Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 16.Čer.2024 - 15:49
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Dáváte přednost voliéře nebo kleci? A proč?
Jednoznačně voliéře 43%  43%  [ 10 ]
Spíš voliéře 4%  4%  [ 1 ]
Jednoznačně kleci 13%  13%  [ 3 ]
Spíš kleci 17%  17%  [ 4 ]
Používám obojí, ale spíš voliéře 22%  22%  [ 5 ]
Používám obojí, ale spíš kleci 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 23
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Bytová klec nebo voliéra? zkušenosti
OdeslatNapsal: 3.Říj.2008 - 0:31 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Takže jelikož jsem už měla několik příhod, rozhodla jsem se založit toto vlákno a debatovat o zkušenostech s klecemi a voliérami. Mluvme prosím o bytových ubykacích, ne venkovních :wink: díky.

1. náše první voliéra byla vyrobena z materiálů "co dům dal" Takže každé prkénko bylo z jiného dřeva. Vzhledově nic moc, no dalo by se to třeba nějak natřít. Ale o to ani tak nejde, jako spíš o vlastnostech onoho stavení. Jelikož každé dřevo bylo z jiné struktury, mělo i jiné vlastnosti. Na spodu voliéry bylo lino, původně též ty pvc lišty. Frodík je ale záhy otrhal a už jsme to nijak neřešili. Pak přišla Medulka a Elfinora. No a Elfinora lino postupem času a pubertou rozdrápala, pak rozkousala, až tam byla díra téměř přes půl dna voliéry. :evil: Naštěstí to nežrala. Po čase začala voliéra taky dost smrdět a různorodost a likvidátorské choutky fretek si vzaly za své.

2. klec pro králíky - využívána při odchovech. Ideální na to, když se malá freťátka teprve učí chodit na záchod. Klec se prakticky vytře a je to ok. Nevýhoda ale spočívá v tom, že kdyby fretka opravdu moc chtěla, zřejmě by se nakonec ven dostala. Ani tak prokousáním, jako spíš nějakou skuninkou. I když záleží jaká ta klec přesně je, protože se říká, že pro fretky je králičí klec ne příliš velkou překážkou.

3. voliéra z lamina - ideální. :) Lino na dně není, nejsou tam ani lišty. Vše se dá krásně omývat a hned tak se neproškrábe. Nikde nic netéká a nesmrdí. S ní jsme spokojeni.

4. klec pro fretky (Fredy II). Tak tady můžeme říci že fretka, řekněme nasraná mamina, si brzo poradila s mřížkami a utrhla je. Vyhla je nejdříve stiskem zubů a lomcováním je potom "ukroutila?" "vyviklala?". :evil:

Zjistila jsem na svých fretkách, že úskalí klecí je u samců, nebezpečné zaháknutí se za přirození :evil: Například když přelízají otvor nebo chtějí z klece seskočit. :( Nebo si tam občas zahákli packu, dráp, nebo prst. Tohle se mě u voliéra nestalo :!: Tam jsou oka tak, že tam nevznikají úzká očkaa podobně, kde by se mohla fretka zachytit za dráp, prst a tak.

Voliéra je také tišší. Když začne fretka drnkat v noci na mříže, není to takový bengál jako když začne hrát na klec, která jako celokovová zvoní a zvoní... Nemusí být v ní také průvan, pokud má uzavřené 3 stěny :wink:

A tak my jsme nejvíce spokojení s voliérou, řekněme kvalitně vyrobenou z lamina. Doufám, že jsem ten název nepopletla, je to ale to typické dřevo na nábytky - no spíš dřevotříska potažená tou vrstvou. :)

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Bytová klec nebo voliéra? zkušenosti
OdeslatNapsal: 3.Říj.2008 - 11:58 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 19.Led.2008 - 21:15
Příspěvky: 224
Bydliště: Ostrava nebo Stará ves u Bílovce
Když jsme si pořídili před skoro rokem a půl Bobišu, tak jsme si k ní koupili i velikou klec (cca 100x55x80cm). Ta byla fajn, ale viděla jsem na ni dva problémy. Jednak se do ní blbě lezlo přes malá dvířka při běžných úkonech jako je třeba vybírání záchodku a jednak se díky svým rozměrům dost špatně umisťovala v bytě. Takže když jsme zatarasili druhé dveře do ložnice a vznikl nám tam díky přečnívajícím stěnám výklenek, bylo jasné k čemu bude. Na dno jsme udělali takovou plastovou škatuli (z průhledné, asi 1cm silné plastové desky s komůrkama uvnitř, dává se to i na střestříšky pergol atp., nevím jak se to jmenuje :oops: ), stěny obložili zbylými deskami z plovoucí podlahy, přišroubovali tři poličky, nějaké ty kravinky a bylo 8) :lol: Mají voliéru 160x45x150 a jsou spokojení (a my taky). :lol: K úklidu se dá celá otevřít a když jsou puštění parchoši, tak mají otevřená jen taková pidi dvířka dole.
K tomu jsme koupili menší skládací klec (cca 80x45x45), kterou bereme, když někam jedem, případně když Bobi měla malé...
S tím zaháknutím za přirození u samců máš pravdu. Sama jsem Kuldu z podobné situace už zachraňovala, když visel z té malé klece :evil: :roll: , ale u voliéry je to ok a nic takového nehrozí...

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Bytová klec nebo voliéra? zkušenosti
OdeslatNapsal: 21.Říj.2008 - 13:16 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
My jsme také jednouznačně pro volieru. Voliera musí mít sice pevné místo, ale na co fretky doma v bytě stále stěhovat - dají se také přidělat ze spodu kolečka. Na čištění je to taky praktické, mám tu malý kbelíček, do toho napustím trošku vody se saponátem a volieru vytřu. Ve skřínce jsou hračky, granule a kšírky, mlsotky a jiný různý hovadinky. V koši je čistý písek do záchodků. Jinak k linoleu...Je lino a lino...Do voliery je lino třeba dražší a tužší, aby ho právě rozdrápat nemohly. Také se musí nalepit kvalitním lepidlem a nechat vyvětrat. Pokud se zvolí linoleum tenké, při lepení se ničí jeho "konzistence" a natahuje se...Na lině opravdu nešetřit, je tam ve své podstatě napořád. To jsme za tu dobu, co voliery děláme, už taky zjistili. Dál si myslíme, že ve volieře má fretka víc soukromí - všechny 3 stěny jsou plné, tudíž tam ani tolik nezrozí ofouknutí průvanem...Vypadá to u nás takhle:


Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Bytová klec nebo voliéra? zkušenosti
OdeslatNapsal: 24.Říj.2008 - 10:13 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 23.Bře.2008 - 16:10
Příspěvky: 599
Bydliště: Ostrava
U nás jsme také jednoznačně pro voliéru, klec jsme nikdy neměli a už jak jsme uvažovali o fretce, nepadla o kleci ani zmíňka. Takže za naší první voliéru, padla za oběť skříň, která byla na video, hi-finu atd...Jen se dodělal zadek, skříň se otočila naopak a byla z toho rohová voliéra, a taky dveře, to byla pouze konstrukce a pletivem a otevírat se dala pouze jedna půlka, což bylo celkem nepraktické, z důvodu přístupu k čištění :roll: Pro jednu fretku byla klec dostačující, ale pak, když k nám přišel Kryšatý, museli jsme zvážit voliéru větší :)

Obrázek
Obrázek

Obrázek


Takže jsme koupili desky se slísovaného dřeva, celkem 4ks, a máme teda voliéru o rozměrech 2mx1mx1m, jedno patro už mám udělané, ještě jedno a až to bude komplet dodělané ještě hodím přízpěvek :) Přední dveře jsou jedna půlka zcela zakrytá palubkami, druhá je pletivo, jinak otevírat se dají obě půlky :)

_________________
http://Fretka-doma.blog.cz/
http://Nonano.mondozoo.com
http://ferretmarafiki.wz.cz/


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign