Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 19.Zář.2024 - 19:02
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 10:45 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2010 - 10:38
Příspěvky: 7
Ahojte. před pěti dny se mi narodila (zcela nečekaně) freťata.. četla jsem,že samička slabší mládata vyhodí z hnízda. původně jich bylo 8. dvě byla mrtvá hned první den. pak nic a v pátek vyhodila další dvě. a dneska zase jedno. tak mám trochu strach,jestli se o ně vůbec chce starat... neměla bych je třeba nějak přikrmovat nebo se o ně nějak víc starat? díky za odpověd.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 10:48 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
péči o takhle malá mládata byc nechala na samici, pokud je vystrkuje, určitě k tomu má důvod. taky je rozdíl mezi tím, jestli je vyhodí úmyslně a nebo je z pelíšku omylem vytáhne, třeba když jsou přisátý k cecíku a podobně. jinak nechápu, jak se můžou mládata narodit nečekaně?

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 11:13 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Takhle malá mláďata se ani moc dokrmovat nedají, je to hrozně složité, jediným řešením, pokud bys to nechtěla nechat na přírodě, je sehnat kojnou, tedy samici, co má vlastní přibližně stejně stará mláďata a tahle jí podstrčit.
Má tvá samice mláďata poprvé? Pokud ano, je větší pravděpodobnost, že se o ně ještě neumí starat, nebo že má málo mléka, pokud už mláďata měla a odchovala je, a tahle odstrkuje, pak je něco v nepořádku s nimi, a ne se samicí. Můžeš se zkusit podívat, jak má naběhlé cecíky, podle toho se dá trochu poznat, kolik má mléka. Taky je dobré živá mládata zvážit, a podívat se na ně, jestli mají napapaná bříška, pokud ano, a mají odpovídající váhu, tak je všechno v pořádku, a holt většina mláďat z vrhu byla slabých nebo nějak špatně vyvinutých. Pokud by živá mláďata byla droboučká, nerostla a neměla napapaná bříška, tak samice může mít málo mléka.
Víš, čím krmit kojicí samici? Je mnohem náročnější na přísun živin, než běžně. Ale specielní krmení potřebovala i v době březosti, pokud měla málo některých látek, mohlo by to vysvětlovat, proč je tolik mláďat slabých.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 13:17 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2010 - 10:38
Příspěvky: 7
víte,jak se můžou narodit nečekaně? tak,že vám na zahradu v době obrovských lijáků přiběhne cizí fretka a vy nemáte to srdce ji nechat na pospas osudu. no a ona mi přiběhla už březí. takže o ní vlastně nic nevím. ale ty čtyři mládátka se mi zdála správně velká.. ty před tím byly slabší,to je pravda. no,naši je chtěli dát na krmení hadům a já opět nemám to srdce té přiběhlici vzít miminka. takže mám doma takovej menší fretčí útulek. a nejradši bych šla nafackovat veterináři,protože na ní nic nepoznal,tudíž mi nic neřekl a já ji nemohla ani nějak extra krmit :-/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 13:42 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
On často běžý veterinář o fretkách neví skoro nic, jednu veterinářku jsem na mláďatech učila poznávat, jak pozná samce od samice (jen je očkovala, nic složitějšího bych jí u fretek nesvěřila :wink: ), i když teda vysokého stupně březosti by si všimnout mohl.
Každopádně je potřeba, aby samice teď měla zvýšený příjem potravy, dost vápníku, já dávám tvaroh se žloutkem a glukopurem - ten by měl i zvyšovat laktaci (nebo můžeš dát trošku medu), dokud bude kojit, je dobré to naředit na řídkou kaši, aby se jí to dobře lízalo ale některé fretky jedí tvaroh i hustší. Můžeš do toho přidat trochu bílého jogurtu.
Samozřejmě vhodné jídlo, nevím, jestli krmíš masem nebo granulemi, granule určitě buď kvalitní pro koťata nebo freťata, jen fretčí nestačí, je potřeba víc tuku i bílkovin.
Pokud máš nějaké otázky ke krmení, nebo péči o fretku, tak piš sem, nebo mi napiš na icq, mám ho v profilu a pravděpodobně budu dneska na netu průběžně celý den.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 19:44 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2010 - 10:38
Příspěvky: 7
děkuju moc :) no,jogurt jsem jí zkoušela dát,to jí chutnalo,tak jí ho dávám pravidelně. maso ted žrát nechce,jen granule. asi si na ně zvykla. mám kočičí friskies,zbyly mi po kotěti,co se mi ztratilo a myslím,že jí chutnají. ještě jsem jí dávala mlíko. tvaroh mě nenapadl. ale mohla jsem na to přijít. vzhledem k tomu,že večer před porodem se mohla utlouct po tvarohové buchtě... a žloutek mi radila kámoška,že se jim má dávat jednou týdně. a stejně ho většinou ani nechce. asi je ted půjdu zvážit,snad mě k nim pustí :) a jak poznám,že má dost mlíka? mám jí ty cecíky zkusit zmáčknout? ona je taková polodivoká,zas mě kousne :D


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 19:50 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2010 - 10:38
Příspěvky: 7
a k těm veterinářům... tak mě napadá,že by to měli poznat. jsou to manželé,o chovu fretek něco věděli,radili mi se stravou a tak. břicho jí prosahávali (kvůli vzteklině,protože mě kousla,tak abych nemusela na očkování...) a navíc jsou nejdražší široko daleko :-/ aspon vím,že příště půjdu jinam.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 20:12 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
tak friskies rovnou vem a vyhod, je dost možný, že fretce chutná, ale je to to nejhorší, co můžeš fretce a kočce dát. pro odchov mládat doporučuju granule totally ferret baby, nebo alespon active, případně nějaké KVALITNÍ! kotěcí s vysokým obsahem živočišných tuků a bílkovin. co se týče buchet, piškotů, rohlíků a jiných nesmyslů, fretky to mají rády, ale nesmí to! můžeš jí tim přivodit dost vážné zažívací potíže, protože jí to ve střevech bude kvasit a hnít. mléko je další z věcí, které fretce rozhodně ne, tedy ne klasické kravské, můžeš dávat speciální kočičí nebo kotěcí. jogurty a tvarohy ano, ale zásadně bílé, neochucené, žádné bobíky, lipánky a pod.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 20:40 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Friskies fakt není dobrý, ani pro kočky, natož pro fretky, a ještě navíc pro kojící samici. Pokud seš od někud, kde se jen tak nesežene pořádné fretčí krmení, tak skoro všude mají pro plan pro koťata, sice nemá úplně všechny vitamíny, aby se dalo krmit jen jím bez dalších doplňků, ale je to nejlepší, co seženeš skoro všude i bez objednávání po netu.
Pokud jí budeš brát mláďata, je dost možné, že bude vzteklá, dost i úplně ochočených fretek je pár týdnů po porodu hodně agresivních, já si na manipulaci se samicí beru v tom případě pevné kožené rukavice (svářečské), a že má mléko poznáš podle nalitých cecíků, asi bych jí je nemačkala, a hlavně podle toho, že mrňata budou mít viditelná napapaná bříška, malé fretky mají takřka neustále napapaná bříška, když má samice dost mléka. A pokud je zvážíš, tak podle toho se taky něco pozná, a pokud na malé vidíš, tak bys měla vidět, že každý den o něco poporostou.

A pokud veterinář prohmatával bříško, tak by si březosti všimnout měl, ale co už naděláš. Informace o péči a krmení najdeš tady, nebo se zeptáš, když budeš potřebovat očkovat (a odsud budeš vědět čím), tak to zvládne každý vet, a s něčím vážnějším se s fretkami stejně většinou musí za někým, kdo se ve fretkách vyzná.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 21:03 
 E-mail  Profil

Registrován: 11.Črc.2010 - 10:38
Příspěvky: 7
ale néé,takže všecno špatně. a s tou buchtou to není tak horký,snědla akorát pár drobků,co nám popadalo :) nevím,friskies kotěcí žraly všechny kotata a nikdy neprotestovaly :-/
no,on ji vyšetřoval,pak jí zvedl ocas a řekl mi,že je to samička v říji..
tak já sama ochucený jogurty nesnáším,takže bych jí to ani nedala. no,fretčí žrádlo snad budou mít ve zverexu nebo zajedu do brna. ona kupodivu moc agresivní není. teda na mě ne. ostatní k sobě moc nepustí :) dokonce už jsem si je mohla i pochovat a jen kolem mě čichala. přemýšlím,na co se ještě zeptat. zatím jdu asi spát. jo a zdá se mi,že moc nepije. nevím,jak to do ní dostat. pořád jí měním vodu,kontroluju,jestli to třeba nemá moc teplý a stejně.. zdá se mi,že v takovým vedru prostě pije málo


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 21:16 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
jasně, že si stěžovat nebudou, protož friskie, whiskas, kitekat a podobný humusy jsou dochucovaný, proto zvířatům chutnají, ale co na tom, že jim časem začnou selhávat ledviny a jiné orgány, navíc je to jen obarvený obilí a kočka/fretka je šelma, která má žrát maso /obsah masa v těchto granulích je snad 4%/. jinak i u těch fretčích je potřeba si vybírat, ne všechno s obrázkem fretky je pro fretky vhodné, i tam bývají granule pro fretky složením naprosto nevhodné. takže před koupí si prostuduj složení - na prvním místě musí být uvedené maso a živočišné složky, ne obilí a rostlinné složky. Obsah tuku minimálně 20%, pro kojící fretku a mládata raději i 22%tuku a obsah bílkovin přibližně 34%

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 21:26 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Ono kočky neprotestují, když dostávají whiskas nebo friskies, protože je to uměle ochucené a většinou i osolené, takže to kočkám chutná. Jenže po pár letech tohohle krmení jim začnou selhávat ledviny, a pak už se s tím nic nedá dělat sebelepším krmením. Krom toho je v podobných granulích málo potřebných látek, takže se mohou špatně vyvíjet i další orgány. Každopádně se podobnou stravou zvířeti razantně zkracuje život a je větší pravděpodobnost vážných onemocnění. Jde i o to, že taková krmení třeba i mají dost bílkovin a tuků, ale obojí je rostliného původu (třeba soja a řepka), což je pro šelmy nevhodné.

A ne všechno, co ve zverimexu koupíš pro fretky, je pro fretky dobré, bohužel. Doporučuji podívat se na tabulky složení které jsou tady (fretčí granule) http://www.pudicka.estranky.cz/stranka/ ... pro-fretky nebo tady kotěcí granule vhodné pro fretky http://www.pudicka.estranky.cz/stranka/ ... pro-fretky.

Jak už máš uvedeno výše, vhodný je totally ferret pro mláďata, který ale asi v moc zverimexech nepotkáš, nebo jak jsem psala já ten pro plan pro koťata, který mají skoro v každém zverimexu. A když už budeš ve zverimexu, tak kup vitamínovou pastu pro kočky (vypadá to takhle, jen je to multivitamín, i když ta pro koťata by asi taky nemusela být špatná http://www.kocky.cz/junior-plus-pasta-100g-kotata/), jsou různá balení, nemusíš brát zrovna to největší, fretky té pasty smějí ještě míň, než kočky. Ale myslím si, že teď by se samici zvýšený příjem vitamínů hodil. A až začnou freťata žrát i sama (ve třech týdnech), tak mohou dostat taky. Vhodný je i lososový olej, ale ten bývá ve zverimex zbytečně drahý.

S pitím nevím, co poradit, některé fretky jsou zvyklé na napaječku, jiné na misku, ale z misky podle mě pijí i ty zvyklé na napaječku. Moje fretky v těhle vedrech pijí dost, a mrňata se v jednom kuse koupají, ale pokud má fretka vodu čerstvou, tak by měla pít kolik potřebuje.

A neber to tak, že děláš všechno špatně, kdybys fretku nevzala domů, pravděpodobně už by byla mrtvá, a i kdyby sama přežila, tak mláďata na 95% ne, protože by neměla dost jídla, aby je mohla kojit. A teď máš šanci to ještě zlepšit.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 11.Črc.2010 - 21:27 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
než sem tu slohovou práci sepsala, tak mě Žofiro předběhla, nehodlala jsem se opakovat :wink:


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 12.Črc.2010 - 0:04 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Tak důležité je, že se vůbec dostala zpátky k člověku. Vše ostatní se už doladí. :wink:

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Freťata
OdeslatNapsal: 12.Črc.2010 - 10:40 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 17.Bře.2009 - 11:41
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha
Ještě mě napadlo, že bys měla počítat s tím, že pokud to nějaká mláďata přežijí, tak že taky můžeš zjistit, že nemáš doma malé fretky, ale polotchoříky. To závisí na tom, jestli někdo vyhodil březí fretku (což je mimochodem pravděpodobnější), nebo jestli utekla říjná fretka, potloukala se venku a potkala tchoře. Ale to se pozná až když budou větší. Bych ti pak kdyžtak dala instrukce, na co se máš koukat, a poslala bych fotky malých polotchořů (zrovna mám 5 takových mrňat doma).


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign