Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 9.Kvě.2024 - 10:21
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: barvičky
OdeslatNapsal: 21.Srp.2010 - 23:47 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
Zdravím,
teprve o fretkách nasávám všemožný informace, tak za 2 roky bych si chtěla nějakou potvůrku pořídit. Chovám potkana a ti mají podle barvy občas nějaký handicap - třeba červený oči hůř vidí... Tak mě napadlo, jestli to je i u fretek, že by některé barevne varianty měly určitá omezení.
platí to i u fretek?

Chtěla bych si koupit Towerku od Furretu a v jedné části mít 1-2 fretky a v druhé potkany... to by mi ty potkyše asi snědly k svačině, co? :| je to zatím jenom ve fázi nápadu.

Stejně tak bych chtěla mít nejdřív samečka, prý jsou klidnější a větší mazlíci, a tak po roce samičku, oba po pohlavní dospělosti vykastrovat, mít jenom jednu mi přijde trošku krutý... ale řikam, je to nápad a teprv si všechno zjišťuju :)

jsem mírně alergická na kočky a i ten potkánek mi nedělá dobře, když si šáhnu neumytou rukou do oka, ale nic hroznýho... mají fretky výrazné alergeny? Myslím že, loni jsem byla na výstavě a měla jsem jedno mrně v ruce - uplně jsem se zamilovala a fretku si pořídím na 95% :)

co vy na to? šlo by to takhle?
díky za odpověď :oops:

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 0:13 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
i u fretek platí, že určitá zbarvení mají nějaký handicap - u albínů se říká, že hůře slyší, fretky se znaky na hlavě - jezevec, panda a DEW (bílá tmavooká) jsou většinou od narození hluché úplně, často mají křivé zuby, kratší ocásky a podobně.

chovat fretky a potkany v jedné kleci, i když oddělené, je naprostá pitomost - budou z toho stresovaní jak potkani, tak i fretky - je to kořist a lovec, takže vzájemně se cítit pro ně nebude nic dobrého, nehledě na to, že fretky jsou dost vynalézavé a dost bych se bála, že zabezpečení klece neodolá a bude po potkanech.

fretky nijak výrazné alergeny nemají, ale zrovna samci v období říje (cca 3/4 roku - od jara do podzimu) dost výrazně značkují močí a produkují více kožního mazu, taže tam by problém být mohl. kastrace sice omezí jak značkování, tak i tu zvýšenou tvorbu mazu, ale i tak je potřeba aby si fretka říji, nebo alespon její začátek, prožila a až potom se může kastrovat. doporučovala bych zajít si k někomu, kdo má dospělou, klidně i říjnou, fretku a vyzkoušet to.

samci jsou sice v dospělosti většinou mazlivější, ale zato mívají bouřlivější období dospívání a jejich první říje, která se často dostaví spolu s pubertou taky nic moc. takže pak by ještě přicházela v úvahu adopce dospělého kastrovaného kluka, pak by odpadli jak starosti s dospíváním, tak i říjí a s ní možné zvíšené riziko alergické reakce.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 11:05 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
tak s tou klecí jsem si to myslela, ale kdyby to tak šlo, bylo by to báječně praktické umístění klecí :D v jedné místnosti se ale chovat můžou? jsem to už u nějakého potkanáře tak viděla...

o samčí říji jsem četla, ale zase si říkám, že jednou by se ta celá říje přežít dala a pak holt chlapec půjde pod kudlu... Adopce dospělého bych se trošku bála, jestli si zvykne na novýho majitele.. navíc, kdo by dával dospěláka, když s nim už přežil tu hrozivou pubertu? :D
samičky zase mívají tu říji problémovou - ono je o tom vybrat si menší zlo :)

než se definitivně rozhodnu, tak bych se ráda k někomu takhle podívala, ale některé ChS to i umožňují a našla jsem i jednu, která to přímo vyžaduje

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 11:59 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 30.Led.2008 - 22:22
Příspěvky: 315
Bydliště: Jablonec nad Nisou
podle mých zkušeností je adopce dospěleho, nebo alespon staršího samce mnohem jednodušší, než výchova mláděte pro začátečníka.
Doporučuju pročís muj web www.pudicka.estranky.cz , je tam i o barvičkách, infomace všeho druhu a i některé vhodné fretule k adopci. Máme zrovna dva kluky k adopci, jeden Janek je už kastrovaný, rok starý, úžasně komunikativní a druhý Iggy ještě kastrovaný není, takže ho malinko prohánějí hormony,ale jinak je moc moc hodný. Oba vhodní pro začátečníka. Další jsou i v utulku Boleslav, jsou na stránkách taky.
I pročíst příběhy jednotlivých adoptovaných stojí za to, je to hodně poučný :-).
Nevím odkud jsi, máme pobočku i v Ostravě, tam je taky dost k adopci a jeden je v Plzni, ten ale potřebuje dát trochu dohromady, dostal dost zabrat od původních majitelů.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 12:06 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
nejradši bych si freťulku pořídila hned, ale mám v plánu se za rok stěhovat a až pak si jí pořídit, budu bydlet ve svém, snad i mít nějakou práci a budu moct fretce zajistit veškerý servis, vybavení a veterináře - dokud to nebudu mít, tak si zvíře vzít nemůžu, pak bych se ho možná zase musela zbavovat a to se mi nechce :(

dospěláci nemají problém si zvyknout na novýho člověka? jestli by ta puberta šla takhle obejít, bylo by to pro mě asi nej řešení :)

tu stránku fretky na půdě jsem si pročítala... děsný, kolik zvířátek nikdo nechce :(

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 15:03 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
většinou problém se zvykáním si na nové majitele nemají, ale je taky potřeba dávat pozor, z jakých podmínejk je a proč se ho zbavují... spousta samců je k adopci právě v době okolo toho 8.měsíce, kdy jsou v pubertě a často i říji, začnou kousat, smrdět a značkovat. mám adoptovaný 3 fretky - 2 samce jsem si brala ve věku přibližně 8měsíců - u jednoho to trvalo cca půl roku, než na sebe nechal sáhnout bez toho, aby se ohnal, kousnul a trhal, přešlo ho to spolu s říjí. druhý první dny kousal taky, ale ne do krve, spíš jen zkoušel, co mu projde a co ne. třetí je samička, tu jsem si brala zrovna v období falešný březosti, kdy jsem tedy počítala s tím, že bude kousat, ale překvapila, od prvního dne naprosto bezproblémová a mazlivá, ty dva měsíce kdy se mi neustále drala do náruče a vyžadovala mazlení, kdy jí pak bylo jedno, co s ní dělám, hlavně že jí mám u sebe, byly šílený :D

jinak potkan a fretka v jedné místosi být může, ale zas je tam ten problém s tím, že bude jeden druhého cítit a pokud by se fretka (nebo potkan) dostali z klece, nejpíš by to pro jednoho z nich moc dobře nedopadlo.-

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 15:34 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
tak nemám kam spěchat a nechám si to v klidu projít hlavou :)
tak pak je jedno, jestli si vezmu už pubertálního kluka nebo si ho vychovám od malička a do puberty se mi dostane a už mě bude aspoň znát... ne? ale jak jsem tak koukala na některý inzeráty... ono by asi nebylo problém sehnat i třeba 2 letý zvíře, který už má pubertu dávno za sebou...
do Freddy2 bych asi 2 freťule nenacpala, co? jak velká by měla být klec pro 2? prolejzám web a dělám si i zároveň finanční představu náročnosti chovu :)

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 16:01 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
není problém sehnat fretku v jakymkoliv věku, odloženců je čím dál tím víc a když koukneš na stránky pudičky, tak většinou tam nabízí fretky už kastrované a narozdíl od majitelů, kteří se fretky potřebují zbavit a jsou schopní ti nakecat jak je fretka milá, čistotná a skutečnost je pak úplně jiná, ti tady řeknou, jak se to zvíře opravdu chová.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 17:49 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
přes Boleslav jezdím na chatu, tak až to bude aktuálnější, zašla bych se tam asi podívat, pokud to jde, a okouknout to :)
nejdřív ale musím pro ní mít to zázemí, abych pak nebyla jedním z těch co se jí zbavujou... tim, že žije o něco déle než ti potkánci je to důležitější...

někde jsem četla, že může žít až 15 let - to bylo v nějaké příručce, ale pak jak brousim po netu tak lidem umíraj před 10. rokem života... by mě zajímalo, kde je teda pravda :D

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 18:06 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
sice žijou dýl než potkani, ale taky žádná sláva, umírají v průměru okolo 7. roka, často se ani těch 7mi nedožijí a jen málokterá se dožije více :(

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: barvičky
OdeslatNapsal: 22.Srp.2010 - 18:12 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Srp.2010 - 23:20
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
no to je pořád 3x dýl než potkánek... bych si z pokoje nejradši udělala Zoo, ale to mi doma neprojde, tak musím počkat až "vylétnu z hnízda" :cheesy:

_________________
Vždycky stojím a budu stát na straně zvířat, i kdyby to mělo být proti lidem...


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign