Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 4.Kvě.2024 - 14:45
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 11:23 
 E-mail  Profil

Registrován: 29.Kvě.2010 - 11:08
Příspěvky: 18
Ahoj,

chtěla bych znát názor vás, kteří máte starší fretku 5 a více let, kdy už jsou hodně náchylné na nemoci. My máme doma freťáka, kterému bylo teď v květnu 7 let a těsně po svých narozeninách si ošklivě skřípnul páteř, takže jsme byly na veterině,dostal injekce na odblokování a snad se to alespoň malinko zlepší, ale vidět svého miláčka jak se pajdá jen po předních je i tak dost smutné. Před těma injekcema, snad tím,že se nemohl moc pohybovat, tak hodně přibral,pořád jedl, teď po těch injekcích,kdy se mu pohyblivost pomalu vrací naopak nejí skoro vůbec, hubne a přijde mi vůbec takový smutný,skleslý, už si ani moc nehraje, neokusuje nás, prostě jen tak leží. Začínám mít o něj strach, vždycky byl zdravý, nic mu nebylo, a teď najednou vše naráz. Dokonce máme podezření,jestli nedostal třeba mrtvičku. Ale zničeho nic je najednou skleslý a přijde m i celkově smutný, takový rezignovaný. Takže bych ráda znala názor starších chovatelů jak si poradili s tím, že jejich fretka začala projevovat známky stáří a hlavně jak si má chovatel, po tak dlouhé době poradit s jejím odchodem. Pro mě je velice těžké si připustit,že by mě ještě letos mohl opustit,protože ke mně má z nás z rodiny nejsilnější pouto,jako já s ním. A za ty léta je pro mě nepředstavitelná představa,že by to teď najednou vzdával. :(


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 11:33 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
jde opravdu o "skříplou páteř", tedy spíš předpokládám, že o skříplý nerv? slabost zadních končetin může značit třeba inzulinom - nádor na slinivce, na který trpí poměrně dost starších fretek. určitě bych ho vzala na celkové vyšetření k vetovi, který má s fretkama zkušenosti.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 11:43 
 E-mail  Profil

Registrován: 29.Kvě.2010 - 11:08
Příspěvky: 18
My máme teda super veterináře, který takovýmhle zvířátkům rozumí, zatím mu prohmatal páteř, dal ty injekce a čekáme jak se to bude o víkendu vyvyíjet a jestli to zabralo. A případně tam hned v pondělí zajdeme. Ale nechci od něj slyšet slova jako smrt, utracení. Ale upřímně nevím,jak se teď mám k Chicovi chovat, vidět ho v tomhle stavu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 11:45 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
já nevím, ale prohmatání by mi tedy k diagnoze opravdu nestačilo, zvlášt v tomhle věku a tomhle stavu :? tohle je léčení stylem pokus-omyl, nezabere tohle, tak dáme něco jinýho, tím fretce opravdu nepomůžeš, ale naopak může ublížit ještě víc.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 11:54 
 E-mail  Profil

Registrován: 29.Kvě.2010 - 11:08
Příspěvky: 18
Tak prvotní příznaky byly ta páteř, to je stejně jako u lidí, když není příčinou tohle,tak to bude něco jiného. Ale svou roli tam asi hraje i jeho věk, 7 let se moc fretek ani nedožívá, takže tak starších pacientů zas tolik nebude.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 12:00 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 19:38
Příspěvky: 2171
Bydliště: Duchcov
stejný/hodně podobný příznaky má ale třeba zrovna i ten inzulinom, kdy má fretka problémy se vstáváním, napadá na zadní končetiny, strácí nahrbený postoj a je to daleko častější problém u fretek než problém s páteří... a to je právě to - budete léčit jedno, léčba nezabere, tak bude léčit další, což zase nemusí zabrat a ve finále už bude na léčení skutečnýho problému pozdě, pokud ho tedy dřív nezabijou léky, které dostává třeba úplně zbytečně. jo, v 7mi letech už není nejmladší, ale stará fretka se dá vyšetřit úplně stejně jako ta mladá, sama mám fretky ve věku 5 a 6 let, ale znám i fretky, kterým je víc než 8 a 9 let. takže bych tady nebrečela nad tím, jak se s ním budu loučit, ale snažila se mu pomoc a zjistit SKUTEČNOU příčinu jeho problémů a nasadit vhodnou léčbu, těžko jen pohmatem zjistí, o co jde.

_________________
Žofka, Filip, Bigi, Semy, Miška, GinTonic -> http://www.myferrets.wz.cz
*Na životě nejvíc miluju tu rozmanitost... Každej den mě nasere někdo jinej...*
*Moderní ženy se dnes nevdávají, protože pochopily, že nemá smysl kvůli kousku klobásy tahat domů celé prase...*


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 29.Kvě.2010 - 12:10 
 E-mail  Profil

Registrován: 29.Kvě.2010 - 11:08
Příspěvky: 18
Tak on problémy se vstáváním nemelě nikdy,tohle se mu stalo někdy v noci,když všichn spali,takže jsme to ani neviděli,prostě jednoho dne nás přišel ráno přivítat a lezl...Ale co tak pozoruju,tak náznak hrbu má pořád, teda až po tu část páteře odkud se plazí.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 30.Kvě.2010 - 18:40 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 30.Kvě.2010 - 17:05
Příspěvky: 124
Ahoj,môj Elvis mal viac ako 5,naraz začal pokašliavať,niekedy jedol každé 2-3 hodiny a potom vôbec až mu hrkali kostičky,zabralo iba žltko,alebo calopet pasta.Bol vždy viac a viac unavený,veľa spal,nechcel sa hrať a dokonca aj keď veľmi chcel na prechádzku,po pár krokoch sa hodil o zem,nevládal,tak som ho niesla.Z kašľa bol nakoniec nádor a zväčšené srdiečko,ktoré to nezvládalo.Viem ťa pochopiť ako ťažko sa na to pozerá,lebo aj my dvaja sme boli na seba veľmi naviazaný.A padali slzy...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 1.Čer.2010 - 19:41 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Je mi líto, ale musím souhlasit s žofiro, bohužel samotné prohmatání žel ani na diagnozu skříplého nervu nestačí. Naše Megina leze všude kde nemá, kolikrát spadla z větší výšky, než sem k ní stačila doběhnout, možná štěstí, možná ne, ale nikdy se jí nic nestalo, stejně jako u naší Molly, která byla stejně stará jako tvůj freťák. Bohužel ti musím sdělit, že na smrt se nikdy nepřipravíš a nikdy ti nic nepomůže k tomu, abys to lépe překonala. Snad jen včas pořídit další kožíšek, aby měl člověk k čemu svůj smutek upínat.
Ale já bych teď neházela flintu do žita, napiš sem odkud jsi a kam na veterinu chodíš, můžeme se podívat, kdo fretkám v tvém okolí přímo rozumí, kdo má na ně specializaci. V jeho stavu to určitě chce kompletní vyšetření. Jak kompletní RTG těla, tak vyšetření krve atd. Obyčejný prohmat je opravdu slabota a nikdy jsem se, byť už tady stojí veterináři za starou belu, s takhle slabým vyšetřením nesetkala. I ten RTG tu nejsou líní udělat! Což je pro to zvíře minimum!

PS: ono taky hlavně hodně záleží na tom, jestli se ty sama chceš tady číst pouze uklidnění ve stylu: je starý, má už na odchod nárok. Ale já takovýho zastání nejsem, pro svého miláčka udělám cokoliv a proto jezdíme 300 km na veterinu do Brna...

_________________
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 11.Čer.2010 - 16:52 
Uživatelský avatar
 E-mail  Profil

Registrován: 30.Kvě.2010 - 17:05
Příspěvky: 124
Elspit ako sa má freťáčik?Je mu lepšie?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 23.Čer.2010 - 9:17 
 E-mail  Profil

Registrován: 29.Kvě.2010 - 11:08
Příspěvky: 18
Jo bylo toho teď hodně...

No jak se to vezme, rozhodně už vypadá živěji, i když pořád nedošlapuje na zadní tak aspoň občas blbne. Jinak teďka zrovna chodíme každý den k vetrináři,protože měl oteklý krk a něco jako naši angínu,takže se mu špatně polykalo a díky tomu nechtěl vůbec jíst a pít,až jsme ho musely krmit ze stříkačky:(( Takže teď do konce týdne bude dostávat antibiotika v injekcích a snad se mu pak zlepší i to papání, chudáček,chuť měl ale nemohl polykat:( no pak se snad dá už do pořádku.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 21.Pro.2010 - 13:52 
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Pro.2010 - 13:26
Příspěvky: 9
Mám prosbu. Máme 7 let freťulku (kastrovanou). její věk je ale cca 10-11 let.
Syn jí přinesl před 7 lety. Postupně jsme se dozvěděli, že původní majitel se jí zbavil jako již neperspektivní pro chov.
Už v té době tedy byla zasloužilá maminka i babička.
Vnesla sluníčko do naší rodiny. Ačkoli byla od "množitele", velice rychle se socializovala. Je 95% čistotná (5% truc bobek v případě "nepříjemné" cizí návštěvy).
Na našem sluníčku se začíná čím dál víc projevovat věk - chvilkové pocity zmatenosti. Chováme jí navolno v bytě, v kleci má mističku na pití, suché granule, namočené granule a záchůdek. Někdy vleze do klece a neví, co tam vlastně che - přebíhá od jednoho k druhému a zase jde pryč. V poslední době pozoruju, že míň baští, snažím se jí krmit z ruky, kdy alespoň mám přehled, že něco snědla (máme totiž ještě 6 letou fretčí holčičku a tak není takový přehled, kolik toho vlastně naše stařenka zbaštila). Má zatím jeden vytržený horní špičák, ostatní zoubky jsou jakž takž - s ohledem na její věk.
Posledních 14 dní pozoruji, jak se babička Bobinka, začala extrémně drbat a přišla o dost ochlupení, hlavně na bříšku a na bocích. Na zádech není úbytek chloupků tak patrný. Taky pohubla.
Půjdu s ní k veterináři a chtěla bych znát váš názor: V případě vyšetřeních, při nichž by bylo třeba narkozy - mám je nechat udělat? Bojím se, že v jejím věku by mohla být narkoza likvidační. Prosím o radu.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 21.Pro.2010 - 14:22 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
10 - 11 let je u fretky uctyhodny vek.. Urcite bych fretecku nenechavala uspat a rekla bych, ze i veterinar by to neudelal a rekla bych ze to potreba nebude. Na testy staci debrat krev, ci moc.

Pokud jste z Prahy doporucuji veterinu Animal Clinik a nebo Duchek, nebo IVET

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 21.Pro.2010 - 14:30 
 E-mail  Profil

Registrován: 21.Pro.2010 - 13:26
Příspěvky: 9
Yasmin, děkuji za rychlou reakci. Potkaly jsme se v Rokycanech - pořádala jsem tam sraz. Tady není žádný vet, který by se specializoval na fretky. Vezmu jí asi do Plzně.
Upřímně - my jí hrozně moc milujeme a udělali bychom pro ní vše co jde. Ale jak píšeš, je to úctyhodný věk a tak doufám, že nebude muset podstupovat procedury, které by jí trýznily a znepříjemnily zbytek života.
Tuším, že se blíží konec a řvu jen na to pomyslím. Na to se prostě člověk nemůže nikdy připravit i když jinak si o sobě myslím, že jsem realista.


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: máte starší fretku? poraďte mi...
OdeslatNapsal: 22.Pro.2010 - 13:34 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 17:40
Příspěvky: 2517
Bydliště: Praha
Je tak to uz je taky peknej patek od srazu v Rokycanech.. To byly fretecky jeste mladounky :)

Bohuzel v Plzni veterinare neznam.. Driv byla Lee v Horovicich, to nemate tak strasne daleko.. Ale uz se taky premistila do Prahy :( Mozna by to i stalo za to jet radeji tech 80km na tu Bilou horu, nebo do Stodulek, nez do Plzne, ale treba se tu ukaze Peta z Plzne a poradi dobreho veta..

Drzim palce, vim jake je to myslet na to nejhorsi.. Ja mam Flo rok po operaci lymfomu a chemoterapii. V podstate ted uz by tu nebyla.. Sama nevim jak dlouho dokaze zit na prednisonu :( Jine fretecce to prodlouzilo zivot o tusim rok a pul.. Ale clovek nikdy nevi.. Nastesti, musim zaklepat, Flo je vitalni (sice na pohled ne) a je cila.. Takze tim, ze doufam, ze jeste oslavime 7let, obdivuju to, ze Bobince je 10let..

_________________
ObrázekYasmin´s ferrets

Obrázek


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign