Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 28.Bře.2024 - 21:51
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Čer.2008 - 15:16 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Raději než na některá česká fora jsem se zaměřila na diskuzní forum v jiných zemích, zejména mě zaujala "kolébka fretek" USA. Na některé věci tam mají docela zvláštní názory, rady a tipy, které se třeba mohou hodit i nám, a nebo i postřehy. Zde budu uvádět některé věci které mě zaujaly a možná by stály za diskuzi.. Forum je mezinárodní, nenavštěvují je jen lidé z US, tak co bude zajímavé, nebo budete-li mít dotaz, ráda se jich zeptám určitě mi rádi odpoví.

Pro rýpalce: NIKDE není psáno že se těmito radami MUSÍTE řídit, je to vlákno pro ty, kteří by se rádi něco dozvěděli o praktikách i jinde než jen u nás v ČR. Děkuji.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Čer.2008 - 15:30 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Jde například o téma výživy. Mnoho fretkařů zde krmí syrovým masem, ale kdyby jenom hovězím! Divila jsem se, co všechno jsou schopni fretce dát a ta to bez potíží stráví.
Krmí je například myšmi, holaty mraženými, které jen 3 minuty před zkrmením vyndají z mrazáku, kuřecími křídly (bez kosti, oberou jim to). Velmi oblíbená u fretek je také kachní polévka. Vývar. Milujou ji. Další výčet milujícího masa:

- drůbž všeobecně
- jehněčí
- pštrosí maso
- bůvolí
- bizoní
- kachní
- myši, potkany
- morčata
- plazy (gekony)
- ...

Je toho opravdu nepřeberné množství, dokonce si mezi sebou vyměňují recepty na různé fretčí "mňamky"


Důvod? Když jsem se ptala je to z toho důvodu, že fretky krmeny masem neznají nemoce jako je cukrovka, potíže s ledvinami a slinivkou a podobně. A dožívají se mnohem vyššího věku než fretky krmeny uměle granulemi. Například věděli jste že pokud je to syrové maso nakaženo salmonelozou, fretka ji stejně nedostane, jelikož má tak krátkou dobu trávení, že než by se ten virus dostal do ní, aby jej strávila, je to už venku? Nebo jej jednoduše zničí žaludeční kyseliny. Mají v žaludku tak kyselé prostředí že bez potíží stráví také drobné kosti či peří. Proč nestráví srst (bezoary) je záhada dodnes :-(

Co se týká čistoty zubů. U nás se traduje, že granule čistí zuby dostatečně, proti zubnímu kameni, plaku, atp. Vyvedli mě šeredně z omylu. Nejen že když se takový kousek granule dostane pod dáseň není to nic příjemného, ale dokonce se zuby ničí. Fretčí zuby nejsou uzpůsobeny na kousání velmi tvrdé nebo tvrdé potravy. Maso je přece jen měkké. Jejich zuby jsou uzpůsobeny na papání měkkého masa, které jim neulpí pod dásní a syrové maso lépe zoubky čistí. Jakoby je "leští". Nás taky bolí zuby když jíme něco tvrdého ne?? Třeba zkuste ukousnout lízátko... ;-) ... pokračování příště, až se zase něco zajímavého dozvím...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Čer.2008 - 16:28 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
určitě je spoustu zajímavého, co jde přeložit a napsat jako rady. Ale já vážně znám případy nákazy fretky salmonelou ze syrového krůtího, dokonce uhynul celý vrh mladých na salmonelu, a stalo se to i víckrát.
A to že fretka dovede strávit srst i kosti není pravda ani náhodou, to dovede kuna, ale ne fretka. Je spousta lidí, která si to plete, i zoologové v Zoo zahradách to někteří tvrdí, tak i na USA foru se tímto zpusobem může někdo mýlit.
Nemyslím to jako rejpání, fakt ne, až budeš mít další zajímavosti, určitě je napiš, jen zrovna tak jako tady se můžou lidi mýlit i tam.
Jo a kolébka chovu fretek není USA, ale Velká Británie , mám dojem že Skotsko přesněji řečeno.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Čer.2008 - 18:33 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Jj myslela jsem to kolébkou protok, že když si vezmu kolik zuppa věcí mají pro fretky tam, jn asi 120 druhů krmiva (kvalitního) a tu u nás máš s bídou asi 7 ...no tak... to je rozdíl...
Právě s jednou paní komunikuju jak na foru tak přes SZ která má doma 8 fretek a všechny je krmí masem, mě se to s tou salmonelou ale taky nezdá... :-( zkusím jí ještě napsat zda je to vážně tak myšleno protože nákaza salmonely u zvířat je poměrně normální..třeba kočky, které i venku v létě sežerou na co přijdou...i když nevim jak dlouhej trávicí trakt maj ony...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Čer.2008 - 19:00 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Presne jak pise Boza - prvni kdy jsem slysela o salmonele bylo u MF - te prave umrel ten vrh.. Bohuzel taky tomu nejak neverim..
A za druhe me prijde - kdyz krmi jen masem, tak co dalsi prvky, vitaminy, ktere potrebuji - jen maso jim to neda - a neverim ani ze by jim to dalo to, ze zbasti kure..

Dyt jsou pripady kdy fretka umrela na ucpani strev nestravenych kosti od mysi. Dalsi kdy mladata moc narostla - krmena jen masem - bez pridavku jinych vitaminu - a diky tomu mela nedostatek vapniku..

A co se tyce cistoty zubu - nemyslim si ze ji podpori granule a ani maso - podle me kazde fretce se usazuje kamen jinak.. A dasli vec - pokud teda vadi to kousani tech granuli, jak to, ze nevadi kousani kosti?

Ale pis dal :) je to zajimave a uvidime dalsi poznatky ;)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 8:44 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
yasmin jo máš pravdu, chci se s nimi pustit do diskuze a třeba jim vyvrátit nějaké jejich "super rady" jak ničit fretce žaludek. Ovšem když si vezmeš že opravdu fretkyživené masem neznají cukrovku, problémy s ledvinami, slinivkou...možná na tom něco bude. Jdu nějak sesumírovat poznatky tvé, boži, a moje a jdu paní napsat, ať nám to vyvrátí :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 9:37 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Tento článek jsem překládala dnes ráno, je to o tom, proč by fretky měly jíst JEN maso..a dokonce živé...

Anatomie fretek – jak je fretčí tělo stavěno od přírod k tomu, aby mohly jíst celou kořist a syrové maso

Fretčí zuby:

Zuby fretky jsou ustavěny tak, aby mohly zabít a sníst svou kořist. Fretka má celkem 347 zubů (řezáky, špičáky, moláry a premoláry). Každý tento zub hraje velkou roli v pomoci fretce chytit a kořist zkonzumovat. Špičáky jsou určeny k tomu, aby kořist propíchly a uchopily. Horní třetí premolár a spodní první molár jsou podružné. Úkolem těchto zubů je je projít skrz kůži a kosti, vlastně jako nůžky. Další, nepodružné zuby fungují jako drtiče. Další zuby nejsou až tak podstatné, ale na druhou stranu končí jimi kousání potravy. Pokud tyto zuby chybí nebo jsou nemocné, ztěžuje to fretkám příjem potravy.

Fretčí Tlamička

Ta je předurčena k pojídání kořisti. Tlama je zkonstruována tak, aby se jí nic nestalo, když ji bude pořádně otvírat (například při kousání kořisti či rdoušení při zabíjení). Svaly fretčí tlamky jsou velmi silné. Některé fretčí svaly jsou zde: žvýkací sval, který je také funkční při zavírání spodní čelisti, spánkový sval, který je také používán při zavírání spodní čelisti, postranní a střední křídlový sval, který asistuje při zavírání tlamy.

Fretčí zažívací trakt

Oproti všem masožravcům mají fretky krátký zažívací trakt. Trvá okolo 3-4 hodin než potrava, kterou zbaští, dojde až k „zadním vrátkům“ . Tento krátký přenos souvisí také s velmi kyselým prostředím v jejich žaludku. Zaprvé to napomáhá omezovat bakterie v potravě (jako salmonela a e.coli) z trávicí soustavy fretek. Bakterie potřebují aspoustu času na množení a vůbec samotné nakažení a postižení zvířete. Obvykle potrava „proletí“ trektem fretky ještě předtím, než se bakterie stihnou namnožit a zvíře infikovat.

Vysoká kyselost v žaludku pomáhá snižovat ostrost kostí, zubů nebo křídel (tlapek) toho, co právě snědly. Napomáhá to k tomu, aby se nepoškodila vnitřní stěna střeva a žaludku fretky. Nakonec fretčí slepé střívko, orgán specifický a zodpovědný za trávení vláken. Tento orgán je prezentován u masožroutů jako jsou psi, ale fretka je striktní masožravec. Ty tento orgán nemají. Od vláken ovoce, zeleniny nebo zrní – toto vše není přijato jako potrava a tudíž tento orgán fretkám chybí.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 14:39 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Me trochu to, ze nemaji cukrovku a pod prijde podobne, jako kdyz rikali madari, ze nemaji hluche fretky - ano nemeli, protoze o hluchote nevedeli... (asi spatny priklad prirovnani - ale opravud to tak na me pusobi..)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 15:45 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
yasmin: mno tak to nevim, ale přece salmonela se projeví hodně rychle ne?
Psala jsem jim ráno megadotaz ohledně vitaminů atp. tak ráno budu vědět více ;-)
Jo a našla jsem jeden článek o vitaminech, tak ho přelouskám a mrsknu ho sem... :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 17:27 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
skvele.. :)

no treba k te salmonele ano - ale ber to treba jako kdyz tady psinku prirovnavali k epilepsii.. (po ockovani canvacu - taky vet nepoznal, ze je to po odckovani, pred 14ti dny)
Samo to tak byt nemusi!! Ja jen rikam jak me to prijde a navic jeden dulezity fakt - nejsem vet, jsem pouze chovatel..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 19:43 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
No, když se nad tím zamyslíte tak maso je určitě přirozenější než granule. A ano už jsou i důkazy jak granule ničí a poškozují zuby. A tchoř si masíčko do sámošky neskočí koupit, takže logicky je pro něj myš celá, nějaký ten plaz, a hmyz mnohem přirozenější než biftek z krávy, kterou stejně nikdy v životě neuloví, protože to je prostě blbost aby tchoř lovil krávu. Jenže kvůli tomu prostě myši a kuřata a podobné jim dávat nebudu. Ale nebudu někoho odsuzovat za to, že tím krmí. Přirozeně každé má své pro a proti. Stejně tak jako se může fretka nakazit z masa, tak stejně může onemocnět z granulí, pokud sežere třeba vadnou várku. Takže ve výsledku není nic, co by bylo 100% bezpečné a přesné. Proto si každý musí zvážit, co považuje za nejlepší. Jak se říká, na každém je kus pravdy. :wink: :)

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Črc.2008 - 22:15 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Máme-li se držet naprosto přírodní stravy tchoře , tak bychom ovšem museli krmit fretky žábama, ještěrkama, a slepýšema. Mezi to občas nějakou myš. Ovšem otrhává maso , kosti nechá, proto má zuby takové jaké má. Pak si ještě tchořoun v přírodě smlsne na spadlých třešních, hruškách, šveskách. A taky baští houby občas, když najde nějakou, která mu chutná. No je otázka, kolika let se dožívá. Já tu na zahradě pozoruju toho našeho podnájemníka už čtyři roky, sama jsem zvědavá jak dlouho tu bude. I když těžko říct jak je vlastně starý.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 2.Črc.2008 - 8:45 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Tak holky, dobrovolně povinně dneska výstroj, sraz v deset u sázavy a jdeme na plže, mlže a podobné nesmysly...ehm...jdu objednat granule z Framata :D jdu přelouskat ten text o těch vitaminech co jsem včera našla a jdu pro odpověď od tý pani..


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 6.Črc.2008 - 0:05 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 23.Bře.2008 - 16:10
Příspěvky: 599
Bydliště: Ostrava
Kamčulenko, super vlákno, jen tak dále, aspoň pro nás nerozumíci anglicky, mě taky zajímají poznatky, které tam najdeš. Jestli můžu, tak já krmím i granulema i syrovým kuřecím (prsa), které jen spařím vařící vodou, vařené žrát nechcou,samozdřejmě i dalšíma, jako zelenina,ovoce, vitamíny atd...

_________________
http://Fretka-doma.blog.cz/
http://Nonano.mondozoo.com
http://ferretmarafiki.wz.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 7.Črc.2008 - 8:02 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Nona, tak to je super, mě to taky nechtějí jíst syrové, jako Zuza a Viky neee, ty ze syrového masa natahuje a spařený k tomu už ani nečuchnou, ale Jenny a Mischa tak to jsou labužníci.
Nebudu se tě ptát jakými granulemi krmíš, jelikož jak jsem zjistila ve vedlejším vlákně, jsem úplný pablb. Ono to doteď totiž bylo tajný... a už je to venku... :-D
Jsem ráda že jsem toto vlákno nepsala zbytečně, že aspoň někdo má snahu se sem podívat, tak děkuju, jdu na ty vitaminy (pokud se k tomu dneska dostanu, pracovní tempo je vražedné, revírem je kancelář.. .)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign