Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 24.Dub.2024 - 11:18
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 7:54 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Ahoj, dlouho jsem se rozmýšlela, jestli založit mému freťákovi vlastní deníček. Nakonec jsem si řekla - proč ne? A tak jsem mu založila rovnou www stránky (přiznávám, už půl roku jsem na ně nesáhla, protože nějak nevychází čas). Ale proč těšit Sydovými příhodami jen pár lidí, kteří vědí o mých stránkách, kdýž tady si to může přečíst více lidí? A tak jsem čekala na nějakou zvláštní příležitost, kterou bych mohla začít. A ta přišla včera. Ale začněme od začátku:

Že někdy budu mít fretku mě ani ve snu nenapadlo (popravdě jsem skoro ani nevěděla, že něco takového je :oops: ). Ale na konci července 2007 za mnou přišel přítel, jestli bychom si ji nepořídili (dodnes netuším, jak přišel na ten nápad). Prvním problém byl, u koho bude (oba ještě bydlíme u rodičů). Jasně, že to dopadlo tak, že bude u mě. Rodiče nebylo ani těžké přesvědčit - jsou oba milovníci zvířat a na plné čáře vyhrál argument "nemusí se to venčit" (ač oba s ním teď nadšeně lítají po blízkém i vzdáleném okolí). Začli jsme tedy hltat info o freťulích. Shodli jsme se, že bychom chtěli spíše kluka.

Týden po prvotním impulzu jsme nalezli inzerát na tříměsíčního freťáčka i s klecí za rozumnou cenu. Zavolali jsme, ale ouha! bylo to až v Praze (jakožto skoro Ostravákům to je celkem z ruky). Nakonec jsme si ho ale 4.srpna 2007 přivezli, protože jsme jeli do prahy na dovolenou.

Syd si nás okamžitě získal. Hodně nám pomohlo, že už byl trochu vychovaný, takže jsme nemuseli uvažovat o tom, co za příšeru jsme si to dovezli.
Občas uvažuju, jestli je Syd vůbec fretka, protože to, co o nich občas čtu, na něj vůbec nesedí. Syd nikdy nelovil nohy. Syda nevzrušuje guma. Nekřečkuje. Chodí se mazlit. Miluje dlouhatánské procházky (nejlépe několik kilometrů a hodin). Nevšímá si jídla na stole (ani salámu). Smrádek upouští jen občas když háže bobka. Jsou ale věci, které ho usvědčují: nenávidí vodu (než by vlezl do kaluže, to si raději kilometr zajde), v jídle je vybíravý (hlavně na mlsoty a co mu jednou chutna, podruhé si toho ani nevšimne a naopak), hryže koberec, dělá občas bobky mimo záchod, když se nejde, kam chce on, stávkuje... A mnoho dalšího (určitě to znáte :D ).
Povahou je to úplně mazlivý míšánek, který je však dosti dominantní. Je chytrý jak opice a velký vztekloun. Člověk se na něj nedokáže zlobit.
Na jaře přišla velká událost - přišla k nám na námluvy šampaňka Kača, pak její dcera, albínka Sina. Bohužel u nás byly jen na odpoledne, a tak se krytí nepovedlo. Holky pak znovu začaly říjit, a tak Kača šla k jinému samci a Sina putovala na 3 dny k nám. Asi za týden jsme pak měli doma ještě šampaňku Žofinku. Obě krytí se povedly a tak se 9.7 Sině narodily 3 holky a 1 kluk a Žofce o tři dny později 3 holky a 3 kluci (další dvě mimi umřely první den).
Na začátku srpna s námi Syd prožil dovolenou v autě, kdy jsme procestovali polovinu republiky (o cestě napíšu příště). Pak 13.8 se stala velká věc - Sydie přišel o kulky.. Jeho říje nám nevadila (už jsme si zvykli, že všechno značkuje a celý byt včetně nás smrdí), ale na konci srpna měla přijít domů Malá.

Malá je dcerou Syda a Siny. Je to nádherná tchořinka. Jmenuje se Ema a cesta k jejímu jménu je dlouhá. Už od prvního krytí bylo jasné, že nám do domácnosti přibude Sydova dcera. Od začátku jsme jí říkali Malá. Ale chtělo by to ještě jedno, "normální" jméno. V konečné fázi byly tři jména - Phoebe, Tracy a Mia. Pak mě zničehonic napadla Ema. A bylo to jasné.
Včera jsem si Emču donesla domů. Je to pořádné tintítko (Sydie 1,6kg, Ema necelých 400g), vedle sebe vypadají dost legračně. Emča se u nás hnedka rozkoukala, jediný problé je pro ni plovoucí podlaha na které neumí ještě chodit bez ježdění (byla zvyklá na koberec). Seznamovaní se Sydiem dopadlo dobře - žádné chlupy nelítaly, jen se trochu škádlili, chvílemi Emča honila Syda, chvílemi naopak. Zatím je ale mám v oddělených klecích.
Ema se jeví jako pěkná potvůrka. Po mamince bude možná trošku divočejší a po taťkovi možná vzteklounek (když jsem ještě večer pouštěla Syda se proběhnout, Malá se probudila a začala tak ječet, že chce taky ven..). Navíc je to pěkná bordelářka. U Syda neexistuje aby měl granulku mimo misku. Ema ji hned převrhla a granule rozházela.
Bude to ještě práce.
Ale krásná.

Juj, teď se koukám, jak jsem se rozepsala.. :oops:

Fotky brzy dodám.

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 9:10 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 4.Srp.2008 - 16:22
Příspěvky: 219
moc hezký a už se těším na fota

_________________
http://wario.rajce.idnes.cz/Fredy/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 12:00 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Jůůůů to je krásný počteníčko :D Tak doufám, že se spolu budou mít moooc rádi :-) Emička je pěkné jméno :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 12:58 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Tady je pár foteček http://daas.rajce.idnes.cz/

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 14:07 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 4.Srp.2008 - 16:22
Příspěvky: 219
krásný fotky...!!!

_________________
http://wario.rajce.idnes.cz/Fredy/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 31.Srp.2008 - 14:23 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 21.Srp.2008 - 21:05
Příspěvky: 569
Bydliště: Bučovice-Jihomoravský kraj
Ahoooj! I já se přidávám s gratulací. Fotky jsou super!

_________________
http://wilt007.rajce.idnes.cz/
http://www.bzooland.webnode.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 4.Zář.2008 - 7:32 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Tak jsme tady zase :)
Od té doby, co máme doma Malou, je u nás všechno vzhůru nohama. Neustále musíme kontrolovat, jestli je do všech pokojů zavřeno (co kdyby někam zalezla a už nevylezla?), neustále musíme dávat pozor ať ji nezašlápmen a neustále musíme oba mazlinkovat (Syda aby nabyl pocit, že s příchodem Emy nepřišel o své privilegované postavení a Emu, abychom ji vymazlili ku obrazu svému :wink: ). Ale i tak Sydie trošku strádá (už nemá neomezený pohyb téměř po celém bytě).
Jinak s Emčou jsou dvojka k pohledání. Neustále se navzájem provokují (hlavně Emina Sydieho), nahánějí se v rouře nebo v chobotce a vymýšlejí různé lumpárny. Když už jí má Sydie dost, odkráčí do horního patra klece, kde má svůj klid. Ale i tyto zlaté časy mu končí. Nějakým způsobem se už Ema nahoru vyškrábala. Sydánek musel mít rados, když mu vlezla do boudičky (když jsme jednou Emču nahoru vysadili, tak si boudičku statečně hájil a nechtěl ji pustit dovnitř. Pak se tam dostala, tak znechuceně odkráčel a na znamení, že je bezdomovcem, se usadil na stupínek v mezi patře a tvářil se značně znechuceně, co že si to ta malá lumpice dovoluje).
Pár posledních poznatků - oblíbenou hračkou Emy je gumová kačenka, které si Syd v životě ani nevšiml. Je hrozná bordelářka - granule systematicky vysypává a vyhrabává z misky, pak je rozhazuje po celé kleci (Sydie by snad naopak nepřežil, kdyby měl mít granuli mimo misku). Je to hérečka - provokuje Syda (např. skočením na hlavu) a pak když se Sydie ohradí, děsně ječí a to se jí nikdo ještě ani nedotýká.
Více zpráv zase jindy (Sydie říkal, že by se s vámi rád podělil o své soužení osobně).

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 15.Zář.2008 - 17:25 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Po nějakých 16 dnech soužití s Emou už mohu konstatovat:
1. je to malá potvůrka, která těží z toho, že je tak roztomilá a my ji bezmezně milujem
2. je to velká provokatérka, která se pak hooodně diví, když ji Sydie dává za uši
3. je to ještě malá trubka, která se zatím moc nesnaží ponaučit z předešlých chyb (již dvakrát spadla do kýble s mýdlovou vodou, podruhé dokonce celá mokrá vymetla záchod, takže šupajdila pod sprchu)
4. je to malá nenasyta, která musí okamžitě všechno zhltat, div že se nezadusí (co kdyby jí to náhodou Syd snědl a navíc, když to sežere dřív ona, může jít užírat Sydanovi)
5. stále se mi šplhá na ramena/hlavu, nejlépe při vaření nebo jezení (pak s nadšením skočí do prostřed talíře a pokud se podaří, něco uloupí)

Jinak Eminda roste jako z vody. Už pomalu ví, co smí a co ne, ale přece jen ty bobečky vypadají lépe na podlaze než v záchodku. Na "dvouměsíční narozky" dostala očkování a čip. To se jí moc nelíbilo.
Syd je pořád stejný medvídek jako dříve, ale nesmí být v dosahu Ema. To se pak snaží upoutat naší pozornost věcmi, které už dlouho nedělal (kadění mimo záchod, nadměrné kousání koberce,...).

Teď jsem v Brně na škole a o tchoříky se mi stará mamka se sestrou, takže víc blíž nenapíšu, ale jakmile dojedu domů všecko zjistím (například jak si Ema zvyká na kšírky - dnes je měla poprvé a byl zázrak, že je mamka vůbec nasadila :lol: ). Takže asi tak.

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 15.Zář.2008 - 19:38 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 21.Srp.2008 - 21:05
Příspěvky: 569
Bydliště: Bučovice-Jihomoravský kraj
Gratulujeme. Taky se kšírama zápasíme. A bobky? ty už neřeším.

_________________
http://wilt007.rajce.idnes.cz/
http://www.bzooland.webnode.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 15.Zář.2008 - 20:56 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
wilt007: Jakože my je taky už davno neřešíme. Spíše jen tak pro pocit, že aspoň nějak výchovně působíme :lol:

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 15.Zář.2008 - 21:16 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 21.Srp.2008 - 21:05
Příspěvky: 569
Bydliště: Bučovice-Jihomoravský kraj
jo to jo. Já dnes kluky pustil ven a od samé radosti se vykakali do řádku vedle sebe. Když uklízet tak pořádně.

_________________
http://wilt007.rajce.idnes.cz/
http://www.bzooland.webnode.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 19.Led.2009 - 22:03 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Koukám, že jsem to tady nějak zanedbala :oops:

Co je u nás nového? Nic a všechno!
Sydánek je stále ten stejný mazlivý medvídek. Normálně spí hodně, ale teď v zimě spí ještě víc (většinou ráno vstane, nažere se, zajde na záchod, pomazlit se nebo vyžebrat pamlsek a jde zase spát. Večer to samé. Ale občas vydrží vzhůru i PŮL hodiny. Jinačí věc je, když se doma uklízí, dělá s prádlem nebo podobné srandy. A procházky taky nevynechává.
Eminka nás stále překvapuje. Počítali jsme s tím, že samička je aktivnější a celkově povahově jinačí, ale tohle..! :lol: Každopádně jsme čímdáltímvíc radši, že ji mám. Už bychom si to bez ní nedokázali představit. Byla by u nás nuda.
S Emou zažíváme to, o co nás Syd ochudil - schovávání hraček, granulí, mlsek pod postel, pravidelně z tama lovíme kožešinu co je před postelí, posledně si tam zatáhla celé tepláky. A s těmi pamlsky - když dáme něco Sydovi, hezky spořádaně to spořádá přímo z ruky. Když dáme něco Emě, chce si to schovat a když jí to nedovolíme, tak to raději ani nechce. Jednou jsme ji tak dali slaninovou taštičku a zavřeli i klec i dveře do ložnice. Chudák pobíhala po kuchyni sem a tam a nevěděla kam to schovat! :lol:
Teď co je sníh, tak je procházky neskutečně baví. Ani nemají čas hopsat nám po nohách, abychom je vzali pod bundu. Ve sněhu si to neskutečně užívají. Když se mi to podaří, časem dodám nějaké videjko .
A musím je pochválit (a vlastně i sebe a hlavně mamku). Tím, že je berem skoro každý den ven (tedy pokud nelije nebo není -10, jsou krásně otužilí. Vůbec jim nevadí běhat třeba skoro hodinu venku ve sněhu a hlavně nejsou nemocní (nachlazení a tak). A hlavně Syd je krásně svalnatý po opravdu dlouuuhých prochzkách hlavně v létě)
Jinak jsem se bála, že Syd po kastraci hodně shodí, ale když jsem ho v sobotu vážila, měl 1,8 kg, což si myslím, že není špatné (loni v zimě měl nejvíc tušímže 2,2 kg). Mno a Emča se stabilně drží na kilču.

Jo a poslali jsme přihlášky na výstavu do Prahy, tak pak držte palce ;-)

To jsem se nějak rozepsala.. Ale jak se znám, tak zase dlouho nic nebude, protože jsem líná něco sepisovat :lol:
Tak snad jen malé upozornění, že jsem přidala nějaké fotky do fotogalerie http://daas.rajce.idnes.cz/ (ještě tam během týdne doplním "sněhové" fotky)
Pro dnešek končím :)

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 20.Led.2009 - 12:00 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 9.Led.2009 - 10:15
Příspěvky: 197
>Ahoj:). Všechny tvoje fotky jsou krásné,ale ty od fotografa jsou super!!! Kradu ti nápad a hned,jak budu od holiče,fičíme s Baty k fotákovi :D . Je to přece jenom moje první fretule a tak je třeba to řádně zdokumentovat,né? :D Takže dík za nápad a :) .zdravíme tvoje krasavečky. PS: a pak se hned začnu učit jak sem ty fotky dostat :D -teda jestli mi to tam taky bude slušet(Baty určitě) :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 26.Led.2009 - 23:06 
Uživatelský avatar
 Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Led.2008 - 13:50
Příspěvky: 56
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Lenkask1: dík za pochvalu fotek :)

Jinak nejnovější novinka - naše Malá přestává být malá a pomalu se stává slečnou. Ano, jde na ní říje. A né že by se zklidnila, zhodnila a byla více mazlivá (jak psala Atalanta někdy v říjnu ve vláknu o říji) - lítá po bytě jak šuspajtl, se vším se chce prát, krade ještě víc než doposud a není možné ji unavit.
Sydánek na to háže bobek. Zaleze si do boudičky (je přece zima a v zimě se spí) a je na mě (mamce či sestře) abychom Emě dělali hračku :)
Doufám, že říje proběhne v pořádku a všichni to zvládnem (jak dvounožci, tak to třeštiprdlo) :)

_________________
Hanys + Sydie + Ema


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Pan Tchoř a Malá
OdeslatNapsal: 26.Led.2009 - 23:18 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 19.Led.2008 - 21:15
Příspěvky: 224
Bydliště: Ostrava nebo Stará ves u Bílovce
A netříská s ní třeba jenom puberta? :lol: 8)


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign