Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 28.Bře.2024 - 22:20
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Fredy, Gedgitka a Terka
OdeslatNapsal: 22.Dub.2008 - 11:05 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Konečně jsem našla trochu času, abych taky napsala něco o těch mých zlatíčkách :wink:

K fretkám jsme se dostali úplně náhodou, když se jedna objevila začátkem listopadu 2004 u přítele na zahradě. A od té doby prožíváme radosti i starosti v její společnosti.
Začátek společného soužití byl těžký, o fretkách jsme toho moc nevěděli, měli jsme akorát psy a kočky. A ta malá potvůrka nám okamžitě dávala najevo, kdo je tu pánem a kousala nás doslova na potkání :?
Veterinářka nám řekla, že je to samice asi rok až rok a půl stará. Myslím, že obě informace byly jenom odhadem, protože jsme za pár měsíců zjistili, že je to samec! :mrgreen:
Takže jsme původní jméno Fréďa trochu poupravili a máme Fredyho :wink:

Fredy miluje procházky, stěhování předmětů, převracení kýblů a odpadkových košů a uklízení hraček.
Ovoce a zeleninu nějakou dobu vůbec nechtěl, ale teď zbožňuje meloun, okurku, hrozny a mrkev a samozřejmě vitamínovou pastu :)

Po nějakém čase jsem se rozhodla pořídit Fredymu kamarádku. Chtěla jsem dát domov zase nějaké nalezené nebo nechtěné fretce. Odpovídala jsem na spoustu inzerátů, ale měla jsem asi smůlu na lidi, když už jsem si nějakou fretku chtěla vzít, nakonec z toho sešlo. :?
Už jsem to začínala vzdávat, když se našla Gedgitka...

Gedgitka se našla 18. května 2007 u Prostějova. Po pár dnech u nálezců si ji vzala do azylu Jordi s Barvajzem a poskytli jí veterinární péči, protože měla infekci v přední tlapce. Tlapku měla nateklou a holou, takže dostávala antibiotika a po doléčení jsme si ji 21. června odvezli do Brna.
Hned druhý den jsem s ní ale musela na veterinu, protože měla problémy s vyprazdňováním. Vyšetření ukázalo zánět dělohy, nějaký útvar u dělohy a selhávání ledvin. Museli ji hned operovat, měla v děloze mrtvá embria a abcses na pochvě, který blokoval močové cesty. :(
Operace dopadla dobře a její stav se začal pomaličku zlepšovat. Po pěti dnech jsem si ji mohla vzít domů, ale nechtěla vůbec jíst granule, takže jsem jí krmila kaší z rozmačkaných granulí.
Bohužel se jí obsces udělal znovu a v srpnu musela znovu na operaci. Po operaci měla v bříšku dírku, aby mohl odcházet hnis a absces se sám zatáhnul. Naštěstí se to opravdu povedlo a snad už s tím problémy mít nebude. :wink:
Skoro půl roku jsem jí krmila tou kašičkou z namletých granulí a nemohla jsem jí přesvědčit na granule, ona byla schopná dva dny skoro nejíst, jenom pár granulek, tak jsem to vždycky vzdala a zase ji udělala kaši. Nakonec se to přece jenom podařilo, ale je hrozně vybíravá, fretčí granule nechce skoro vůbec, spíš chodí ujídat kočkám z misky jejich granule. :)
Tlapička jí začala pěkně zarůstat, ale teď si ji zase začala kousat, takže pořád s něčím bojujeme. :?
Gedgitka je hodná fretečka, až ji někdy podezřívám, že to ani fretka není, její klec nemusím nijak zajišťovat, ona trpělivě leží v závěsným lůžku a čeká, až ji pustím, na postel nebo na křeslo vyskočí málokdy (jedině, když je tam něco lákavého, třeba peřiny nebo květináč s kytkou :mrgreen: ), ráda si hraje na schovávanou, hrabe v květináčích nebo si hraje s míčkem, společnost ostatních fretek nevyhledává, spíš naopak.
Začíná mít v oblibě i procházky, sice se nejdřív jenom dívá z batůžku, ale pak je schopná i vyskočit, když chce jít dolů :)

Jinak můj původní plán o kamarádce pro Fredyho zatím nevyšel. Jak jsem psala, Gedgi se ostatních fretek spíš bojí a Fredy se do ní hned zakousne a zalehne ji, ona začne řvát a panička ji běží zachránit. Tak to zkoušíme pomalu aspoň na těch procházkách nebo s vitamínovou pastou :D

Obrázek


Naposledy upravil raki dne 28.Srp.2009 - 13:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 22.Dub.2008 - 13:53 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
No s Gedgitkou jste si opravdu uzili dost :( Tak snad uz je to konecna a bude dobre :)

K tem granulkam - kradene chutna nejlip ;) Me takhle zacala Flo jist granule, ktere v misce zasadne odmitala. Ale tim ze jsem je schovala do bedny (kdyz je teda nehodlala jist) a ona je v te bedne objevila, tak tam na ne chodila potajnu :D

A k Fredymu. On je asi nekastrovany,ne? Podle me kdyz ho vykastrujete, nebude ji zalehavat a zakousavat se - protoze podle me ma ted na mysli jen jedno jedine - prznit samicku 8) :mrgreen:

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 22.Dub.2008 - 14:12 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
To znám, cizí granule jsou vždycky lepší, naše kočky by si zase radši daly granule pro fretky, Fredy by zase nejradši psí granule...
Ale Gedgi se oblbnout nedá, kočkám jsem dala do misky ty její granulky a ona to hned poznala :)

Fredy skutečně není kastrovaný, ale Gedgi takhle trápí od začátku, i když nebyl v říji. A přitom s jinýma fretkama vycházel v pohodě, i když v říji byl. Nevím, Gedgi ho asi nějak víc přitahuje :?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 22.Dub.2008 - 16:45 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
raki napsal:
Fredy skutečně není kastrovaný, ale Gedgi takhle trápí od začátku, i když nebyl v říji. A přitom s jinýma fretkama vycházel v pohodě, i když v říji byl. Nevím, Gedgi ho asi nějak víc přitahuje :?

No oni obcas kluci holicky tahaji i mimo riji :(

Myslim, ze by se to kastraci zlepsilo.. Pokud neplanujete miminka, tak byt vama sla bych do toho :)

raki napsal:
Ale Gedgi se oblbnout nedá, kočkám jsem dala do misky ty její granulky a ona to hned poznala :)

Ty jo tak to je Gedgitka pekne vycurana co? :twisted: :mrgreen:

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 23.Dub.2008 - 16:16 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
O kastraci přemýšlím už dlouho, ale přítel je zásadně proti (asi si to bere moc osobně :-) )

Taky má teď Fredy trochu problémy se srdíčkem, sice na něm není nic poznat, ani nikdy nebylo, ale na preventivní prohlíce se jim nejdřív zdálo, že má arytmii na srdci, potom, že mu tluče potichu, ale že to bude asi stářím a když projistotu udělali rentgen, zjistili, že mu srdíčko tlačí na plíce :-(,takže měl vodu na plících, tak dostal prášky na odvodnění a na snížení krevního tlaku. Teď už bere jenom jednou za dva dny prášek na krevní tlak a čeká nás za měsíc EKG.
Takže ho nechci zbytečně zatěžovat narkózou, zvlášť, když už je to "starší pán". :mrgreen:

Na druhou stranu ani kastrace u některých freťáků nepomůže, aby netahali samičky :?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 23.Dub.2008 - 19:55 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
No ja bych rekla, ze stoprocentne to snizi a ty samicky pak tahaji jediny kdyz jsou opravdu v riji..
Jinak pokud ma tyhle problemy, pak to je zas pochopitelny..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 24.Dub.2008 - 10:44 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
:) Posílám pozdravy Gidžitce :-)

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 21.Lis.2008 - 12:03 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Musím zase po delší době napsat, co je u nás nového.
Takže Gedgi má zase problémy, začala se hodně drbat (hlavně na břiše - to měla až do krve), pak se k tomu přidalo vypadávání chlupů na zádech, začala hubnout a pořád jenom spala :( Na veterině měli samozřejmě podezření na onemocnění nadledvinek, ale to se nepotvrdilo (hormony i sono byly v pořádku). Dělali jí i několikrát stěry z kůže a taky bylo vše v pořádku. Na příčinu drbání se tedy nepřišlo, dali mi pro ni nějaký šampony, ve kterých jsem jí každý 3 dny koupala (v rukavicích, byla to nějaká žíravina :(), sice se to po koupeli zlepšilo, ale druhej den se už zase drbala.
Gedgi musí mít vždycky nějaký extra problémy, mohla by to být porucha imunitního systému nebo nějaká alergie.
Nakonec jí nasadili Prednison, což aspoň pomohlo, že se tolik nedrbe. Ale zádíčka má holá a váhu si teď drží na 510 gramech :(
Jinak vypadá docela spokojeně, běhá, hraje si, papá.

Fredy má za sebou kontrolní vyšetření srdce (rentgen i EKG), není to ani lepší, ani horší, pořád dostává každej druhej den 1/4 Enapu a teď jsem ještě začala dávat denně 1/8 karnitinu. Občas mi připadá trochu unavenej, ale jinak si hraje a zlobí víc než dřív :)
Možná je to i tím, že jsme se rozrostli o další freťuli :-)

Tentokrát to není nalezenec, ale spíš odloženec. Jmenuje se Terezka a je rok a půl stará. Vyrůstala zavřená někde v garáži a majitelé na ni neměli moc času, takže byla trochu agresivní. Nejdřív se jí ujala paní, která má její sestru, ale Tereza (dostala přezdívku Kobra:)) terorizovala majitelku i svoji sestru, tak jsem se jí nakonec ujala já. Ale čekala jsem, že to s ní bude mnohem horší, prvních pár týdnů tedy občas bez důvodu zaútočila, ale většinou to bylo jenom varovný kousnutí (od Fredyho jsem bývala pokousaná mnohem víc). Akorát když se budila z narkózy po kastraci, tak po mně vystartovala a prokousla mi nehet u palce.
Ostatní tedy pořád kouše, ale časem se to určitě zlepší :)
S Fredym si hned padli do oka, sice se mu ze začátku moc nelíbilo, že mu někdo leze do lůžka a do domečku, ale teď už jsou nerozlučná dvojka.
Musím teda uznat, že konečně mám doma fretku, která se opravdu dostane všude a pořád něčím překvapuje :). Třeba když na procházce najednou vylezla na plot :)

A aby to Gedgi nebylo líto, má taky kamarádku - plyšovou fretku z Ikei, to je pro ni správnej parťák :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 21.Lis.2008 - 13:06 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 10.Črc.2008 - 20:38
Příspěvky: 199
Radulko držíme vám moc a moc palečky.At jste zdraví.jen piš do deníčku častěji.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 21.Lis.2008 - 15:00 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Pro.2007 - 23:45
Příspěvky: 521
:(

_________________
Barvajz Trpitel - nejlepší fretka je plyšová a ryšavá.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 19.Úno.2009 - 16:56 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Tak zase po delší době jsem se dostala k tomu, abych napsala, co je novýho.
Gedgi mi dělá radost. Koupila jsem jí novou Acanu s lososem a ta jí moc chutná. Takže asi je na rybičky :) Přibrala sice jenom na 620 gramů, ale i to je úspěch.
A druhá dobrá zpráva - zarostly jí zádíčka :) Začala jsem jí dávat kapky Sangrim na lepší srst a po týdnu se objevily první chloupky.
Akorát s tím drbáním je to stejný a hlavně si pořád kouše tlapičku, už ji má úplně zdeformovanou :( Ale snad s tím časem taky něco vymyslíme.

A Fredy s Terez jsou tlustý, chlupatý a líný. Taky mají novou Acanu, protože pořád chodily kočkám na granule, tak teď mají stejný, ať se nehádají, ale stejně z cizí misky chutná líp :)
Procházky teď flákáme, naposled v neděli jsem je skoro celou cestu nesla, Tereza mi zalezla do rukávu a spokojeně tam spala, Fredy vylezl z batůžku až na posledních pár metrů.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 27.Bře.2009 - 9:26 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Asi jsem to minule zakřikla. V neděli jsem zjistila, že Gedgi má na zadní nožičce bouličku. Tak jsme hned v pondělí letěly na veterinu. Vypadalo to na abces nebo na lymfatické uzliny, tak ji vzali krev a vzorek z té boule. Krev měla v pořádku, ale bohužel se ukázalo, že to jsou ty uzliny :( Včera ji bouličku odstranili a teď čekáme na výsledky z histologie.
Teď bere antibiotika a prednison. V podpaží se jí taky zvětšuje uzlina :(
Chudinka moje malinká nemá chvilku klid :( Ale snáší to statečně.

Fredy už je v říji, takže nás tahá po procházkách. Nic jinýho ho ani nezajímá, doufám, že už aspoň bude lepší počasí, protože když nikam nejdeme, je s ním k nevydržení. Pořád škrabe zeď u dveří nebo leze na botník a čeká, až jdu kolem a skáče na mě :) Někdy žasnu, že s tím těžkým zadkem vyleze tak vysoko :)

Terezka si ulomila celej špičák. Ale vypadá to, že jí to vůbec nevadí :) S kousáním se už zlepšila, mě nekousla dlouho, spíš mě brání. Minulou sobotu jsem ji měla na klíně, skoro usínala po dlouhé procházce, ale jak se ke mě přiblížil brácha, vyskočila a kousla ho do ruky. Tak jsem ho uklidnila, že má aspoň o dírku míň :) Asi nesnáší chlapy :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 27.Bře.2009 - 11:14 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 23.Črc.2008 - 16:25
Příspěvky: 359
Bydliště: Veselí nad Moravou
Božinku..se to posledni dobou nějak sype na ty fretulky ty nemoce.Přejeme Gedgi aby to nebylo nic vážného a něla to své trápení rychle za sebou a byla v pohodě.Fredík jen at cárá aspon nebude otravovat holky :P .A u nás jsou zlomené jen špičky u horních špičáků..o klec.Pokud jí to nevadí a nebolí tak to není pro ni nic hrozného :wink: jak čtu tak jí to vůbec nevadí a aj se ráda pořád zakousne..u nás to samé :cheesy:

_________________
Jesinka - ve vzpomínkách


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 27.Bře.2009 - 11:30 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 9.Led.2009 - 10:15
Příspěvky: 197
>Taky držím moc palečky. Přála bych si, aby všichni miláčci byli už jen zdraví. Držte se.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fredy a Gedgitka
OdeslatNapsal: 31.Bře.2009 - 16:16 
  Moje galerie  ICQ  Profil

Registrován: 7.Led.2008 - 15:27
Příspěvky: 54
Bydliště: Brno
Děkujeme za držení palečků, budeme to potřebovat. Zítra nebo ve čtvrtek bych měla vědět výsledky. Gedgi je pořád strašně hubená, i když jí dělám kaše z vloček pro koťata a granule taky baští. Ale jinak vypadá spokojeně, včera už si i hrála - bojovala s plyšákama :)
Byla začátkem března na odstranění zubního kamene, tak mi připadá, že má teď zoubky i ostřejší :) A prý, že jí mám občas vyčistit zuby :) Tak jsem koupila pastu pro zvířata a kartáček pro děti, ale první pokus dopadl hrozně, pasta byla snad všude, jenom ne na zubech :D Musela jsem jí pak umýt celou tlamičku :) Kartáček jsem teda zavrhla, na tak malou tlamičku je moc velkej.

V neděli celej den pršelo, tak místo procházky bylo koupání :) Fréďa už to potřeboval, ten to vždycky přetrpí a pak má velkou radost, že to přežil :D Ale Terka mě celou dobu škrabala zadníma nohama, potřebovala bych další ruku :) Koupala jsem ji teprve podruhý a myslím, že zase hodně dlouho nebudu :) Ani nebyla tak špinavá jako to čuňátko, co se musí všude válet:)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign