Fórum fretka.kom.cz

Fórum fretky.cz

Fórum pro chovatele fretek - spuštěno 27.12.2007

Nové české Sdružení chovatelů fretek www.schf.cz.

Právě je 4.Kvě.2024 - 6:39
Registrovat | Pravidla | FAQ


Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Je vhodné pořídit si fretku ze zverimexu?
Ne, o fretce se téměř nic neví, často je v nevyhovujících podmínkách. 28%  28%  [ 14 ]
Ne, fretky by se v obchodech se zvířaty prodávat neměly, je to pro ně příliš stresující i když jsou v přijatelných podmínkách. 22%  22%  [ 11 ]
Ne, ale mělo by být možné přes zverimex fretku získat jiným způsobem, než aby tam byla umístěna fyzicky. 26%  26%  [ 13 ]
Ano, ale pouze za předpokladu špičkové péče, vyhovující potřebám fretky. 18%  18%  [ 9 ]
Ano, je to možnost získat fretku pro člověka, který neví, kde by ji měl sehnat. 6%  6%  [ 3 ]
Ano, je to přece zvíře jako každé jiné (pes, kočka, králík, morče, papoušek, had, rybičky...) 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 50
Autor Zpráva
Offline
 Předmět příspěvku: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 0:16 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Je vhodné pořídit si fretku ze zverimexu? Co si myslí chovatelé, začínající chovatelé...
Jaké jsou úskalí ve výchově takové fretky? Jaké jsou vyhovující podmínky dle chovatelů fretek...

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 0:32 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Moje první fretka je ze zverimexu. Když jsem si ji pořizovala, o DF ani klubu chovatelů fretek jsem nevěděla. O fretce jsem se dozvěděla z obchodu s knihami, kde jsem hledala, jaké zvířátko bych si pořídila po úhynu meho pískomila. Už jsem nechtěla hlodavce. Chtěla jsem zvířátko víc inteligentní a společenštější než jsou hlodavci. Chovala jsem dříve myšky, křečky, měla jsem i morčítko, to bylo hodně dávno. Potom jsem si pořídila pískomila, který se mnou strávil 4 roky. Ale nebylo to prostě ono. Přes to, mě však jeden druh hlodavce zaujal, a to osmák degu. Společně s knížkou o osmácích jsem si domů odnesla knížku o fretkách. To zvířátko mě úplně nadchlo. Asi půl roku jsem chodila jak mlsný pes a koukala do zverimexů po fretkách, po potřebách pro ně a tak. Fretku jsem už byla rozhodnuta si koupit. Ale plánovala jsem to až na jaro. Můj bývalý přítel mě ale nakonec po mém básnění přemluvil, abych si fretku tedy pořídila už na podzim k narozeninám. A tak do mého života vstoupila první fretka. Klasicky tchořovitě zbarvená, ve zverimexu zakoupená.

Jako začátečník jsem chtěla samce, protože je mazlivější, větší, nevleze se všude, a nemá problém s říjí. Náhodou to byl samec. Nejdříve byl zamluvený, ale po třech týdnech rezervaci sundali a tak jsem si ho přinesla domů. No pěkně ho tam v tom zverimexu zkazili, jak jinak. Báli se ho, jak čerti kříže. Do rukou si ho nikdy nevzali. Krmili ho stylem: "Na trhej rukavici, trhej!" a po té mu dali žrádlo. No škoda povídat... Během týdne se z agresivně vypadajícího staršího freťáka stalo opět malé fretě. Ve skutečnosti měl něco okolo 4 měsíců. Ve zverimexu pochopitelně tvrdili, že má méně, jak jinak. Nebylo to tak zlé, jak jsem očekávala, ale přesto to bylo ne příliš snadné. Frodo neuměl ovládat stisk zubů. Neuměl chodit na kočičí wc. To vše jsme ho museli učit.

Frodo má tedy neznámý původ. Podle toho, jak se choval, bych řekla, že pochází buď od nezodpovědného majitele, který se nechce obtěžovat nějakým přivykáním mláďat na lidi. Nebo z nějakého velkochovu, kde rovněž nehledí na kontakt, ani na hygienické návyky.

Jeho výchova byla nejdelší a nejtežší.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 0:41 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 21.Srp.2008 - 21:05
Příspěvky: 569
Bydliště: Bučovice-Jihomoravský kraj
Já osobně si myslím následující. Fretek ve zverimexech se nezbavíme. Většinou je tam dají chovatelé kteří je chovají jen pro peníze, nebo nějakej farmář. Například člověk jako já, by nikdy do zverimexu zvíře nedal. Pokud chovám zvíře pro radost a vychovám mladé, myšlení mi káže nepodporovat zveráky. Já mimo jiné odchovávám chameleony, nádherné druhy, různé druhy Agam a nikdy bych je do zveráče nedal. Upřednostnuji osobní odběr, vidět budoucího majitele a udělat si o něm obrázek. Takže u fretek končících ve zverimexech nesou největší vinu-překupníci a chovatelé bez srdce, kterým je jedno jak jejich zvířátko dopadne a klidně ho zverimexu nabídnou, většinou za podhodnocenou vykupující cenu. Jsou to ubožáci. Zverimex je v tom v podstatě nevině-vše začíná u těch-kdo zvíře vychoval a zbavuje se ho! Je to čistě můj a myslím si že logický názor.
Co se výchovy týká? Každé zvíře si zvykne na lásku, pohlazení, krmení, to smíš to nesmíš. Jen se zvířaty ve zveráku je to těžší-ale v žádném případě bych to neviděl jako nevýhodu. Ikdyž bych zvíře napravoval rok, tak mám dalších x let, které si sním užiju v klidu. To už je zase o přístupu kupujícího.
Ale jak říkám-celej problém nevzniká ve Zverimexu, ale u člověka které ho zverimexu zaprodá, a pak už je jedno jestli je to chovatel, překupník a nebo lulin z neználkova.

_________________
http://wilt007.rajce.idnes.cz/
http://www.bzooland.webnode.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 10:18 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 16.Dub.2008 - 18:04
Příspěvky: 618
Bydliště: Trutnov
Moje první fretka je také ze zverimexu. Umřel mi králík a nechtěla jsem dalšího jako náhražku.. ale o fretce jsem také neuvažovala. když se ve zverimexu ukázal malej prďola, co neuměl v podstatě ani chodit a sám se najíst tvrdých granulí, po 2dnech bylo jasno. Tonda šel k nám.Zhruba kolem týdnu u nás začal měnit zoubky, takže Toník byl opravdu miminko :(
Možná, že díky tomu, že byl tak malý, neměl naprosto žádné problémy s výchovou a záchodkem. za celý svůj život šel mimo WC jen cca 3x a to před první říjí. Jinak chodil od úplného začítku na záchod.V pubertě kousal přiměřeně a pak už ne. V pohodě se snáší se psem a jediná věc (na které, ale pochybuji, že má zásluhu zverimex)je, že jí pouze granule a kapsičky Hill´s a nějaké mlsky. o mase, zelenine nebo ovoci nehcce ani slyšet :roll:
V porovnání, Terezka je od chovatelky.My ji měli ještě z druhé ruky, ale u nové paničky setrvala pouze 2dny.Vzali jsme si ji vě věku cca 3měsíců. Na záchod chodí po vzoru Toníka, jí skoro všechno. Ale je nesmírně divoká, kouše JENOM do krve. Nezná míru stisku a kousání lidí ji dělá viditelnou radost. Je schopna vyskočit nad úroveň kolen, aby jdoucího člověka kousla do ruky. Ničí všechno na co se podívá...
myslím, že mezi fretkami ze zverimexu a od chovatele je rozdíl hlavně v znalosti původu a začátečním ošetření(očkování, čipování,...). další vývoj je na novém majiteli a na povaze fretky a původ s tím podle mne až zas tak nesouvisí.
Ale co kus to originál :mrgreen:

_________________
http://www.tchorenky.websnadno.cz/

http://www.potkanky.websnadno.cz


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 10:35 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
My osobně jsme doma freťuli ze zverimexu neměli...Molly byla od chovatelky a to prosím podotknu, že to bylo již před skoro 8 lety Bělča, Kimi a Megi nejsou ze zverimexů - bohužel jen u Kimi se nám podařilo sehnat chovatele, od kterého pochází. Freťule jsou zdravé a živé - tím myslím, že lítají jako pometla atd...
Známí měli freťáka ze zverimexu - samozřejmě co kus, to originál...Ale!!! Nebyl ve svýh 4 měsících, co si ho kupovali socializovaný - což to ti naši odloženci byli výborně - krom Bělčy, abych nekecala...Ale ta je inteligentní fretka a okamžitě to od holek krásně okoukala...Nechodil na záchůdek, do 6 měsíců ho to museli učit...KOusal jak piraňa...Když sme ho viděli poprvé, nezdál se nám...STále jen spal a byl unavený...Pohrál si tak půl hoďky a pak šel spát...Nic ho nezajímalo. Bylo nám to divné, vydali se na veterinu, léčil se, nevím na co, jelikož pak sme s nimi v kontaktu chvilku nebyli a nakonec zemřel - jistě, můžete podotknout, že to se může stát i u frekty od normálního chovatele, to samozřejmě, ale je divné, že většina fretek ze zverimexů umírá dřív, než od chovatelů. A já se ptám co je ten původce? Nevhodný chovatel popřípadě farma, kteří dodává fretky do zverimexů a nebo následná nepéče ve zverimexu o mláďata?


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 10:40 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 16.Dub.2008 - 18:04
Příspěvky: 618
Bydliště: Trutnov
Osobně si myslím, že úmrtnost není až tak rozdílná, ale u fretek ze zverimexu se nad tím lidi víc zamýšlí a dávají v potaz to, že umřel, protože byl ze zverimexu..taková trochu omluva asi

_________________
http://www.tchorenky.websnadno.cz/

http://www.potkanky.websnadno.cz


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 10:52 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Možná by i stálo za to udělat průzkum, kolika let se fretky dožili a jejich původ :-) zda ze zverimexu a nebo od chovatele. Nemyslím, si že je to nějaká výmluva :-) Jen jsem napsala naše zkušenosti. A podotkla jsem, že fetka může být nemocná i od chovatele :-) Zatím ale co to tak sleduji tady v Lípě - většina fretek ze zverimexů, jsou nemocné dost často ...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 10:58 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 16.Dub.2008 - 18:04
Příspěvky: 618
Bydliště: Trutnov
pokud je to opakovaný problém jednoho zverimexu, pak jde možná o to, kde fretky odebírají... u nás se ještě nic takového nestalo.

_________________
http://www.tchorenky.websnadno.cz/

http://www.potkanky.websnadno.cz


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 11:09 
Site Admin
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 27.Pro.2007 - 13:58
Příspěvky: 1863
Bydliště: Prostějov
Podle mého názoru je rozdíl v prvotní péči o mládě - chovatel, který to dělá pro potěšení, začně mláďata přikrmovat ve správném věku. Drží je v podmínkách, aby nebyla ve výkalech, nebyla hladová, krmí samičku kvalitní a výživnou stravou, aby i její mléko bylo výživné, s freťaty se mazlí, a jakmile začínají vylézat z pelíšku, navyká je na toaletu. Řádně je odstaví od mateřského mléka a freťata jsou navyklá na pevnou stravu.

Oproti tomu množitel samičky kvalitně NEKRMÍ, mláďata NEPŘIKRMUJE a pokud ano, tak ne příliš kvalitní stravou. S mláďaty si nehraje a nesnaží se je socializovat. Mláďata bez odstavení prodá v útlém věku (4-5 týdnů) kdy jsou ještě závislá na mléce. To je potom ten průjem, který mládě ve zverimexu někdy má.

A nezkušený, případně znechucený, prodavač, či pečovatel ve zverimexu potom tomu ještě nepřidá, když se freťat bojí, nehraje si s nimy, nechává je po většinu dne hladová, žíznivá. Nechává je kálet do všech rohů a když už jim něco dá k jídlu je to pokud možno levné...

Podle toho je potom zdravotní a psychický stav zvířátka ovlivněn už v ranném vývoji. Takže někdy je rozdíl minimální, ale jindy je to rapidně poznat. Nemluvím teď o nemocech zděděných, ale o nemocech způsobených špatným startem do života.

_________________
>>> Medový květ <<<


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 11:16 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Jordi, nemám tu vhodného smajla...Toho, co je na ICQ s tím prstem jako jednička...Báječný příspěvek! Myslím si přesně to samé!
1) je chovatel (pro radost a mimnka mají vše, co potřebují) a taky je odchovávatel (co to šidí) a zdraví zvířat je potom rozdílné
2) následný zverimex špatně odchovávanému mláděti ve špatných podmínkách na zdraví zvířeti nepřidá...a který výborný chovatel prodá mládě do zverimexu??
Ještě dodám, nedávno jsem četla inzerát od nějaké chovatelky, že prodá mládé fretečky z kvalitníh odchovu - v 5 týdnech, že je možné si pro fretečku přijet :P Myslím, že to byl teda velmi kvalitní odchov :? A pokud tací prodávají zvířátka i do zverimexů, nedivím se už potom ničemu...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 12:13 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 23.Bře.2008 - 16:10
Příspěvky: 599
Bydliště: Ostrava
No tak co já si pamatuju i z dob dřívějších, když jsem ještě fretky neměla. Většinou ve zvěráčích jsou fretky v malých klecích, bez pater, bez přístřešku, na hoblinách, či slámě. Vždy je napsáno koušeme(což pokud jsou zde mláďata je celkem logické, že koušou), prodavačky většinou nemají potřebné informace jak fretku chovat, napáječky nejsou většinou vůbec, jen misky(bez vody,nebo vodou špinavou), ipřes to, že mají v nabídce fretčí granule, doporučují granule kočíčí(zatím jsem se aspoň setkala s tím, že nabízení superprémiovky, hils, proplan). Jinak fretku raději od chovatele, pozor chovatele né množitele. Obrovský rozdíl. Viz naše Kača,Kryšpín, rozdíl, jak v podmínkách kde vyrostli, v přístupů chovatelů, socializaci, tak v následné povaze fretek. :roll: Takže já jsem ráda za to, že znám rozdíl dobrého chovu a "faremního" chovu.Taky si myslím, že za kvalitní fretku, je budoucí chovatel(třeba já :cheesy: ) ochotný dát i 2tísíce. S tím, že tedy mládě má základní očkování a třeba čip atd... Co ke kvalitnímu chovu by mělo být samozdřejmé(např jako u psů), znám rodiče, vím do čeho jdu. Na druhou stranu má i prodejce záruku, že pokud je ochotný někdo dát za fretku 2tis.asi má opravdu zájem a má to důkladně rozmyšleno a nebere si fretku z momentálního rozpoložení a pak se jí zbaví.Takže zvěráky jednoznačně NE!

_________________
http://Fretka-doma.blog.cz/
http://Nonano.mondozoo.com
http://ferretmarafiki.wz.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 12:58 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  Profil

Registrován: 16.Dub.2008 - 18:04
Příspěvky: 618
Bydliště: Trutnov
Nona: Na druhou stranu má i prodejce záruku, že pokud je ochotný někdo dát za fretku 2tis.asi má opravdu zájem a má to důkladně rozmyšleno a nebere si fretku z momentálního rozpoložení a pak se jí zbaví.
Teda nevim jak kde, ale u nás stojí ve zverimexu fretka také 2000,- a to bez očkování, atd.. takže pokud si někdo za fretku "připlatí" neznamená to vždycky, že o ni má opravdu zájem. Může to být jen propočítáno tak, že ve zveráči ho vyjde nastejno :roll:

_________________
http://www.tchorenky.websnadno.cz/

http://www.potkanky.websnadno.cz


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 13:11 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Ona ta cena v těch zverimexech se liší...Třeba u nás stojí 1000,- záleží na prodejci...Vím, že někde ve zverimexech jí měli i za 2 500,- Na ceně si myslím nesejde, spíš na té infomovanosti...Že od chovatele je možné ji zakoupit v lepším stavu a třeba i s čipem a očkováním...A vím, že i někteří dávají dárečky, jako granulky a oblíbenou hračku z domova, odkud pocházejí...Jenže to je i přístup budoucího chovatele...Záleží, jestli si freťuli pořídí z rozmaru a nebo jestli se o to zvíře opravdu zajímá. Když si přítelák před osmi lety pořizoval Molly od chovatelky, už před těma 8 lety dostal 3 popsané archy, jak se starat, co jí dávat k jídlu apod. A už před 8 lety mu paní říkala o kočkolitu a záchodku :-) jen ty granulky pokulhávaly, ale vše nemůže být bez chybiček :-) Ani nevím, co ho Molča kdysi stála :-) Ale za celý její život ani jednou nemarodila, až na delší říji - a museli kastrovat...Napadlo mě, jestli ta leukemie, na kterou umřela nemohla být toho následek :cry: :cry: Každopádně z pricncipu toho, jak je ve zverimexu o fretku postaráno bych si jí nekoupila, i když mi je jich sebevíc líto. Nebudu podporovat to, co mi je proti srsti...


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 15:58 
Uživatelský avatar
 E-mail   Moje galerie  Profil

Registrován: 21.Srp.2008 - 21:05
Příspěvky: 569
Bydliště: Bučovice-Jihomoravský kraj
Petulko tak s tím, že od chovatele ji koupíš v lepším stavu na sto procent nesouhlasím. Ne každej chovatel je jako ty a bohužel i mezi chovately jsou hovada. Sám jsem se o tom přesvědčil. Takže na každém je něco víš?

_________________
http://wilt007.rajce.idnes.cz/
http://www.bzooland.webnode.cz/


Nahoru
 

Offline
 Předmět příspěvku: Re: Fretky ze zverimexů
OdeslatNapsal: 3.Lis.2008 - 17:53 
 E-mail   Moje galerie  Zobrazit autorovy stránky  ICQ  Profil

Registrován: 12.Úno.2008 - 22:21
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa
Wilte, proto to dělíme na chovatele - pro radost a odchovávatele pro peníze...


Nahoru
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  

Pračky-ledničky.cz | ABC elektro | A-A elektro | Pro fretky

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group  
Design By Poker Bandits & Weto webdesign