Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 20.Dub.2024 - 5:32
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 19.Črc.2008 - 15:55 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 1.Čer.2008 - 0:14
Příspěvky: 2
Tak to tady tak pravidelně čtu a je fakt, že je to velmi zajímavé téma. Teď jsem narazila na tyto stránky: http://www.baron.cz/kocka/prirodni-leka ... stravy/i-0
Doporučují tam krmit syrovým masem a zeleninou psy i kočky... A doplňovat to přírodními doplňky. Docela zajímavé, no. Ale zůstaneme u granulí + občas to masíčko.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 18.Zář.2008 - 17:23 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Tak sice je to trochu mimo misu, ale Kamculenko, mas nejake odkazy na nejake chovatele v Americe? Kdyz uz tam zas letim, tak bych toho tentokrat mohla trochu vyuzit..
Nejake stranky mam, ale rada bych prostudovala i jine..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 23.Zář.2008 - 8:59 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
No přímo kontakty neeee, jen to forum...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 30.Říj.2008 - 16:38 
Uživatelský avatar
 ICQ  Profil

Registrován: 9.Led.2008 - 16:49
Příspěvky: 40
Bydliště: Prha 10
Kamčul, to je super téma. Ty poznatky jsou fakt zajímavé :)

Já jsem taky chodila na americké forum, ale právě z důvodu toho časového posunu jsem přestala a chodím sem tam spíše na anglické, tam je rozdíl jen hodina :D

Ale přesto můžu se tě zeptat na odkaz na to forum kam chodíš? Ráda se tam taky mrknu, děkuju :wink:

_________________
Dáda, Fitch, Šefi a Hagi


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 31.Říj.2008 - 1:20 
Uživatelský avatar
  Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 21:03
Příspěvky: 160
Bydliště: Fiľakovo,Slovensko
super tema, skoda ze som ju našla aj teraz.

Co sa týka lovu potravy, je to individuálne, moje fretky mi podrhli a skoro skonzumovali škrečky (mala som možnosti vidiet na čo a ako tie zúbky používajú :cry: ) Ale zase kamoškyne fretky, žili v dome pohode s myskou a len sa pozerali kadial behá .
Navacsí šok bol, ked sme čistili vonkajsiu volierku, a z búdičky vebehli na masko 3 fretky a jedna sivá myš :shock: a spoločne sa vrhli na obed :shock: vážne, nekecam.
Ale koli hydiene, šli rýchlo fretky von, a mačka do volierky :oops: :roll: potom sme drhli a dezinfikovali tie výkali, nakládla toho dost! :?
Spat k tej myške do domu, prisla som na návštevu ja s mojimi fretkami a Fredy a Quinzi záškodínka chytili a zadrhli :wink: 8)

Krmenie masom, je podla mna fajn, ale nie zase len masom. Aj madari uz krmia masom, vraj to pomaha,ako píšu aj tráveniu a aj vyrovnávat ako cukor atd atd. Ale granule nevylučuju. K masu podávajú ešte rozne vitamíny a rybí olej.

A co sa týka vitaminov, priatel prekladal pre klub článok o strave. Popisuje sa tu krmenie len Masom a doplnkami, a tieto doplnky sa musia vraj pri len masovej strave podavať.
Exkluzívne tu uverejním časť z neho, z kadial fretky vitamíny dostávaju. JE to od nejakého Brita kniha,neviem presne koreho :wink:

Citace:
Vitamíny sú chemické zmesy nevyhnutné pre rast,zdravý metabolizmus a celkovú telesnú i duševnú pohodu.Mnoho vitamínov má veľmi dôležitú úlohu pri funkcii chemických reakcii v tele,tvarovanie enzymov(chemické katalizatory).Niektoré vitaminy formujú hormony,ktoré sú chemické hmoty a tie podporujú zdravie tela a rozmnožovanie.Vitamíny sú rozdelené na dve skupiny:
rozpustné vo vode a v tukoch.Vitamíny ,ktoré sa rozpúštajú vo vode (B a C) nemôžu byť uskladnované v tele a ich nadbytok je vylučovaný von z tela.Každodenná strava musí obsahovať vhodnú dávku týchto vitamínov pre fretku.Vitamíny ,ktoré sa rozpúšťtajú v tukoch (A,D,E a K) možu byť uskladnené v tele.Ak fretka požije väčšie množstvo týchto vitamínov ako momentalne potrebuje,uskladnia sa a telo ich použije až ked´ich bude potrebovať.Tu je potrebné poznamenať ,že nadbytok týchto vitamínov môže nahromadiť jedovaté látky v zásobných orgánoch ako sú črevá,a to potom vedie k pomerne dlhým a náročným fyzickym problémom.Nedostatok zakladných vitamínov poznačí fretkyne zdravie.Nedostatok niektorého vitamínu poznáme ako avitaminosis (avitaminóza)a nadmerné množstvo vitamínu/ov sa označuje ako hypervitaminóza.
Avitaminoza A (nedostatočne množstvo vitamínu A) má za následok úbohý rast,problémy so svalstvom (zväčša v oblastiach fretčieho zadočku)a veľmi slabé nočné videnie.Avitaminoza je taktiež prepojená s neprehľadnými clonami na očiach fretiek(pozn. pravdepodobne zákal oka)Črevá sú perfektným zdrojom vitamínu A.
Vitamín B je v skutočnosti súbor vodorozpustných vitamínov,vrátane biotínu,cholínu,kyseliny listovej,niacínu,tiamínu,riboflavínu (B2),kyseliny pantotenovej,pyridoxín (B6) a vitamínu B12.Avitaminoza B sa bude prejavovať ako anorexia,zvracanie,slabý pohyb,problemy so srdcom,vypadávanie chlpov,veľmi pomalé priberanie,šedivenie chlpov,zápal spojiviek,slabá cirkulacia krvi a mnoho iných symptómov.
Vitamin D sa často uvádza ako "vitamín slnečného svetla" kedže niektoré druhy,vrátane fretiek,dokážu syntetizovat tento vitamín ak sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu v adekvátnom množstve.Množstvo požadovaného vitamínu D závisí taktiež na vápniku.Neprirodzený vývoj kostry je typickým efektom avitaminozy D.
Vitamín E možeme nájsť v žltku vajec a v určitých rastlinných olejoch.Neodstatok tohoto vitamýnu môže spôsobiť neplodnosť/hluchotu, srdcove problemy a problémy v obehovej sústave,kožné problémy.Kŕmením nadmerným množstvom vajec môžeme spôsobiť fretke problemy(pozri nižšie).
Vitamin K dôležitý pre normalne zrážanie sa krvy.

Vlakno alebo vláknina (aby sme pouzili jej zastaraly nazov) je nevyhnutelna pre idealny traviaci system.A teda fretka produkuje vhodne mnozstvo trusu a bez problemov ho vylucuje z tela von.Je to prevencia mnohych chorob (vratane rakoviny criev)ktore mozu fretky postihnut.Vlakninu ziskavaju fretky zo srsti a pier svojej koristi.

MINERALY
Mineralny vapnik je dolezity pre sluch,zdrave zuby a kosti,nachadza sa v crevach,mlieku a mliekovych produktoch,vajecnych skrupinach,rybach a slimakoch.Calcium sa nachadza taktiez v kostiach a zuboch fsetkych zivocichov.Fosforečnany sa nachadza v crevach,mlieku,rybach a je taktiez potrebny pre zuby a kosti.

_________________
Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 27.Led.2009 - 16:59 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
Dáda, nevím zda je to ještě aktuální ale chodila jsem na http://www.ferrets.com... myslím.. už jsem tam dlouho tak jako tady, nebyla.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 28.Led.2009 - 0:50 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Měla bych k názorům pánů Američanů pár poznámek.
Salmonela: ve vhodném prostředí se tato bakterie množí velmi rychle (každých 20 minut se přibližně zdvojnásobí jejich počet). Infekce salmonelou se může a nemusí klinicky projevit, závisí to na mnoha faktorech, zejm. na bakteriálním osídlení střeva, množství přijatých salmonel, stavu imunitního systému... atd. V žaludku je sice kyselé pH, ale ve střevě je neutrální, takže rychlá pasáž žaludkem nemusí nutně vyzabíjet všechny breberky, zvlášť bylo-li jich hodně.
Vitamíny: maso (syrové) je dobrý zdroj vitaminů - A, vit. sk. B, a E. Vit. C si fretka umí vytvořit z tělního cukru. Ostatní vitaminy přijímá z jiných zdrojů, než z masa. Minerální látky: maso je bohaté na železo, fosfor, měď, kobalt. Celkem pro maso nepříznivý je nízký poměr vápníku a fosforu, který je v potravě důležitější, než samotná množství těchto minerálů. Žádoucí je 1,5-2,2:1 ve prospěch vápníku.
Tak, kde to v přírodě bere praotec tchoř: pokud uloví např. myš, sní ji celou včetně obsahu střev(vit. K, hořčík, vláknina), kostí (vápník), vnitřností (vit. D, A, glykogen-zdroj energie) a tuku (vit. E, nenasycené mastné kyseliny). Proto v přírodě netrpí výživovou nerovnováhou. Má taky kyselejší žaludek, než naše fretky, což mu usnadňuje trávení oněch malých kostiček.
Tvrdost granulí a jejich vhodnost pro fretčí chrup: na tom opravdu něco bude. Přirozená potrava je fajn, sama jsem ji zvažovala. Nakonec ale pohodlnost zvítězila :mrgreen: .
Vepřové: o prasatech něco vím, čeká mě z nich příští rok státnice. Aujezskyho choroba je testovanou chorobou. ČR patří mezi státy PROSTÉ Aujezskyho choroby a jako taková musí každý chov prasat na tuto chorobu sledovat a její případný výskyt hlásit EU. Vepřové proto nepatří mezi maso, které bych striktně odmítala, pokud to bude české (nebo z EU) prase. Nemusíte mi to hned věřit, klidně si něco k tématu najděte sami.
Např: http://www.ifauna.cz/rubriky/diskuse/vy ... ema=562078
Pro strašpytle a zároveň ty, kterým fretka pojídá vařené maso: vařené je 100% bezpečné z jakéhokoliv tvora :wink: .

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 28.Led.2009 - 1:14 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
A samozřejmě chválím autorku tohoto vlákna, je to velmi zajímavé. Věřím, že každému to přinese něco. Jen tak dál!

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 1.Úno.2009 - 8:44 
Uživatelský avatar
 E-mail  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 26.Úno.2008 - 15:30
Příspěvky: 380
Bydliště: Karviná
khaki: Díky za vyčerpávající info, já si taky myslím že na tom krmení syrovou stravou nebudou až taková pozitiva. Fretka je tvor domácí, nikoliv divoký a pochybuji o tom, že BARF strava je pro ně to pravé... Myslím že dnešní granule jsou perfektní pro ty naše čtyřnožce. Sama to vidím na našich tchořících, jak prospívají, jak se jim daří a hlavně náš skoro už 5letý klučina Viky jak se spravil! Má teď nádhernou srst, krásný zarostlý ocásek (měl jej holý a jakoby spálený) a je pořád pěkně akční... I když... na srazu v Ostravě viky vyhrál 3. místo za nejedelší pobyt v papírové tašce :D i Zuzanka se pyšní 3. místem :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 24.Říj.2010 - 23:01 
Uživatelský avatar
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 4.Říj.2010 - 21:08
Příspěvky: 130
Bydliště: Tábor
no dobý no sice už je to fakt dost starý téma ale neva. fascovala mě tady ta vaše diskuze o tom jak je strašný aby fretule jedla myši potkany.......
já co jsem měl potkana tak ten my naprosto běžně jedl myši neprodejný (neskutečně zlí) křečky a podobně a nikdy s tim nebyl problém. no a co si budeme povídat nejni náhodou jedno jestli tu myš sežere fretka potkan nebo had?
ale hlavně je v té myši křečkovy potkanovy morčeti..... to co potřebuje k životu jamozřejmě že spoustu vytamíu co tam nejni ale stejně. nevidim na tom nic špatného (ba naopak)! takže asi tak.
no a nakonec chci poděkovat za toto vlákno.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 4.Lis.2010 - 0:45 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
To se omlouvám, ale tenhle příspěvek jsem teda vůbec nepochopila...

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 4.Lis.2010 - 1:30 
Uživatelský avatar
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 4.Říj.2010 - 21:08
Příspěvky: 130
Bydliště: Tábor
no kdyz jsem si ho tedka precetl znova tak se ti ani nedivim.
Jenom jsem reagoval na to jak se tady vetsina lidi poburovala nad tim ze nekdo krmi fretule zivejma mysakama potkanama....
Me osobne na tom neprijde nic spatnyho a osobne to chci taky vyzkouset jestli si ulovi sama mys potkana a pod. Ale to az bude starsi.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 4.Lis.2010 - 15:47 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
pokud chceš fretku krmit živou stravou, pak bych jí na to zvykala pozvolna od mala, nejednou se stalo, že starší fretka, která na takovou stravu nebyla zvyklá, pak sežrala myš a kosti jí protrhli střeva

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 4.Lis.2010 - 17:52 
Uživatelský avatar
 E-mail  ICQ  Profil

Registrován: 4.Říj.2010 - 21:08
Příspěvky: 130
Bydliště: Tábor
tak jasný. ted někdy v týdnu se chystám na první úlovek ale myslim si že si ji ještě sama neuloví ale uvidíme třeba jo.
potkan mi lovil myší a pod. už v podstatě od mala tak třeba to freťule taky zmákne :)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Poznatky ze země za oceánem aneb Fretky a majitelé v USA
OdeslatNapsal: 4.Lis.2010 - 19:36 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 13.Led.2009 - 13:25
Příspěvky: 501
Bydliště: Jihlava, Havířov, Mikulov
Já bych třeba začala s holátky, ty by měly být bez problémů a spolu s dospíváním fretky bych stupňovala i věk myší. Jinak mně na tom taky nepřijde nic špatného, ALE... § 4, odst. 1., písm. r) zákona 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání říká, že za týrání se považuje používat živá zvířata ke krmení těch druhů zvířat, u nichž z biologických důvodů není takový způsob výživy nutný. A fretka nevyžaduje být krmena živými zvířaty, takže tím, že ji necháte doma lovit myš se dopouštíte týrání zvířete (myši), obzvláště, pokud nebude mít myš možnost útěku nebo úkrytu. Čerstvou zabitou myš ale získáte poměrně snadno tak, že s ní velkou rychlostí praštíte o zem (to už týrání není, smrt nastane okamžitě) a tuto ještě teplou předložíte fretce k jídlu. Nic proti tomuto způsobu krmení, ale granule jsou granule...

_________________
Katka, fretečka Myška, a Opiculka za duhou


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign