Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 20.Dub.2024 - 5:35
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Inzulinom - prosba o rady
OdeslatNapsal: 14.Srp.2011 - 0:51 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 27.Čer.2009 - 16:58
Příspěvky: 4
Dobrý den, dnes jsme u našeho 5-letého freťáčka zaznamenali silný třes, když se snažil usnout. Bylo to poprvé a opakovalo se to několikrát po sobě - po každé, když se nám ho podařilo probudit a on následně začal opět podřimovat. proto jsme neváhali a okamžitě s ním vyrazili k veterináři. Ortel, který jsme následně vyslechli mě hrne slzy do očí ještě nyní a dozajista ještě dlouho bude. Náš mrňousek má inzulinom :cry: nechce se mi tomu věřit. Sice v poslední době měl problémy se zhoršující se kvalitou srsti, avšak ani jednoho ze dvou veterinářů, ke kterým docházíme do ordinace nezvážil možnost souvislosti s něčím horším ! Až dnes ... Bohužel nám bylo sděleno, že u starších zvířat se operativní zákroky neprovádí v důsledku nízké ba až mizivé úspěšnosti. Proto jsme dostali prednison .... Jsme odhodláni našemu chlupáčkovi pomoci jak se jen dá - udělám pro něho první poslední. Mám toho o všem s tím související načteno snad vše co se dalo sehnat, avšak nad samotné zkušenosti není.
Prosím pokud máte někdo s tímto nemilosrdným a nespravedlivým nádorem u fretek jakékoli zkušenosti - neporadili by jste nám ? Náš veterinář nám kladl na srdce snažit se mu vstřikovat prednison pomocí injekční stříkačky, avšak s tím náš chlupáč zásadně nesouhlasí a panu doktorovi to také dal jasně najevo hned na místě. Nechci ho vystavovat ještě dalšímu zbytečnému stresu a tak mě napadlo ho normálně rozmělnit a dávat mu ho ve žloutku. Jídelníček je v tuto dobu velkou neznámou - bojím se abychom mu ještě nepřitížili. Běžně mu dáváme kuřecí maso a kapsičky přímo pro fretky, avšak v jednom článku jsem našla, že to není příliš vhodné v této souvislosti je zkrmovat ....
Je zvláštní jak najednou člověk začne zvažovat správnost všeho, co do té doby dělal naprosto automaticky .... v okamžiku záchvatu mu podat nejrychlejší zdroj cukru - jeho roztok, ale vyvstávají mi otázky kolik? nebo jakým způsobem? kolik bude času ? nestačil by na lžíci nabrat med? zkrátka mám spoustu otázek a bojím se přicházet na odpovědi na ně až v okamžiku, kdy na mě bude ten mrňousek spoléhat, že vím co mám dělat. Zní to divně, že?
Ze všeho nejvíc se ovšem obávám možnosti, že dostane další záchvat a nikdo u něho v ten okamžik nebude :( nebo tam budu já a začnu zmatkovat :(
Je to až neskutečné, když teď tady tak přemýšlím, zatímco vedle mě spí to malinkaté klubíčko a uvědomuji si jak moc mi toho tenhle maličkatý chlupáček za ty roky dal - lásku, věrnost, radost a mě teď nezbývá nic jiného než vědomí, že o tohle všechno přijdu :cry: Chtěla bych mu to všechno oplatit a vrátit - jen vědět jak ... a hlavně jak ho tady u nás udržet co nejdéle ..... a samozřejmě tak, aby netrpěl :cry:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Inzulinom - prosba o rady
OdeslatNapsal: 14.Srp.2011 - 1:34 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
vím i o starších fretkách, které s tímto byly operovány, nicméně se může stát, že by ho otvírali zbytečně, protože nádor může být hodně maličkatý, třeba i jen milimetrový a prostě ho nenajdou a i kdyby se operace podařila, je žel hodně velká pravděpodobnost, že se zachvilku nádorky vytvoří znovu..
mám 7mi letou fretici s inzulinomem na prednisonu cca od prosince, tabletky jí dávám celý (tedy celou 1/4), nijak to nedrtim. jsou totiž hořký a pokud se nadrtí, nebo rozpustí ve vodě, pak to bude hořký taky a pokud se dá do krmení a fretka to nesní celý, nedá se pak zjistit,kolik vlastně spořádala tablety. pokud mu dáváš pasty od gimpetu (ne maltsoft), pak je možný kousek tabletky prostě píchnout do hrdla tuby a pastu mu vymáčknout i s tebletkou. na vet. nám doporučili podávat pastu calopet, která je zdrojem cukru a "rychlé" energie a je tedy možné jí podávat i při záchvatu. jinak se dá použít i med, napatlat mu ho na dásně. když už vodu s cukrem, tak ne s tím klasickým co se běžně používá v kuchyni, ale s hroznovým - glukopurem.
co se týče jídelníčku, pak ho nijak neřešim, fretice je na granulích, na které byla zvyklá a mlsky dostává stejný jako dřív.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Inzulinom - prosba o rady
OdeslatNapsal: 14.Srp.2011 - 15:07 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 30.Kvě.2010 - 17:05
Příspěvky: 124
Ja som dávala prednison do calopet pasty,ináč som nemala šancu,aby ju vzal,so stravou to bolo horšie,buď jedol každé 2-3 hodiny,alebo vôbec,najhoršie bolo,že kým zistili dôvod,na operáciu bolo neskoro,pretože nádor bol veľmi veľký a prvý veterinár,ku ktorému sme chodili na RTG snímku nič nevidel,alebo to nechcel povedať a veterinárka,ktorú nám odporučili nám už nedala nádej...mal 5rokov...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Inzulinom - prosba o rady
OdeslatNapsal: 17.Srp.2011 - 23:59 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 27.Čer.2009 - 16:58
Příspěvky: 4
Dnes nám přišly i poslední výsledky - bohužel všechny byly v náš neprospěch a na operaci je již pozdě ! :cry: Chceme pro něho udělat maximum jak jen to půjde .... i proto Vám DĚKUJI za cenné rady - zejména za Calopet, jelikož jak s velkou radostí sledujeme - mu velice chutná (musím při tom zaťukat na dřevo :wink: ) Je to zvláštní, protože kdybych nedržela v ruce ty veškeré výsledky a nebyla u jeho sobotního záchvatu, tak bych si říkala, že je vše normální a v pořádku.... Mrňousek (opět musím zaťukat na duté) baští, pije, "neprůjmuje" ... jen aktivitu má o něco nižší a rychleji se unaví, když se rozdovádí, avšak na tuhle možnost jsme byli upozorněni veterinářkou, že může nastat při užívání Prednisonu. Chtěla jsem se pouze zeptat - je skutečně pravda, že ty záchvaty se při jeho užívání skutečně zcela eliminují? Samozřejmě chápu, že se zákonitě sníží, ale nějak se mi nechce věřit (i kdybych za to byla pochopitelně neskutečně vděčná), že se jim úplně vyhneme.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Inzulinom - prosba o rady
OdeslatNapsal: 18.Srp.2011 - 0:31 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
pokud je u prednisonu nasazené správné dávkování, pak je fretka většinou v pohodě, nemá problém s krmením ani se záchvaty, pokud je nasazená špatná dávka, pak se to může i zhoršit - nechutenství, záchvaty...

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign