždy ke 100% jistotě je třeba prohledat stěr pod mikroskopem.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 16:34 
 E-mail  Profil

Registrován: 26.Led.2011 - 20:36
Příspěvky: 244
zitra jdem s kocourem na kontrolu k veterinari - mel tezkou anginu a podezreni na nemoc ledvin, ale to se podle krve nepotvrdilo, tak vezmu i naseho Fifu at mu vezme ster z ouska a hodi pod mikroskop. Tech 50kc za vysetreni ucha neni tolik. :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 21:11 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 1.Úno.2011 - 16:07
Příspěvky: 46
To stojí pade? Náš vet po mě nikdy nic nechce...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 16.Kvě.2011 - 21:29 
 E-mail  Profil

Registrován: 26.Led.2011 - 20:36
Příspěvky: 244
Jádračka napsal:
To stojí pade? Náš vet po mě nikdy nic nechce...


jiny kraj, jiny vet :roll:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Žluté krupičky v srsti-svrab
OdeslatNapsal: 26.Kvě.2011 - 14:04 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 15.Kvě.2011 - 16:46
Příspěvky: 30
Bydliště: kousek od Benešova u Prahy
Vykoupala jsem ho a ,,žluté krupičky,, jsou pryč! :wink: Dokonce i veterinářka se divila a já už si našla adresu jiného veterináře kterého vyzkoušíme;)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign