Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 24.Dub.2024 - 8:53
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 8.Kvě.2009 - 16:29 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Ahoj, nevím, kam s tímto dotazem, pokud jsem vhodné téma přehlédla, prosím administrátory o přesunutí.

Máte nějaké typy na to, jak poznat, že je samice březí, popřípadě jak zjistit, jak dlouho už březost trvá? Myslím nějaké jiné, než vzít ji na ultrazvuk.

Lórinku (stáří cca 2 roky) jsem si přinesla před měsícem, dnes ji máme 32. den, a její předchozí majitelkou mi při předávání bylo řečeno, že letos ještě neměla říji, ale že by ji v brzku měla mít. Zdálo se mi, že má malinko zvětšenou vulvu, ale protože jsem Lórinku viděla prvně, nebyla jsem si tím jistá, taky mě napadlo, jestli už jí říje nezačíná. Jenže říje nepřišla, myslela jsem si, že to může být změnou prostředí, nebo prostě tím, že jí tehdy říje nezačínala a že přijde později.
Od doby, co je Lórinka u mě, se mi zdá, že hodně žere a pořád trochu přibírá, a posledních pár dnů pozoruji zvětšené bříško, ne nějak radikálně, ale znatelně, dokonce tak, že místy je vidět růžová kůže, která je jen málo osrstěná, poslední dva dny se mi zdá, že i má trochu zvětšené cecíky.
Takže mě napadlo, jestli jsem Lórinku nedostala čerstvě zabřezlou, odpovídala by tomu mírně zvětšená vulva. Bohužel předchozí majitelka, ačkoli mi naslibovala spoustu věcí, se poté, co jsem si Lórinku převzala, už neozvala, neodpověděla na mail. Vím, že měla kromě Lórinky ještě další fretku a freťáka, takže teoreticky k nakrytí dojít mohlo.

Další varianta je ta, že jsem přehlédla říji, což mi ale přijde velice nepravděpodobné (troufám si tvrdit, že říji poznám), jedině že by probíhala nějak netypicky, a Lórinka by tedy mohla být březí s Bobeškem (bydlí spolu, miminka jsem plánovala, akorát jsem čekala, že říji poznám, takže poté budu Lórince věnovat odpovídající péči a hlavně budu vědět, kdy zhruba se mají miminka narodit).

Další možnost je ta, že se neděje vůbec nic a Lórinka jen trochu ztloustla.

Poslední dobou víc spí, včera i dneska nechtěla jít na procházku (ale občas na procházku nechtěla jít i dřív, přeci jen si u mě ještě asi zvyká), ale dneska se aspoň na chvilku šla projít ven z voliéry. Včera při čištění se nenechala z voliéry vytáhnout, a celou dobu pozorovala, co vyndavám ven, a kontrolovala, zda věci vracím na jejich místo.

Tak pokud někoho něco napadá, budu ráda.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 8.Kvě.2009 - 16:44 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
jiná možnost než vzít samici na veterinu asi není, jinak březost asi nepoznáš. take pokud si chceš být jistá, tak jí vem na sono, i když ani tam není jisté, že miminka budou vidět, ale většinou ¨to veterinář pozná... mohli by být cítit i na pohmat...

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 8.Kvě.2009 - 16:55 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Pohmat jsem zkoušela, včera mi to přišlo, že něco cítím, dneska zase ne... Na veterinu se mi moc nechce, protože nechci Lórinku stresovat, mohla by se bát, že se zase někam stěhuje a hlavně vím, že nemá ráda zvuky, které nezná, hrozeně se pak plaší, zvlášť nsnáší zvuk auta projíždějícího kolem, takže bez stresu bychom to nezvládli. A pokud jsem Lórinku dostala už březí, tak by mohla mít miminka každým dnem, takže ji chci stresu ušetřit. Ale za pár dnů má přijít naše známá veterinářka, tak snad pohmatem by mohla zjistit víc, než já.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 10.Kvě.2009 - 22:26 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Já bych s ní raději na veterinu šla. Už jen proto, že další z variant by také mohla být ta, že by mohla mít Lorinka nějaký zdravotní problém. Zvláště pokud ji roste bříško. Já bych to na lehkou váhu nebrala také proto, že píšeš o tom, že je i méně aktivní a nemáš ji dostatečně dlouho na to, abys měla skutečně jistotu, že může být březí. Ten stres zas nebude až tak drastický.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 11.Kvě.2009 - 12:32 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Kdyz sis ji privezla domu, tak mela tu vulvicku vetsi takto http://fretka.sk/userfiles/image/ruja.jpg nebo takto http://lh5.ggpht.com/_DBzfZFKODo4/SeGzt ... C03330.JPG :?:

Jinak osobne bych taky sla.. Ale pokud ji mas tech 32 dnu, tak pripadne bych pockala do 39 a pokud neporodi, tak bych sla. Protoze jak pise jordi nemusi to byt jen brezost, ale muzou byt i jine duvody..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 11.Kvě.2009 - 17:07 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Druhý odkaz se mi nezobrazuje :-(, ten první obrázek je vulva zvětšená moc, tolik to nebylo, opravdu jen nepatrně, respektive myslela jsem si, že ji tak má normálně, akorát když jsem na ni koukala později, když jsem čekala, že říje teda přijde, tak se naopak o kousek zmenšila, podle toho jsem usoudila, že ji měla předtím malinko zvětšenou...
Ve středu jedeme na veterinu s kocourem, na čištění zubů ultrazvukem, tak přemýšlím, že bych ji vzala s sebou. Uvidím, jak to bude do té doby vypadat.
Jinak holčina většinu dne prospí, zbytek dne žere jak prokopnutá (dneska se vrhla na mrkev, i když teda pak dala přednost granulkám :lol: ), odmítá chodit na procházku, ale dneska na chvilku z klece vylezla, ale jen díky tomu, že jsem v ruce měla vitamínovou pastu. Mazlit se taky moc nechce, ale pohladit se nechá, v kleci se pohybuje normálně, nevypadá to, že by ji něco bolelo a kvůli tomu nechtěla ven, jen že se jí prostě nechce... Dneska si nosila mrkev i granulky z misky do pařezu, a jedla je až tam, což normálně nedělá, ale jen než jí s nimi šel pomoct Bobešek, pak už je jedla normálně, asi se bála, že na ni nezbude :cheesy:
Zdá se mi, že se jí zase o kousek zvětšilo bříško, ale možná se mi to jen zdá, jak ji pořád pozoruju...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 11.Kvě.2009 - 17:25 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Ta druha fotka je zde: http://picasaweb.google.sk/Pipendorka/VickeyTehotna# treti radek druha zleva..

Pokud ji mas se samcem, tak ji radeji oddel :) Jinak pokud nemela vulvu zvetsenou na tu velikost na prvnim obrazku, pak by to Bobes fakt nestihl.. Pokud ji ma jako na druhem, pak je po riji..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 11.Kvě.2009 - 17:44 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Dík za obrázky, ze všeho nejvíc se teď podobá tomu, co je na fotkách z 15. dne březosti, vystouplé bradavky a lehce zvětšené bříško, tak veliké, jako na těch dalších, opravdu není... Jenže to by musela mít říji a já bych si toho nevšimla, ani toho, že by se o ní Bobešek nějak hodně zajímal... :roll: Což mi přijde hodně divné...
Jinak Bobešek asi není úplně "normální" (tedy podle toho, co popisují ostatní), sice každou chvíli Lórinku očuchává, ale když se ona k ničemu nemá, tak se jde raděj najíst, nebo mazlit se se mnou. A se Žížalkou to bylo podobné, když měla říji, tahal ji hodně, ale když říji neměla, normálně mohli bydlet spolu a on ji nijak neterorizoval.
Žížalka byla březí jen jednou, bříško měla zvětšené jen minimálně, narodilo se jí jen jedno miminko a to umřelo druhý den :-(, pak už nezabřezla, měla jen falešku.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 13.Kvě.2009 - 17:06 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Tak dneska po pár dnech Lórinka chtěla jít na procházku, protože svítilo sluníčko, vzala jsem je domů, kde se po chvilce uvelebila v mém županu, a spinkala, pak mi spinkala na klíně. Takže z procházky byla spíš prospávka, Bobešek nakonec usnul v kýblu. (Dokumentační fotka není nic moc, nebylo světlo...)

Obrázek

Lórinka váží bez pár gramů klilo, takže o 150 g víc, než před měsícem, kdy jsem si ji přinesla.

Tady jsou dnešní fotky jejího bříška. Večer se chystáme k veterináři s kocourem (naše známá veterinářka má noční), takže vezmu Lórinku s sebou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 11:40 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Tak nakonec jsme u veterinářky nebyli, i když to tak bylo domluvené, když jsem přišla večer domů, tak jsem se dozvěděla, že ona si pro kocoura přijela a že ho ráno vrátí. Kocour už je doma, vypadá, že je v pořádku, měla jsem o něj trochu strach, takže jsem ráda.

Na Lórinku se podívala jen tady, takže jí bříško prohmatala a trochu ji prohlídla, a myslí si, že Lórinka březí je, ale na 100% to jisté není. Nijak nemocná se jí nezdá, to ostatně ani mě, akorát pořád spí, ale to taky spíš ukazuje na tu březost.

Takže prvděpodobně budeme mít miminka, tak kdybyste někdo měl zájem o fretě, které bude mít dispozice k většímu vzrůstu a k velmi klidné a milé povaze, tak se ozvěte. Zatím mám předběžně zamluvená dvě miminka.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 12:20 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Téda, to je překvápko. No ale pořád lepší mimíšci než nějaký nádor :) Tak budeme držet palce, ať všechno proběhne jak má. A máš nějaké tušení kdo je teda nakonec taťka? Já jsem moc nepostřehla, jestli ona byla u původní majitelky se samcem, nebo jestli k vám přišla říjná.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 12:28 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
No, pokud nepřekvapí ještě víc, tak je otcem Bobešek, protože je u nás Lórinka asi 35 dní, a zase tak velké bříško, aby měla malé hned, nemá.

Takže mě potvora nějak převezla a i přes to, že jsem denně kontrolovala, jestli už nezačíná mít říji, tak jsem na nic nepřišla. Miminka jsem chtěla, jen jsem si myslela, že poznám říji (pár už jsem jich viděla), a podle toho pak budu vědět, kdy se miminka mají narodit...

Takhle jen odhadujeme, že se miminka narodí v prvním nebo v druhém týdnu v červnu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 14:08 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Tak to k Vám asi přišla říjná, ale mohla být klidně na začátku říje anebo i ke konci.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 15:26 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
A nebo porodi ted behem dvou dnu :)

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: jak poznat březost?
OdeslatNapsal: 14.Kvě.2009 - 15:28 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Yasmin: Já si myslím, že ne, bříško má sice větší, ale vůbec ne tolik, jako jsem našla na fotkách jiných fretek před porodem...

Uvidím, no, budu informovat o situaci :-)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign