Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 16.Zář.2024 - 22:06
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 23.Srp.2008 - 10:42 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
Chtěl bych, aby sem všichni, koho něco napadne, psali nápady, tipy a triky na toto téma. Vlákno by mělo následně sloužit těm, kdo chtějí vybudovat fretčí útulek (nebo třeba jen zvažují, si vzít nějakého nalezence), tak aby měli nějaké informace do začátku. Bylo by dobré, kdyby sem každý, kdo má nějaké zkušenosti napsal. Ale i každý kdo má nápady, myšlenky, přání, sny.

Diskuze by měla odpovědět na otázku: Jak by měl vypadat a fungovat ideální útulek pro fretky? Z hlediska zvířátek samotných. Představte si, že máte neomezené finanční možnosti a chcete vybudovat útulek pro 20 freteček. Jak to uděláte, abyste se o tolik zvířátek dokázali postarat? Například jak usnadnit čištění záchudků, ubykací ap. Jak řešit karanténu nově příchozích atd. A jak to udělat, aby se zvířátko cítilo co nejlépe a ani nepoznalo, že je v útulku. A aby se cítilo, jakoby mělo pelíšek z milujících lidských dlaní (viz. jedno z dalších pokračování Deníčku trpitele :- ).

Velmi cenné jsou i informace ohledně legislativy ap. Co ve vztahu ke státu by měl (oficiální) útulek splňovat.

Neptám se na to pro nic za nic. V minulosti už u nás několik odložených freteček dočasně bydlelo, ale v paneláku nemáme na tohle zrovna vhodné podmínky (také proto, že máme i jiná zvířátka než fretky a na 2+1 je nás tu už opravdu dost), takže zatím bereme jen v případě největší nouze. Něco se u nás ale v tomhle směru změní a měli bychom mít lepší podmínky a tak už přemýšlíme, jak to budeme dělat. No a já se vždy ve všem co dělám, chci co nejvíce přiblížit ideálu. Proto mě zajímá, jaký ten ideál je :-) A kdyby to nevyšlo nám, tak informace zde obsažené určitě pomůžou někomu jinému.

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Na nalezence má 6 měsíců nárok původní majitel.
OdeslatNapsal: 23.Srp.2008 - 10:46 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
A sám si sem napíšu hned první příspěvek. Zjistil jsem, že vzhledem k tomu, že zvířátka jsou podle našich zákonodárců věci. Tak že na nalezené zvířátko má 6 měsíců nárok původní majitel. A že by ho tudíž útulek neměl v této lhůtě nikomu dát. V praxi to někteří řeší tak, že adoptivní majitele o tom informují, že je zde možnost, že zvířátko budou muset vrátit.

Původní majitel je naopak povinen uhradit útulku účelně vynaložené náklady na svoje zvířátko.

Situace by se mohla změnit od roku 2012, kdy by v novém Občanském zákoníku mělo být konstatováno, že zvíře není věc. A tím by se lhůta zkrátila na 2 měsíce.

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 23.Srp.2008 - 21:55 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
hurá...

no , takže nebudu dělat chytroše, ale napíšu nějaké postřehy z mého "vývoje" na ZS .
Zas tak moc k tomu potřeba není. 20 fretek zatím v útulku moc nehrozí, naštěstí. I když do budoucna to není vyloučené, když tak sleduju jak i mě to tu přibejvá.

Je potřeba především místo, ale ne mimo obydlí. Vidím na těchto freťulích, že hrozně moc potřebují mít pocit, že jsou doma, některé konečně doma.
Určitě ne pohromadě se svými fretkami, nesmí k sobě ani čuchnout, z důvodu karantény. A ani později není žádoucí, aby se domácí fretky setkávali s těmi utulkovými, protože to berou jako narušení svýho území a rozhodně cizáky napadají. Pro ně je to zas zbytečný stres.

No a soulad se zákony a úřady.
Tím že se člověk ujme zvířete a pak mu najde nového majitele zákon porušen není, ani žádný předpis. To už mám zjištěno. Buhužel pod městskými úřady utulek fretek moc fungovat nemůže, jako ty útulky psí a to z toho důvodu, že každé město přispívá na činnost takového útulku určitým obnosem na každé zvíře, které je odhycené v katastru toho příslušného města. Jinak žádné město ani bez financí zřizovatelem být nemůže. Takže tento model v tomto státě použitelný pro fretky není možné použít, jelikož fretky se do útulku vždycky budou dostávat z mnohem širšího okolí, než je zrovna bydliště té osoby, která se tímto zabývá.
Takže jsou možnosti:
*buďto člověk táhne všechno ze své kapsy a je to jeho věc, nemuže ovšem přijímat žádné sponzorské dary.
*nebo založí OS nebo OPS, tedy občanské sdružení a nebo obecně prospěšnou společnost.
Tam je různé účetnictví a různý způsob založení. Pak je možné mít účet této neziskové organizace a přijímat sponzory a vydávat potvrzení pro odečet z daní takové dobré duše.

K tomu jak vedou městské útulky vydávání zvířat a papírování kolem toho: Já to takto zásadně nedělám, a zrovna tento předpis o případném vrácení zvířete do půl roku jsem ochotná porušit. Beru si příklad z Rakouských a Holanských útulků pro zvířata, a moc doufám že i legislativa v tomto státě se pohle tímto směrem.
Až to dotáhnu všechno do vytýčených konců, tak nový majitel nejen že zaplatí veterinární péči a případné výdaje se zvířetem, ale taky mi podepíše , že mi zvíře vrátí , pokud ho už nebude chtít. Po celou dobu života toho zvířete toto bude platit. Já mu za to budu ručit, že ho minulý majitel zvířete nebude otravovat.

Dávání fretek zadarmo, jako je to u psů a koček , je podle mne špatně. Za vidinou získání fretky zdarma se na mne dost často obracejí vyčůránci, místo vážných zájemců o pomoc utulkovému zvířeti. Ti samozdřejmě taky, ale je potřeba vždycky rozklíčovat důvod zájmu . Což je jednoduché v případě že novému zájemci uvedu že chci zaplatit např.kastraci. Ti nepraví většinou vycouvají hned po této informaci.

Ráda bych se dohodla s případnými provozovateli dalších fretčích útulků na společných základních zásadách, myslím že by to bylo ku prospěchu věci, co vy na to?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 24.Srp.2008 - 0:10 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
Děkuji za reakci od nejpovolanější :-)

K tomu souladu se zákony a předpisy jsem myslel například na to, jestli tam nebude nutný nějaký hygienický a veterinární dozor. A nevím kde to zjistit. Samozřejmě pokud si někdo nechá doma pár nalezenců, tak to asi řešit nemusí, ale myslel jsem právě jak by to mělo být správně. Je jasné, že s každým nalezencem se musí zajít na prohlídku k veterináři. Ale myslím právě, když je někde víc zvířat pohromadě, jestli tam třeba nemusí pravidelně chodit na kontroly nějaký spolupracující vet, který by třeba odhalil případnou virologickou epidemii v počátku ap.

Našel jsem kontakty na Ligu na ochranu zvířat, která je OS a zaštiťuje provoz útulků, tak je zkusím zkontaktovat, jestli by neposkytli nějakou radu. Případně jestli by byla ochota zaštítit fretčí útulek. Pak sem napíšu, co jsem zjistil.

Při čtení Tvého příspěvku mě napadla jedna otázka. Jak píšeš o tom, že by bylo pro nalezence traumatizující setkání s domácími fretkami. Tak mě napadlo, jak dlouho trvá nalzené fretce v útulku, než ho začne považovat za svoje teritorium a je agresivní vůči nově příchozím. Máš tohle nějak vysledované?

My jsme teda zatím uvažovali tak, že by byla pro ně vyhrazená jedna nebo víc místností. A každá freťule by měla svoji klec. A že by se pouštěly proběhnout, podle toho jak se snášejí vždy víc fretek. Představu máme takovou, že v tom našem budou mít možnost výběhu i do venkovního oploceného prostoru. Problém je, že v tomhle případě je kapacita útulku omezena počtem nesnášenlivých fretek, které se musejí pouštět samy.

Nad tím jestli by měl nový majitel za fretku platit nebo ne, jsem zatím vůbec nepřemýšlel, ale myslím, že máš pravdu. My jsme takhle taky řešili, když se nám rozmnožili osmáci, tak jsme za ně sice nic nechtěli a dali bychom je i zadarmo, ale protože jsme nechtěli aby skončili na jídelníčku nějakého hada, tak jsme je zadarmo nedávali. (Mimochodem zas tam je jeden mladej osmák, kdyby někdo chtěl :-) už jsme mysleli, že ti dva jsou staří a už mláďata mít nebudou a bác ho :-) ).

Taky vím, že jsou nejrůznější pubertální a adolescentní úchylové, kteří jsou schopní si koupit zvíře ve zveráku, vzít ho na mejdan a tam ho utýrat. Nechápu proč, to jde jaksi úplně mimo moje neuronové dráhy. A už proto by se neměly zvířata dávat z útulku úplně zadarmo, cizím lidem. Na druhou stranu pokud je to chovatel, o kterém se ví, že se fretkám věnuje, tak tam bych to zvířátko dal klidně zadarmo.

My se samozřejmě spolupráci, výměně informací, zkušeností ani definici společných zásad bránit nebudeme. Jen my zatím nejsme útulek :-( Jen příležitostný azyl. Pokud všechno dobře dopadne, tak útulek budeme otevírat na jaře. Ty prostory se budou muset nejdřív upravit atd. a taky se na zimu asi nebudeme chtít stěhovat :-)

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 24.Srp.2008 - 11:28 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Barvajz, s tím, zda je třeba mít u útulku nějaký veterinární dozor by ti měla na všecho odpovědět veterinární správa. Vše co je třeba k založení a provozu útulku. Jakože samozřejmě jak je psáno výše, nejde udělat útulek pro fretky, ale tu organizaci...Oni určitě mají nějaké podmínky pro takový spolek. A když už nebude třeba nějaká veterinární pravidelná péče, tak jestli oni sami třebas nebudou dělat svoje náhodné kontroly, které oni udělat mohou...Jen uvažuju...Ale jako první bych asi určitě bych takové otázky položila KVS ve vašem kraji...Co vše je třeba...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 24.Srp.2008 - 14:29 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
jasně že osvědčeným chovatelům dávám nalezence. O tom jsem v tom odstavci o placení vůbec nemluvila. Ale těch osvědčených už je jaksi vyčepatelný zdroj, letos hodně umísťuju začátečníkům. Jen takové ty hodně problematické případy mi řeší ti povolaní, a ti samozdřejmě nic neplatí, však mají pak starostí s takovou fretkou dost a dost.
Co se týče veterinárních prohlídek, já pokud není na zvířeti viditelná nějaká choroba nebo zdravotní problém, tak hned na veterinu nekvaltuju. Je to pro to zvíře, který se ocitlo v cizích rukách takovej stres, že jsem zažila že se jeden sameček totálně psychicky složil. Takže tam je potřeba opatrně.
Ovšem já mám výhodu, že mám veterinární kliniku hned za rohem a vetky o nás všechno vědí a dost mi pomáhají. S KVS jsem o tom nemluvila, zatím po mě nikdo nic takovýho nechtěl, ani veterinářky nemají dojem že v našem případě je něco potřeba. Pak mám výhodu že spoustu věcí už poznám sama, a dokážu i léčit, aplikovat injekce apod už mi vůbec nedělá problém, takže toho dost konzultuju telefonem pouze a pak si dojdem na kontrolu, když už je dobře.

Já když přijde nové zvíře, tak ho nechám v klidu, v zastíněné kleci, mají tam v každé kleci ještě takovou větší krabičku, jakoby noru, tam všichni ihned bydlí. Až druhý den pomalu necháme proběhnout. U každého to probíhá jinak, každý má za sebou něco, a to je na povaze a chování poznat. Nejpozději do týdne je možné vypozorovat, čeho se bojí, co mu dělá dobře a co se mu tak asi stalo. Každý ale běhá sám, střídáme to, což je asi největší časová zátěž. Chtělo by to ve vašem případě těch výběhů ven více, oddělených asi.
S ostatními je nikdy nepouštím , ani těmi cizími, nejen svými. Z opatrnosti, ale taky ještě jsem se nesetkala , s výjimkou mláďat, že by se nebáli ostatních fretek. Je ale fakt, že kdybych je tu měla delší dobu, asi bych k tomu třeba přistoupila. Zatím se mi ale daří umísťovat dříve, než mě něco podobnýho napadne. Já se spíš snažím, aby se přestali bát a zkoumám povahu, abych odhadla komu je mohu svěřit.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 24.Srp.2008 - 16:27 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
My neplánujeme, že budeme mít tu kapacitu 20 zvířátek :-), jak jsem psal nazačátku. To jsem napsal protože, aby se víc projevil aspekt toho, jak to dělat, kdyby jich mělo být víc. A taky když budeme například my, nebo někdo jiný, něco dělat, nějaké stavební úpravy a tak, tak abychom dopředu dokázali odhadnout, co by mohlo být někdy v budoucnu potřeba. Aby se pak třeba nemuselo něco předělávat. Takže teď už díky téhle diskuzi vím, že je dobré počítat s tím, kdyby bylo více zvířátek, tak aby byla možnost více výběhů, aby se dalo pouštět více fretek zároveň, ale aby byly odděleně.

S tou bedýnkou v kleci, to je dobrý nápad.

Taky už umím píchat injekce :-) Jak do svaloviny, tak podkožně. Ale když jsem do toho měl píchnout poprvé, tak to jsem se musel docela přemáhat. Ono to bylo ještě navíc do svaloviny a o to je to nepříjemnější. Taky je fakt, že při tom hodně pomáha Malt Softka, která tu freťuli důkladně zafixuje :-))

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 20.Říj.2008 - 11:49 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Musím zde napsat co se mi poslední dobou honí v hlavě.

Hrozně moc bych uvítala, kdyby se této činnosti věnovalo víc lidí.
Těch fretek potřebných azylu tak hrozně přibývá, a útulků je málo. Ono toho zas tak moc není potřeba pro začátek, trocha prostoru odděleného od vlastních zvířat a ochota se věnovat i tomu cizímu zvířátku. Přístup na net kvůli zveřejnění s fotkama.

Já, když mne okolí ukecalo, měla vizi tak 2-3 fretek za rok. Omyl, mám v útulku 41. fretku. :(
Vážně bych potřebovala, aby se síly rozprostřely mezi víc takových bláznů.
Aby nevznikl dojem nějakého chvástání, já se tu nechlubím, já tu oroduju za pomocné ruce.To číslo mi žádnou radost nenese, naopak. Naskakuje mi husí kůže, pomyslím-li jak to bude dál.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 20.Říj.2008 - 12:01 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
U nás je to na dobré cestě. Ale nechci to zakřiknout. Když všechno dobře dopadne tak na jaře nebo v létě bychom mohli vzít nějaké azylanty. Brzo asi napíšeme víc, ale teď to opravdu nechceme zakřiknout.

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 21.Říj.2008 - 10:43 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 5.Led.2008 - 21:09
Příspěvky: 876
Bydliště: Přerov
To bude aj ten hotýlek? Bylo by bezva něco takového, příští rok plánujeme cca 14ti denní zahraniční dovolenou, tak by byl bezva něco jako hotel, kde by bylo o kluky postaráno, platba výdajů+za hlídání jasná :wink: Loni jsme to tak nějak látali a našli dva známý, co jim mohli přijít aspoň jednou denně uklidit, dát jim najíst a hodinku, dvě je nechat proběhnout, ale příští rok nevim :roll: A do Pv to máme kousek je odvézt, uff i když se mi bude stýskat, 14 dní jsem bez nich ještě nebyl :cheesy:

_________________
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci_2009/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Amalka/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Mladata_2010/
http://old.stream.cz/?m=video&a=user_vi ... _id=164416


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 21.Říj.2008 - 12:00 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
Ano, i to je v plánu, ale je to od Přerova kousek dál než do Prostějova. Asi o 15km. Víc v přírodě, kde lišky tak trochu dávají dobrou noc :-) Aby měly freťulky (i my) zdravější vzduch. Okolí je hezké, jsou tam nějaké turistické stezky, takže se návštěva bude dát spojit s příjemným výletem do hezké přírody a případně nákupem U Frodíka :-).

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Ideální útulek pro fretky. Jak založit útulek?
OdeslatNapsal: 21.Říj.2008 - 12:24 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 5.Led.2008 - 21:09
Příspěvky: 876
Bydliště: Přerov
To neva, to by bylo moc bezva :wink:

_________________
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Nasi_fretaci_2009/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Amalka/
http://pejan.rajce.idnes.cz/Mladata_2010/
http://old.stream.cz/?m=video&a=user_vi ... _id=164416


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign