Já jsem to vypočítávala na našich stránkách, je to asi takhle (a možná jsem na něco zapomněla):
Jaké jsou náklady na chov fretky?
Kupní cena fretky se liší dle její barvy - tchořovitou lze sehnat zhruba za 500,- Kč, jiné barvy (např. šampaň, albín, harlekýn atd.) okolo 1.000,- Kč. Můžete si také osvojit fretku z útulku, případně od majitele, který se o ni již nemůže postarat (inzeráty najdete v chovatelských časopisech či na internetu, např. na
http://www.fretka.cz).
Veterinární náklady - liší se dle veterináře, cena očkování je zhruba 400,- a opakuje se po roce (první očkování ještě jednou po měsíci). Nezapomeňte se zeptat, zda má váš vybraný veterinář zkušenosti s fretkami - zejména s očkovacími vakcínami - nikdy si nenechejte fretku naočkovat vakcínou Canvac (!) - může způsobit i její smrt. Počítejte i s náklady na preventivní vyšetření, odčervení, ošetření v případě nemoci nebo úrazu a případným čipováním okolo 500,- Kč (nejlevněji čipují v Labvetu, za 400,-, Holešovická tržnice, hala 27). Čipování je nutné pro cesty do zahraničí a navíc praktické - pokud vám fretka uteče, snadněji se najde.
Pořízení základního vybavení - klec se dá koupit buď v obchodě (speciální fretčí klece stojí zhruba 3.500,- Kč), pořídit v bazaru (např. nábytkový bazar na Libeňském ostrově v Praze, cena okolo 200,- Kč) nebo koupit na inzerát. Kromě klece budete potřebovat také misku (nejlépe těžkou keramickou, lehčí mají fretky ve zvyku tahat po kleci a mlátit s nimi), ta stojí okolo 100,- Kč, napáječku za 100,- Kč (případně jednu menší na výlety s sebou 50,- Kč), přepravku na cesty 300,- až 500,- Kč (někdy se dá také koupit v bazaru, viz klece), kšíry 100,- až 150,- Kč, vodítko klasické 50,- až 100,- Kč (nebo koupit v Kutilovi v Dlouhé ulici v Praze popruh nebo kulatou šňůru - mají spoustu druhů a barev - v cenách od 5,- do 30,- Kč a karabinku asi za 12,- Kč a vodítko si vyrobit - může vás tedy stát i méně než 20,- Kč), navíjecí vodítko stojí 200,- až 400,- kč. Hodí se vám také šampón (dá se koupit i speciální pro fretky za 85,- Kč, nikdy nepoužívejte lidský), krém nebo sprej na tlapky proti chladu nebo horku (155,- Kč) a sprej proti klíšťatům (osvědčený je Frontline, 100 ml za 300,- Kč, i když má vyšší pořizovací cenu, tak vydrží dlouho a je opravdu účinný). Hodí se také nějaké hračky, oblíbený šustivý míček se dá koupit už za 5,- Kč, dobré jsou gumové hračky (pozor na spolknutí malých částí) a většina fretek miluje plyšáky v jakékoliv velikosti a množství (pozor na spolknutí malých částí!). Hračky si také můžete sami vyrobit, oblíbené jsou roury od koberce na probíhání, žluté obaly od Kinder vajec, staré ponožky vycpané sáčky (pozor na to, aby je fretka nerozkousala a neudusila se), dobrý je také šustivý papír. Téměř všechno vybavení můžete pořídit na internetu, např. na
http://www.obchudekumajdy.cz nebo
http://www.pro-fretky.cz .
Lékárnička - desinfekce (doporučuji Betadine, Septonex pálí a navíc se většina fretek bojí syčivého zvuku při aplikaci), borová voda s kapátkem (pozor na datum expirace), Traumacel zásyp na zastavení krvácení (hodí se např. při ustřihnutí drápku příliš hluboko), olej nebo kapky na čištění uší (Otifree kapky 60 ml za 168,- Kč), speciální kleštičky na drápky (stačí malé, okolo 60,- Kč), teploměr (digitální, okolo 100,- Kč, mají ho i drogerie), pinzeta na klíšťata (30,- Kč), gázové čtverečky a gáza. Aktuální ceny zjistíte v lékárně.
Měsíční náklady na krmení, podestýlku atd. - liší se dle značek, kilogram granulí pro fretku stojí okolo 100,- Kč a stačí na měsíc, kočkolit na podestýlku stojí od 50,- Kč výše. Maso (pro kočky) v kapsičkách zhruba 12,- Kč nebo v plechovkách 10,- až 25,- Kč, vanička pro fretky zhruba za 35,- Kč. Měsíční náklady na jednu fretku vycházejí tedy zhruba na 200,- Kč.
--------------------------------------------------------
http://www.stuclinka.webnode.cz